LIGA EVROPE: Partizan dobro počeo, "tesna" pobeda za mir u Humskoj

17.09.2015. 20:06
Fudbaleri Partizana slave gol Abubakara Oumarua
Fudbaleri Partizana slave gol Abubakara Oumarua / Izvor: Beta

Crno-beli otvorili sezonu u Ligi Evrope pobedom nad AZ Alkmarom od 3:2. Drugi gol primilii u sudijskoj nadoknadi.

Fudbaleri Partizana su se koliko-toliko iskupili za poraz u 149. "večitom derbiju", pošto su u utakmici uvodnog kola Grupe L Lige Evrope pobedili AZ Alkmar sa 3:2. Strelac za prvaka Srbije bio je u 11. i 40. minutu Abubakar Oumaru, a pri kraju pogodio je i Andrija Živković. Golove za goste dali su Jop Van der Linden i Markus. Ovaj "tesan" trijumf takođe bi trebalo da donese mir u Humskoj, pošto je utakmica sa Holanđanima  bila viđena kao presudna za trenera Zorana Milinkovića. Navodno, poraz bi značio i otkaz. Inače, ovo je Partizanu prva pobeda u grupnoj fazi UEFA takmičenja, još od decembra 2009. godine.

Meč u Humskoj takođe je obeležila i loša poseta (oko 12 hiljadam, a više o tome pročitajte OVDE), iako se na navijače apelovalo da dođu u što većem broju. Tačno je da AZ Alkmar nije klub renomea Ajaksa ili PSV-a, ali je ipak igrana utakmica u evropskom takmičenju.

Odlično je počelo prvo poluvreme po crno-bele, pošto su već u 11. minutu poveli golom Abubakara Oumarua, posle kornera Andrije Živkovića (pogledajte OVDE). Iako je u prvih 45 minuta prvak Srbije bio dominantniji, Holanđani su iskoristili prvu priliku. Posle prekida u 34. minutu, odbrana crno-belih je očajno reagovala, pa je štoper Jop Van der Linden sa tri metra ubacio loptu u mrežu Živka Živkovića koji do tada nije imao mnogo posla.

Publika tada nije prestala da bodri svoje ljubimce, a za to im se odužio Kamerunac (pogledajte OVDE). Akciju Andrije Živkovića i Miroslava Vulićevića krunisao je svojim drugim golom, koji je postigao uz manje problema u odnosu na prvi.

Abubakar Oumaru
Abubakar Oumaru / Izvor: MN Press

U drugom poluvremenu, umesto Ivana Šaponjića ušao je Valerij Božinov. Takođe treba reći da je od 78. minuta Partizan imao igrača više jer je Gus Huperts dobio drugi žuti karton. Desetak minuta pre kraja, Oumaru je mesto ustupio Saši Iliću, a prilikom izlaska Kamerunac je dobio ovacije. Tačku na "I" kada je reč o Partizanu, stavio je Andija Živković, koji je lako rešio lako situaciju sa golmanom Alkmara. U nadoknadi Markus Henriksen je ublažio poraz, za konačnih 3:2.

Crno-beli će u narednom kolu Lige Evrope gostovati Augzburgu, 1. oktobra. U međuvremenu će u Superligi igrati sa Radničkim, Radom i Voždovcem.

Najzanimljivija dešavanja mogli ste da pratite na SrbijaDanas.com, a kako je bilo u Humskoj pročitajte u nastavku teksta.

TOK UTAKMICE:

KRAJ UTAKMICE.

90+3. minut - AZ Alkmar smanjuje na 3:2. Strelac Henriksen.

89. minut - GOOOOOOL! Partizan vodi sa 3:1. Živković dobija loptu u prostor i rešava lako situaciju "jedan na jedan".

83. minut - Oumaru izlazi i dobija ovacije. Ulaz Saša Ilić,

78. minut - Crveni karton za Hupertsa, tačnije drugi žuti.

66. minut - Menja i Milinković. Umesto Šaponjića ulazi Božinov.

64. minut - Prva izmena u utakmici. U ekipi AZ-a izlazi Van Overem. Izlazi Sousa. U narednj akciji Oumaru prolazi po levoj strani. Lopta odlazi u korner.

55. minut - Nema ozbiljnijih prilika ispred golova srpskog i holandskog tima.

Počinje drugo poluvreme. Nema izmena.

Kraj poluvremena.

40. minut - GOOOOOOL! - Opet Oumaru! Sada je 2:1. Vulićević je asistent, a Kamerunac ovog puta pogađa nogom.

34. minut - GOL! Izjednačenje. Sada je 1:1. Posle slobodnog udarca sa leve strane, lopta ide na suprotnu stranu. Lopta je u petercu, na levoj strani. Loša reakcija odbrane domaćina. Van der Linden bez problema sa tri metra ubacuje loptu u mrežu Živkovića.

25. minut - Šaponjić ostaje da leži u kaznenom prostoru Alkmara. Pre toga crno-beli traže penal. Italijan Orsato ne smatra tako. Šaponjić se vraća na teren posle ukazane pomoći.

24. minut - Iz mrtvog ugla Šaponjić pokušava makazicama. Lopta odlazi preko gola. Šteta, atraktivan potez.

20. minut - Prodor Oumarua sa leve strane, ali lopta na petercu ne dolazi do Šaponjića. Partizan ima inicijativu,

11. minut - GOOOOOL! - Slobodan udarac za Partizan. Živković pokušava da prevari živi zid, ali lopta odlazi u korner. Posle kornera, takođe Živkovića, Oumaru postiže gol (pogledajte OVDE). Kamerunski napadač je najviši u skoku i pogađa mrežu Rošeta. Odličan početak za Partizan.

1. minut - Crno-beli napadaju ka severnoj tribini.

Utakmica počinje.

Utakmica sa Alkmarom se takođe pominje kao presudna za status Milinkovića koji je izveo sledeću startnu postavu: Živko Živković, Vulićević, Balažic, Fabrisio, Leković, Babović, Jevtović, Brašanac, Andrija Živković, Oumaru i Šaponjić.

Iako su iz Humske pozivali navijače da dođu u što većem broju, poseta je veoma slaba, ako se uzme u obzir da je reč o utakmici sa timom iz veoma kvalitetne lige kakva je holandska. Nijedna tribina nije popunjena, čak ni južna. Gosti imaju takođe podršku, od 20-ak navijača.

PARTIZAN - AZ ALKMAR 3:2

STRELCI: Oumaru u 11. i 40, Živković u 89. minutu - Van der Linden u 34. i Henriksen u 90+3. minutu

STADION: Partizana (Beograd)

SUDIJA:  Danijele Orsato (Italija)

ŽUTI KARTONI: Balažic, Šaponjić - Huperts

CRVENI KARTONI: Huperts

PARTIZAN: Ž. Živković, Vulićević, Balažic, Fabrisio, Leković, Babović, Jevtović, Brašanac, A. Živković (od 89. Ninković), Oumaru (od 83. Ilić), Šaponjić (od 66. Božinov).

AZ ALKMAR: Rošet, Johanson, Guvelov, Van der Linden, Brežančić, Rienstra, Henriksen, Van Overem (od 64. Sousa), Haje (od 73. Tanković), Huperts, Jansen (od 73. Muren).

OVDE pročitajte više o sastanku čelnika košarkaških klubova Partizana i Crvene zvezde