110.1009

KAO TIJAGO SILVA PROTIV ČELSIJA: Sećate li se da je i Srbija pre 12 godina imala kapitena koji ispravlja svoje greške? (VIDEO)

12.03.2015. 13:23
S. Komnenić
Tijago Silva i Marko Verati po završetku revanš meča osmine finala Lige šampiona Čelsi - PSG / Izvor: Reuters
Opusti se, on nas je uvalio u probleme, ali sam siguran da će nas on i izvući!

Kad kapiten pogreši, kapiten to i ispravi - u suprotnom je to samo fudbaler koji oko ruke ima žutu traku za koju niko ne zna kako je tu završila. Ni saigrači, ni navijači, a ni on sam! Jer, kapiten je pastir, autoritet, strah i trepet, oslonac. On odogvara za svoje grehe i to prvenstveno sebi - jer ga niko i ne kritikuje više od njega samog. Ako u kapitenovim očima ne sija ludačka želja za pobedom, sve je džaba!

Pobednički sjaj u očima smo videli na sinoćnoj utakmici između Čelsija i Pari Sen Žermena, u revanšu osmine finala Lige šampiona. Kapiten francuske ekipe, brazilski štoper Tijago Silva, napravio je penal. Nije se bunio protiv sudijske odluke, znao je da je napravio glupost! Samo je spustio pogled ka travi, prepun samoprekora. Ali i prepun odlučnosti - da ispravi grešku! To je i učinio - nepunih 20 minuta posle greške je silovito skočio posle kornera, znalački trznuo glavom i lobovao golmana Čelsija koji je do tada čudesno branio. Nije ga omelo ni to što mu je neposredno pre gola isti taj Tibo Kurtoa "skinuo" šut koji se teško brani. "Stado" je potrčalo da zagrli svog "pastira" koji ih je nekoliko minuta pred kraj drugog produžetka odveo u četvrtfinale.

Priča o velikim "đeneralima" na terenu danas u Srbiji izgleda kao nestvarna bajka. Odavno "Superliga" nema pravog kapitena. Izuzetak je samo legendarni Saša Ilić koji šarmom nekako uspeva da "pobedi" krštenicu i nedostatak snage i poleta koje mora da ima fudbaler sa "žutom" trakom. Zato period od 12 godina, kada se u Beogradu desila slična situacija kao na meču Čelsi - Pari Sen Žermen, deluje kao davno prošlo vreme.

Tog 15. oktobra je na Marakani gostovao danski Odenze u revanš meču prvog kola rahmetli "Kupa UEFA". Crvena zvezda je u prvoj utakmici izborila povoljnih 2:2, a i u Beogradu su se stvari dobro odvijale. Vodila je Zvezda 1:0 (Žigić glavom). Pogrešio je potom Nemanja Vidić, kapiten crveno-belih, dodao je loptu protivnicima i Odenze je izjednačio. Ispravio je to u narednom, 12. minutu.

Nemanja Vidić na ramenima Nikole Žigića posle gola na meču sa Odenzeom
Nemanja Vidić na ramenima Nikole Žigića posle gola na meču sa Odenzeom / Izvor: MN Press

Vodila je Zvezda potom i 3:1, ali je Odenze srećno stigao do izjednačenja i zbog golova u gostima imao rezultat koji ga vodi dalje. Kapiten Vidić je ponovo pogrešio - skrenuo je loptu posle udarca Lindrupa i prevario Vladimira Dišljenkovića. Međutim, Vidić je ponovo postupio kapitenski. Baš kao i Tijago Silva, takođe nekoliko minuta pred kraj meča, Nemanja je silovito skočio, znalački trznuo glavom i matirao golmana Odenzea. "Stado" je potrčalo da zagrli svog "pastira" koji ih je odveo u naredno kolo. Sever je skandirao njegovo ime i prezime. Nemamo više takvih vođa u Srbiji, pogotovu Crvena zvezda...

P. S.

Sigurno će se svi setiti promašenog Vidićevog penala protiv Slovenije i kritikovati bivšeg kapitena reprezentacije i Mančester Junajteda (enac i penal protiv Nemačke ne računajte - tu je grešku "obrisao" Vladimir Stojković kada je odbranio šut Podolskog sa bele tačke). Lepo bi bilo da se svi sete i da svi greše, ali da samo retki ispravljaju svoje omaške. A, samo najveći to rade u velikom stilu kao Tijago i Nemanja...