EL: Zvezdin šou za prvi trijumf u Top 16

29.01.2015. 20:11 14:38
Košarkaši Crvene zvezde posle pobede nad Albom
Košarkaši Crvene zvezde posle pobede nad Albom / Izvor: MN Press

Crveno-beli nadigrali Albu u petom kolu E grupe rezultatom 86:69.

Konačno je proradila i Crvena zvezda! Crveno-beli su ubedljivo savladali Albu rezultatom 86:69 u petom kolu E grupe Top 16 faze i konačno zabeležili prvi trijumf u drugom krugu elitnog takmičenja. U vrlo emotivnom meču, puni „Pionir“ toplo je dočekao trenera Albe Sašu Obradovića, ali se prijateljska atmosfera sa prvim podbacivanjem lopte pretvorila u košmar za Zvezdinu igračku legendu.

E GRUPA:

Makabi - Real Madrid 90:86

Crvena zvezda - Alba 86:69

Barselona - Žalgiris (petak, 20:45)

Panatinaikos - Galatasaraj (petak, 20:45)

TABELA: Makabi 4-1, Real 4-1, Alba 2-3, Barselona 2-2, Panatinikos 2-2, Galatasaraj 2-2, Crvena zvezda 1-4, Žalgiris 1-3.

Alba nije imala šanse protiv razigrane Zvezde. Markus Vilijams je nastavio tamo gde je počeo u Podgorici, savršenu zamenu imao je u Stefanu Joviću, dok je Boban Marjanović podsetio da je zasluženo bio MVP prve faze Evrolige. Međutim, crveno-beli nisu dobili meč kreativnim napadom, već rudarskom odbranom, kojom su goste sveli na samo 29 minuta u prvom poluvremenu.

Stefan Jović na meču sa Albom
Stefan Jović na meču sa Albom / Izvor: MN Press

Utakmica je već bila rešena do velikog odmora, a Zvezdi je ostalo rutinsko odrađivanje posla u nastavku meča. U svečarskoj atmosferi domaćin se zaustavio na plus 17, dovoljno za podgrevanje nade u plasman među četiri najbolja tima E grupe. Srpski tim očigledno još nije rekao poslednju reč u atraktivnom takmičenju...

Dešavanja iz „Pionira“ pratili ste uživo na sd.rs.

CRVENA ZVEZDA - ALBA 86:69 (22:12, 25:17, 17:18, 22:22)

DVORANA: Pionir.

GLEDALACA: 6.000.

SUDIJE: Lamonika (Italija), Koromilas (Grčka), Šulga (Ukrajina).

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 7 (10 as), Rebić, Dangubić 9 (4 sk), Mitrović 6 (4 sk), Lazić 10, Blažič 6, Kalinić 9 (5 as), Marjanović 17 (12 sk), Tejić, Dženkins 12 (4 as). Jović 9 (4/4 iz igre), Cirbes 1. TRENER: Dejan Radonjić.

ALBA: Gifaj 3, King 5, Tabu, Vargas 6, Banić 8, Reding 9 (4 sk), Stojanovski, Renfro 6, Hemonds 11, Meklin 14, Radošević 7. TRENER: Saša Obradović.

Neposredno pred početak meča treneru gostiju Obradoviću uručen je Zvezdin uramljen dres sa njegovim prezimenom. Poklon mu je dodelio nekadašnji saigrač Nebojša Ilić, trenutno tim menadžer crveno-belih.

Plejmejker Crvene zvezde Markus Vilijams
Plejmejker Crvene zvezde Markus Vilijams / Izvor: MN Press

4/4

Zapažena rola Dženkinsa na početku poslednjeg perioda, 70:51 u 33. minutu.

Sredinom poslednje deonice Kalinić je trojkom dodatno podgrejao temperaturu u dvorani, 77:53. Tim Dejana Radonjića rutinski odrađuje posao, Alba je smanjila na 81:64. Mitrović je zakucavanjem ubio nadu gostiju da bi ozbiljnije mogli da smanje razliku domaćina.

Trojka Vargasa za 83:69 u poslednjem minutu, istom merom uzvraća Lazić za konačnih 86:69.

3/4

Po četiri poena oba tima na startu drugog poluvremena, trojka Lazića iz ugla donosi domaćinu plus 21, 54:33.

Kalinićeva prva trojka diže Zvezdu na plus 22, 59:37 u 26. minutu. Tri poena Albe u nizu, polaganje Kinga i slobodno bacanje Radoševića, 59:40.

Posle trojke Vargasa Alba se približila na "samo" 59:45 u 28. minutu. Dangubić i Kalinić nisu dozvolili osetnije topljenje prednosti (63:47). U finišu deonice Vilijams je izborio tehničku ličnu grešku Vargasa zbog simuliranja, pogodio jedno bacanje za 64:47.

2/4

Sjajna rola Stefana Jovića, 10 vezanih poena. Plej domaćina vezao je deset poena - po dve trojke i dvojke, 29:17. Gifaj je trojkom prekinuo Jovićev niz, 29:20.

Zvezdini plejmejkeri su lideri tima. Nova "bomba" Vilijamsa, 33:20 u 14. minutu. Granitna odbrana donosi Zvezdi lake poene, posle zakucavanja Lazića srpski tim ima plus 17, 37:20.

Nova kontra Lazića, ovoga puta polaganje za nestvarnih 40:20 u 15. minutu! Košarkaši Albe konačno su uhvatili vazduh, četiri vezana poena gostiju, ali Marjanović je siguran dva puta sa linije penala, 42:24. Renfro i Reding smanjili su minus berlinskog tima na 42:29.

Kad je teško tu je Marjanović Zvezdin džin vezao je pet poena u finišu drugog kvartala, 47:29.

1/4

Zvezdina startna petorka: Vilijams, Dženkins, Dangubić, Mitrović i Marjanović.

Nervozan početak domaćina. Meklin je postigao prva četiri poena za goste, a Albu je načeo Nemanja Dangubić. Trojka, pa dvojka mladog krila za prvo vođstvo 5:4.

Zvezda u seriji, poentiraju Mitrović i Dženkins, 9:4. Marjanović pogađa jedno slobodno bacanje, serija, 8:0 za 10:4 u šestom minutu.

Trojka Vilijamsa za maksimalnih plus sedam, 13:6. Alba je u seriji, 6:0, koju je prekinuo Mitrović posle ofanzivnog skoka, 15:10 u devetom minutu.

Novi nalet crveno-belih. Marjanović je precizan uz  dodatno slobodno bacanje, poentira i Jović posle kontranapada, 20:10 u finišu prve deonice. Na isteku uvodne četvrtine 22:12.