EVROLIGA: Buđenje Zvezde nedovoljno za revanš

03.04.2015. 20:33
Luka Mitrović i Darijus Songajla
Luka Mitrović i Darijus Songajla / Izvor: Beta

U pretposlednjem kolu Žalgiris – Crvena zvezda 76:70 (12:12, 28:15, 11:28, 25:15). Srpski tim se na čudesan način digao iz pepela u trećem periodu.

Košarkaši Crvene zvezde su pretrpeli novi poraz od Žalgirisa. Oni su u pretposlednjem kolu Top 16 faze Evrolige izgubili u Kaunasu 76:70 (12:12, 28:15, 11:28, 25:15). Utakmica nije imala rezultatsku važnost jer su obe ekipe ostale bez plasmana u četvrtfinale.

Meč je počeo sa dosta grešaka, pa je posle sedam minuta postignuto samo devet koševa (5:4 za Žalgiris). Polovinom prvog perioda u igru je ušao Markus Vilijams, iako se pre početka spekulisalo da neće igrati. Predvođeni odličnim Bobanom Marjanovićem koji je u prvih deset minuta postigao šest poena crveno-beli su vodili do pred odlazak na odmor. Ipak, dvadesetak sekundi pre kraja Jankunas je postigao trojku za izjednačenje na 12:12.

Na početku drugog perioda je Zvezda napravila seriju 6:2 i povela 18:14. Ipak, litvanski tim je izjednačio na 19:19, a novo vođstvo je obezbedio Džejms Anderson. Prednost domaćih je rasla, a u 18. minutu je bilo 31:24. Kao i u meču u "Kombank areni" i sada je srpski tim imao ogromnih problema u šutu za tri poena. U prvom poluvremenu je jedino Stefan Jović bio precizan, a svi zajedno su ukupno šutnuli 13 puta.

To je umnogome uticalo na rezultat, pa je prednost Žalgirisa nastavila da raste, a najveća je bila na kraju prvog poluvremena 40:27. Domaće je predvodio Jankunas koji je postigao 12 poena (2-3 za tri i 4-4 slobodna bacanja).

Crveno-beli su odmor iskoristili na najbolji način i za četiri minuta napravili seriju 9:0. Rezultat je smanjen na 40:36, pa je meč ponovo postao zanimljiv. Proradile su i Zvezdine trojke, a precizni su bili Dženkins i Dangubić. Prednost se topila, a preokret je doneo Marjanović u 26. minutu sa linije slobodnih bacanja (45:44). Dženkins je novom trojkom povećao prednost na 48:46. Do odlaska na odmor su gosti zadržali prednost, a rezultat pred poslednjih deset minuta je iznosio 55:51. Koliko je Zvezda dobro igrala u nastavku pokazuje podatak da je u prve dve četvrtine postigla ukupno 27 poena, a u trećoj 28.

Vil Čeri je na početku poslednjeg perioda trojkom smanjio na 55:54, ali je precizan bio i Jaka Blažič. Slovenac se tada razigrao, pa je postigao trojku za 62:56, što je nateralo trenera Žalgirisa da zatraži tajm aut. Raspoložen je bio i Čeri, koji je prvo smanjio na 62:60, a onda izjednačio na 64:64. Novom trojkom Jankunasa Žalgiris je posle dugo vremena opet poveo (69:67).

Kod rezultatata 71:69 za domaće Vilijams i Dženkins su imali ishitrene šuteve za trojku. To je kaznio Džejms Anderson prelepim alej-upom (pogledajte OVDE). Kada je 17 sekundi pre kraja Milaknis pogodio trojku bilo je rešeno pitanje pobednika.

DVORANA: Žalgirio arena.

GLEDALACA: 8.084.

SUDIJE: Erezuelo, Perez (Španija), Kovalski (Poljska).

ŽALGIRIS: Čeri 17, Lekavičijus 2, Vene 3, Gudaitis 6 (4-4 sl. bacanja), Songajla 4 (6sk), Jankunas 19 (3-4 za tri, 4-4 sl. bacanja, 9sk), Javtokas 2, Milaknis 11, Anderson 10 (8sk, 5as), Ulanovas 2.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 2 (5as), Rebić, Dangubić 7 (4sk), Mitrović 7 (6sk), Blažič 8, Kalinić 5 (4sk), Marjanović 14 (12sk), Tejić 2, Dženkins 12 (2-5 za tri), Jović 6, Cirbes 7.