109.0132

Ovi snimci nas opominju da treba biti oprezan protiv Jermenije

11.10.2014. 12:14

Naša fudbalska reprezentacija je imala loša iskustva protiv Azerbejdžana, Kazahstana i Estonije.

Jermenija se nikada nije plasirala na neko veliko takmičenje, ali to ne znači da su Srbiji bodovi večeras zagarantovani u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u Francuskoj. Naprotiv, upravo su reprezentacije iz bivšeg Sovjetskog Saveza bile nepremostiva prepreka za naše fudbalere iako su mnogi mislili da će lako sa njima. Krenimo redom.

SCG – Azerbejdžan

Bilo je to u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2004. u Portugalu. Već su mnogi videli da će tadašnja reprezentacija Srbije i Crne Gore lako da osvoji bodove protiv, do tada nepoznatog, Azerbejdžana. Prva utakmica je odigrana u Podgorici, povela je SCG golom Predraga Mijatovića u 33. minutu sa bele tačke, a na 2:0 je povećao Nikola Lazetić u 52. Samo šest minuta kasnije Gurban Gurbanov je postigao prvi gol, a u 77. i drugi za konačnih 2:2.

U Bakuu 11. juna 2003. Azerbejdžan je pokazao koliko je stvarno opasan. Opet je povela SCG, a strelac je bio Branko Bošković u 27. minutu. Kraj se bližio i činilo se da ovoga puta Azerbejdžanci neće osvojiti ni bod. Ipak, u 88. minutu, sada već dobro poznati Gurbanov, je izjednačio sa bele tačke, a u prvom minutu nadoknade Faruh Ismajilov je doneo pobedu domaćinu. Bio je to kraj nadanja da možemo da se plasiramo u Portugal.

Kazahstan - Srbija i Jermenija - Srbija

Da lekcija nije naučena videlo se u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo koje je u Austriji i Švajcarskoj održano 2008. Ni tada srpski fudbaleri nisu mnogo znali o reprezentaciji Kazahstana. Ipak, onda su je mnogo bolje upoznali. Utakmica u Almatiju je odigrana 24. marta 2007, a domaćin je pobedio 2:1. Strelci su bili Aširbekov (47) i Žumaskalijev (61), a jedini gol za Srbiju je postigao Nikola Žigić u 68. minutu.

Da se nećemo plasirati u Austriju i Švajcarsku bilo je jasno 13. oktobra iste godine kada su u Jerevanu Srbija i Jermenija odigrali bez golova.

Srbija - Estonija

Osokoljeni plasmanom na Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi, srpski fudbaleri su dočekali kvalifikacije za EP u Poljskoj i Ukrajini. Činilo se da su glavni rivali u grupi Italija i Slovenija, dok na Estoniju niko nije obraćao pažnju. Opomena je stigla na samom početku kvalifikacija i to u Beogradu. Treće kolo je odigrano 8. oktobra 2010, a gosti su na opšte iznenađenje pobedili 3:1. Da stvar bude gora povela je Srbija preko Nikole Žigića u 60. minutu, ali je ubrzo usledio preokret. Tarmo Kink je u 63. izjednačio, Konstantin Vasiljev je u 73. doveo goste u vođstvo, a Aleksandar Luković je autogolom u prvom minutu nadoknade postavio konačan rezultat.

Pošto su sami sebe doveli u nezgodnu situaciju, fudbaleri su morali da pobede sve mečeve do kraja. Utakmica u Talinu je odigrana 29. marta 2011, a Srbija je povela golom Marka Pantelića u 38. minutu. Ipak, remi domaćinu je obezbedio Vasiljev šest minuta pre kraja.