EVROKUP: Milosavljević trojkama zatrpao Krasni Oktjabr za drugi evropski trijumf

10.12.2014. 18:45 22:17
Dragan Milosavljević u meču 9. kola Evrokupa između Partizana i Krasnog Oktjabra / Izvor: MN Press

Šampion Srbije na evropskom oproštaju od svojih navijača zabeležio ubedljiv trijumf protiv ruske ekipe.

Košarkaši Partizana savladali su ekipu Krasnog Oktjabra rezultatom 84:70 (23:16, 18:26, 25:14, 18:14) u utakmici devetog kola E grupe Evrokupa igranoj u dvorani "Pionir".

Iako se porazom porazom od Hapoela u prethodnoj rundi Partizan oprostio od nade da novu kalendarsku godinu može dočekati u Evropi, šampion Srbije je u poslednjem nastupu pred svojim navijačima u ovogodišnjem Evrokupu pokazao svoje pravo lice zabeleživši ubedljiv i zaslužen trijumf protiv ruske ekipe. Crno-beli su tokom najvećeg dela meča bili bolji rival, pokazali odličnu partiju, pre svega u šutu za dva poena (62 odsto) i dominantnom skoku (43-22), i najavili bolje igre u nastavku sezone.

Takvom utisku znatno doprinosi činjenica da su šampiona Srbije do trijumfa vodili igrači koji u prethodnom periodu iz različitih razloga nisu nastupali - Dragan Milosavljević (17p, 4sk, 4as, 5/6 za tri)Saša Pavlović (14p) i Milan Mačvan (10p, 12sk). Meč je prelomljen početkom trećeg perioda kada je Milosavljević nanizao tri trojke donevši crno-belima prednost od deset poena (54:44), koju su u nastavku čuvali i na kraju i dodatno uvećali, slavivši ubedljiv trijumf.

Crno-belima ostaje žal zbog tesnog poraza u Volgogradu (59:61), jer je slaba sezona dvadesetostrukog prvaka Srbije, gledano iz ovog ugla, u slučaju drugačijeg ishoda mogla da ode u sasvim drugom smeru. Crno-belima ostaje meč poslednjeg kola protiv Asesofta, posle čega će uslediti rovovska borba za plasman u plej-of regionalne ABA lige koji obećava Evropu i naredne sezone.

PARTIZAN: Pavlović 14 14 (5/7 za dva), Tepić 8 (5sk, 7as), Marinković 7, Dalo 2, Milutinov 11 (9sk), Milosavljević 17 (4sk, 4as, 5/6 za tri), Mačvan 10 (12sk, 3as), Gagić 9, Andrić 4, Milutinović, Bezbradica 2, Bogdanović. Trener: Duško Vujošević.

KRASNI OKTJABR: Zamanskij, Komisarov 8, Zavorujev 5, Viktor, Trevis 9 (7sk, 3as), Koršakov, Ligins 12, Ponkrašov 9, Kalpeper 14 (7/18 iz igre), Liholitov 7, Kazin 6. Trener: Dirk Bauerman.

TOK MEČA:

Crno-beli su tek posle dva minuta igre uspeli da poentiraju poenima Mačvana, da bi na isteku četvrtog minuta prvi put poveli (6:5). Dobro je funkcionisala odbrana, da bi posle poena Deandrea Liginsa sredinom prvog perioda usledila serija Partizana od 8-0 za prvo ozbiljno vođstvo domaćina (16:9). Tek na 2:20 minuta pre kraja prve četvrtine gosti su uspeli da poentiraju košem Komisarova. Ipak, šampiona Srbije sjajno je u tim momentima vodio Pavlović koji je u prvom periodu zabeležio sedam poena za prednost Partizana od 23:16 na prvom dvominutnom odmoru.

Milenko Tepić u meču 9. kola Evrokupa između Partizana i Krasnog Oktjabra
Milenko Tepić u meču 9. kola Evrokupa između Partizana i Krasnog Oktjabra / Izvor: MN Press

U drugom periodu mnogo su bolje zaigrali i gosti. Posle poena Andrića na ulazu u 12. minut igre, Ponkrašov, Kazin i Trevis su poveli seriju 10-1 Krasnog Oktjabra i stigli do vođstva (28:30). Ponovo se zaigralo u egalu u narednim minutima da bi poenima Andrića i Marinkovića crno-beli ponovo stigli do "plus 5" (41:36) na minut i 47 sekundi pre velikog odmora. Ipak, nedostatkom koncentracije u završnici Partizan je dozvolio novu mini seriju gostiju od 6-0 kojom je Krasni Oktjabr otišao na poluvreme sa minimalnom prednošću (41:42).

Najbolji pojedinac prvog poluvremena u redovima Partizana bio je Saša Pavlović koji je zabeležio 10 poena, dok je Milan Mačvan upisao osam (6sk). Goste je do vođstva predvodio sjajni Rendi Kalpeper sa 12 košena i šutem iz igre 6/13. Crno-beli su bili dominantni u skoku (25-9), ali šut za tri poena ih uopšte nije služio (0/7).

Za manje od dva minuta igre u nastavku Partizan pravi seriju 7-0 za novo vođstvo (48:42), posle kojeg je Bauerman morao da zatraži tajm-aut. Odličnom zonskom odbranom naš tim održavao je prednost, da bi posle tri uzastopne trojke Milosavljevića stigao prvi put do dvocifrene prednosti - 54:44. Crno-beli su stečenu prednost uglavnom uspešno čuvali. Kalpeper i Komisarov su smanjili na "minus 5" (54:49), ali je Milutinov vratio mirniju prednost, da bi posle četvrte trojke Milosavljevića i poena Gagića sa penala, Partizan stigao do nove maksimalne prednosti - 66:53. Liholitov je poenima sa linije za slobodna bacanja smanjio rezultat na 66:56 pred poslednju deonicu.

Saša Pavlović u meču 9. kola Evrokupa između Partizana i Krasnog Oktjabra
Saša Pavlović u meču 9. kola Evrokupa između Partizana i Krasnog Oktjabra / Izvor: MN Press

Mnogo bolju partiju nego što su viđene u većem delu sezone crno-beli su krunisali i u poslednjem periodu, kada su posle pete trojke sjajnog Milosavljevića stigli do 15 poena "viška" (75:60), pet i po minuta pre kraja susreta. Ni tajm-aut nije pomogao Bauermanu, prednost crno-belih je i dalje rasla sve do maksimalnih "plus 19" (84:67). Gosti su u finišu uspeli samo da ublaže četvrti poraz u sezoni - 84:70.

EVROKUP, 9. kolo

Grupa E:

Banvit - Lijetuvos ritas 66:71

Partizan - Krasni Oktjabr 84:70

Hapoel Jerusalim - Asesoft 110:112 dva prod.

TABELA: Lijetuvos ritas 7-2, Banvit 6-3, Asesoft 5-4, Krasni Oktjabr 5-4, Hapoel Jerusalim 2-7, Partizan 2-7.