Ko i kada je šutirao poslednji penal za Partizan u derbiju?

18.10.2014. 11:52
Damir Čakar postiže gol iz penala na 99. večitom derbiju
Damir Čakar postiže gol iz penala na 99. večitom derbiju / Izvor: MN Press

Da navijači crno-belih jedanaesterac čekaju veoma dugo znaju i "vrapci na grani", ali ko je bio izvođač tog kaznenog udarca i na kom derbiju se to dogodilo, danas već malo ko pamti.

Sa svakim novim večitim derbijem, otvori se jedna stara priča. Partizanu jedanaesterac u duelima sa najvećim rivalom Crvenom zvezdom nije dosuđen gotovo 20 godina!

Poslednji put najstroža kazna za tim iz Humske dosuđena je 18. marta 1995. godine u 99. derbiju. Tada je u 67. minutu susreta na stadionu Partizana sudija Zoran Petrović dosudio jedanaesterac nakon što je Nenad Sakić igrao rukom u svom šesnaestercu, a siguran izvođač bio je Damir Čakar.

Zvezda je tada vodila sa 2:0, čuvenim makazicama Nebojše Krupnikovića i pogotkom Ivana Adžića, ali je Partizan uspeo da stigne do izjednačenja, pošto je posle pomenutog gola Damira Čakara, bod crno-belima doneo Niša Saveljić.

Od tada je prošlo tačno 19 godina i sedam meseci, odigrano je čak 47 derbija, odnosno, ukupno 4253 minuta igre. Na crno-beloj strani Topčiderskog brda vlada verovanje da je u pitanju svojevrsna teorija zavere protiv kluba iz Humske, dok su simpatizeri kluba iz Ljutice Bogdana uvereni da je pominjanje ovog statističkog podatka pred svaki večiti derbi svojevrstan pritisak na sudije i čelne ljude fudbalske organizacije.

Nešto drugačije bilo je dan pred 147. večiti derbi na konferenciji za novinare trenera crno-belih Marka Nikolića kojeg su novinari podsetili na podatak da Partizanu penal nije sviran bezmalo 20 godina.

- Hvala vam! Mogu samo da vam zahvalim što ste to pomenuli vi. Mnogo je lepše da to učinite vi, nego ja - rekao je Nikolić.

Zanimljivo je da je samo na prethodnom, 146. sudaru večitih, 26. aprila ove godine, naš najbolji fudbalski sudija Milorad Mažić za Crvenu zvezdu dosudio čak dva jedanaesterca, a oba penala crveno-belima je odbranio Milan Lukač. Najpre, Ninkoviću u 25, a potom i Mijailoviću u 34. minutu.