NOVI INDIJSKI PREMIJER - novi kurs u spoljnoj politici?
NJU DELHI - Nakon Manmohana Singa, indijskog premijera koji je zemlju vodio od marta 2004. pa do izbora koji su se završili sredinom ovog meseca, 26. maja kabinet predsednika vlade Indije preuzima Narendra Modi, hinduistički nacionalista i predsednik stranke BJP.
Važnost Indije kao članice grupe BRIKS (Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike), aktuelne napetosti na jugoistoku Azije, ukrajinska kriza i okretanje Rusije azijsko-pacifičkoj regiji, jačanje rusko-kineskog savezništva, povlačenje američkih trupa iz Avganistana, unutrašnje prilike u samoj Indiji koja beleži veliko raslojavanje stanovništva i uverljiva pobeda Narendre Modija je nešto što zahteva poseban osvrt.
Iako će se sredinom jula u Brazilu održati šesti samit skupa BRIKS i novi indijski premijer će pred partnerima sigurno otvoriti karte i reći kakva je njegova vizija buduće saradnje, niko nije ostao ravnodušan na pobedu političara kontroverzne prošlosti i nepoznatih namera za budućnost.
Međunarodni i bilateralni ugovori indijske države, kao i ugovori koje su do sada samostalno, ili u okviru skupine BRIK, potpisale indijske kompanije nisu nešto što Modi može osporiti ili poništiti. Dakle, sve izrečeno tokom predizborne kampanje treba uzeti s rezervom i videti što će novi indijski premijer raditi od 26. maja, kada i službeno preuzme kabinet predsednika vlade.
Svi u svetu nagađaju koju će zemlju prvu posetiti novi indijski premijer, što je uvek znak novog-starog kursa spoljašnje politike jedne zemlje. India Today javlja kako će prvinostrana službena poseta Narendre Modia biti multilateralni susret s liderima skupine BRIK u Brazilu.
Američki predsednik Barak Obama je čestitao Modiju na njegovoj uverljivoj pobedi i rekao "da očekuje blisku saradnju koja će ispuniti očekivanja izvanrednog američko-indijskog strateškog partnerstva", međutim, India Today piše da su američki zvaničnici Modiju rekli "da slobodno poseti SAD, ali da se kod novog premijera osjeti gorčina zbog nasleđa prošlih godina, kada mu je 2005. Vašington odbio vizu za posetu Sjedinjenim Državama". Tada se administracija američkog predsjednika Džordža V. Buša pozvala na zakon iz 1998. koji brani ulazak strancima koji su počinili dela kojima se krše verske slobode i Modija su smatrali odgovornim za nerede u kojima je 2002. ubijeno preko 1000 osoba.
U Rusiji se takođe pomno prati svaki potez ili izgovorena reč novog premijera, koji je dobio narodnu podršku Indijaca na parlamentarnim izborima koji su u Indiji u devet faza trajali od 7. travnja do 12. svibnja.
Pobednik na indijskim izborima i novi premijer Narendra Modi je ruskom predsedniku odgovorio porukom na Twitteru.
"Zahvaljujem Putinu na njegovim dobrim željama i veseli me što će naši odnosi s Rusijom biti još jači u godinama koje dolaze. Prijateljstvo između Rusije i Indije je prošlo test vremena i mi ćemo nastaviti jačati naše odnose u raznim područjima", napisao je Modi.
(advance.hr)