EVROBASKET, GRUPA B: Španci deklasirali Turke, Islanđani zastali na pragu senzacije

06.09.2015. 20:33
Pau Gasol i Oguz Savaš u meču Evrobasketa između Španije i Turske
Pau Gasol i Oguz Savaš u meču Evrobasketa između Španije i Turske / Izvor: Beta/AP

Naš naredni rival zabeležio drugi poraz na Evropskom prvenstvu, iako je imao prednost u finišu susreta sa "azurima".

Košarkaši Italije ostvarili su prvu pobedu na Evropskom prvenstvu u Berlinu, pošto su u drugom meču nedeljnog program Grupe B savladali Island rezultatom 71:64.

Islanđani su još jednom pokazali da nisu nimalo naivan protivnik. Poput prvog meča protiv domaćina, pretili su i u duelu sa "azurima", sredinom drugog perioda imali i šest poena prednosti (37:31), ali je Italija najviše zahvaljujući odličnom Alesandru Đentileu (21p, 5sk, 4as) uspela da preokrene rezultat serijom 14-0 i početkom drugog poluvremena stigne do plus osam (37:45). Ipak, u drugom poluvremenu Islanđani su prednost smanjivali sve do same završnice kada su tri minuta i 22 sekunde pre kraja poveli sa tri poena razlike (62:59).

Međutim, od tog momenta Italijani preuzimaju rezultat u svoje ruke, i serijom 12-2 do kraja meča, u kojoj su se istakli Pjetro Aradori sa pet poena (trojka i dva bacanja) i Marko Belineli koji je pogodio tri vezana bacanja (ukupno 12 poena u meču) posle prekršaja pri pomenutom vođstvu Islanđana za izjednačenje, da bi "tačku na I" stavio Đentile za plus sedam minut pre kraja, a potom i slobodnim bacanjima za konačnih 64:71.

Kod Islanđana odličan je bio Haukur Palson sa 17 koševa, odnosno Hlinur Beringson sa 14 koševa i sedam skokova.

Alesandro Đentile u meču Italija - Island na Evrobasketu
Alesandro Đentile u meču Italija - Island na Evrobasketu / Izvor: Profimedia

Španci su u poslednjem meču dana deklasirali Tursku u na momente egzibicionoj igri rezultatom 104:77. "Crvena furija" je brzo prebolela poraz od naše reprezentacije i posao protiv Turaka rešila već u prvom poluvremenu kada je stigla do prednosti od 22 poena u 18. minutu.

Nije bilo sumnje da je već tada sve odlučeno, a ekipa Serđa Skariola u nastavku je zaigrala jednako agresivno i ozbiljno, da bi minut i po pre kraja stigla do nestvarnih 34 poena prednosti (104:70), koje je nešto opuštenijom igrom Španaca u samoj završnici tek donekle uspela da ublaži selekcija Ergina Atamana.

Sjajnu partiju pružio je Pau Gasol koji je sa 21 poenom i sedam skokova za samo 24 minuta provedenih u igri pokazao da ulazi u formu pred nastavak takmičenja u kojem će Španci očigledno predstavljati onu silu kakva su bili proteklih godina. Čak šestorica košarkaša "furije" imala su dvocifren učinak, a pored Gasola to su bili i Rodrigez (14p, 5as), Rejes (12p), Ernangomez (11p) i San Emeterio i Fernandez sa po 10 poena.

U turskoj reprezentaciji samo su Ersan Iljasova sa 15 poena, te Malih Mamutoglu i Husein Koksal sa po 12 koševa.

Podsetimo, u prvom meču  2. kola Grupe B reprezentaija Srbije savladala je domaćina Nemačku, a više o tom meču pogledajte OVDE.

GRUPA B, 2. kolo

SRBIJA - Nemačka 68:66

Island - Italija 64:71

Turska - Španija 77-104

TABELA: SRBIJA 2-0, Španija 1-1, Italija 1-1, Nemačka 1-1, Turska 1-1, Island 0-2.