20°C
19.05.2024.
117.105
107.8514

I CRVENA ZVEZDA GA DOBRO PAMTI: Danas slavi 51. rođendan, a ovako je nekada terorisao golmane (VIDEO)

31.10.2015. 11:13
Marko van Basten
Marko van Basten / Izvor: Profimedia

Marko van Basten će ostati upamćen kao jedan od najboljih svetskih fudbalera ikada.

Legenda holandskog i svetskog fudbala Marko van Basten danas slavi 51. rođendan. Napadač Ajaksa, Milana i holandske reprezentacije bio je miljenik navijača, i noćna mora za protivničke golmane. Rođen je u Utrehtu 1964. godine, a seniorsku karijeru je počeo u Ajaksu. Za tim iz Amsterdama je od 1981. do 1987. odigrao 133 utakmice i postigao neverovatnih 128 golova. Po tri puta je bio prvak Holandije i pobednik nacionalnog Kupa, a 1987. je osvojio Kup pobednika Kupova.

Zbog toga ga je vlasnik Milana Silvio Berluskoni 1987. doveo na "San Siro" zajedno sa zemljakom Frankom Rajkardom, a naredne godine im se pridružio Rud Gulit. Bio je to pun pogodak, jer su Milanezi četiri puta bili prvi u seriji A, isto toliko puta su osvojili nacionalni Superkup, a 1989. i 1990. su bili prvaci Evrope. U sezoni 1988/89. u drugom kolu Kupa šampiona sastali su se Milan i Crvena zvezda. Meč na "San Siru" je završen bez pobednika (1:1), a strelci su bili Virdis (48. minut) i Dragan Stojković (47).

U revanšu su crveno-beli poveli golom Dejana Savićevića u 50. minutu, ali je nedugo potom meč prekinut zbog guste magle. Novi meč se igrao narednog dana, a u 34. minutu je Van Basten doveo Milan u vođstvo. Samo četiri minuta kasnije je Stojković izjednačio, pa su odlučivali penali. I sa bele tačke je Holanđanin bio precizan, pa je italijanski tim prošao dalje.

Za "lale" je odigrao 58 utakmica i postigao 24 gola. Holandiju je predvodio do titule prvaka Evrope 1988. u Zapadnoj Nemačkoj. Sa pet golova je bio najbolji strelac takmičenja, a jedini pogodak u finalu protiv Sovjetskog Saveza se i danas prepričava.

Fudbalsku karijeru je završio 1995. Dobitnik je brojnih priznanja, a za najboljeg evropskog fudbalera je proglašavan tri puta. Trenutno radi kao pomoćnik holandskog selektora Denija Blinda.