Premijer Vučić otvorio Ekonomski forum Kine i 16 zemalja CEE
BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić otvorio je u Beogradu Četvrti ekonomski forum Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, poželeo dobrodošlicu učesnicima i istakao da je čast biti domaćin skupa u Beogradu, gde se susreću ekonomije Istoka i Zapada.
"Predugo su vlade u našem regionu birale pogrešno. Bilo je godina kada smo govorili 'da', a trebalo je da kažmo 'ne'. Vreme je da naučimo da kažemo 'ne'. Kritikujmo sebe jer ćemo se tako brzo promeniti", rekao je Vučić i dodao da kompromise protiv budućnosti više ne možemo da pravimo.
"Govoriti svima 'da' uvek se završi pogubno, a u Srbiji smo to radili zarad ostanka na vlasti. Verujem da je ovaj forum početak boljeg vremena i saradnje celog regiona", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je prioritet zemalja Centralne i Istočne Evrope privredni rast, koji može da se ostvari uz dva uslova, investicije i reforme.
"Cilj ovog regiona su investicije, potrebna nam je injekcija poverenja i snage. To je suština ovog foruma, stroviti veze između Kine i ovog regiona", rekao je srpski premijer.
"Drugi uslov zavisi od nas - moramo da reformišemo sebe, da se promenimo. Niko neće da uloži u nas, ako mi ne ulažemo u sebe", dodao je Vučić.
Predsednik Vlade Srbije rekao je da je Beograd danas mesto na kojem se sreću ekonomije Istoka i Zapada i razgovara o novim mogućnostima za rast i zavoj naših ekonomija.
"Kineska poslovica kaže da je najbolje vreme da posadimo drvo bilo pre 20 godina, a drugo najbolje vreme je danas", podsetio je Vučić i poručio da tu priliku ne smemo da propustimo.
"Članstvo Srbije u Evropskoj uniji je nacionalni prioritet i cilj nam je ulaganje u infastrukturu, kako bi od Srbije učinili most koji povezuje istok i zapad", istakao je Vučić.
Vučić je procenio da će u narednih pet godina polovina rasta doći iz Azije, pa je ovaj forum izuzetna prilika za stvaranje novih šansi, otvaranje novih radnih mesta i ekonomski razvoj.
On je izrazio uverenje da je Beogradski sastanak početak novog, boljeg vremena i saradnje celog regiona.
Nakon Vučića, skupu se obratio češki premijer Bohuslav Sobotka koji je rekao da njegova zemlja koristi svaku priliku da probudi saradnju sa Kinom.
"Zajednička nam je želja bolji kvalitet života građana, borba protiv korupcije, borba za bolji standard i jačanje zakona i propisa," rekao je Sobotka na otvaranju Ekonomsko-trgovinskog foruma.
Istakao je da Češka ima u planu da 2015. godine održi u Pragu Zdravstveni samit šefova vlade Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope, na kojem bi, pored ministara zdravlja, učestvovali i predstavnici relevantnih preduzeća.
Govoreći na početku skupa, kineski premijer Li Kećang ocenio je da se svetska privreda kreće u smeru ka dole i pati od sve većih inflacionih pritisaka, ali da je siguran da će krenuti napred, ukoliko sve zemlje budu koristile svoje potencijale.
"Veliko mi je zadovoljstvo što sam u prilici da posetim lepu zemlju Srbiju i prisustvujem forumu Kine i zemalja centralne i istočne Evrope," istakao je Li na otvaranju Četvrtog Ekonomsko-trgovinskog foruma Kine i centralne i istočne Evrope.
Li je najavio da će ove godine na Forumu biti uspostavljen Savet Kine i 15 zemalja Evrope, što će predstavljati novi korak i fazu u saradnji. Prema njegovim rečima, zima i temperature na severnoj hemisferi odražavaju temperaturu koja vlada u svetskoj privredi.
"Pitanje je da li će se situacija pogoršati i treba se priremiti za to. Poboljašanje života ljudi je važno pitanje, a isto tako mir i stabilnost u zemljama u celom svetu", poručio je Li.
Potrebno je da sprovedemo takvu saradnju između partnera, kao što su Kina i zemlje centralne i istočne Evrope, u kojoj se obe strane u velikoj meri dopunjuju. Mi smo u situaciji da pojačamo i osnažimo saradnju, naglasio je Li.
Ekonomski forum održava se u okviru Trećeg Samita Kine i 16 zemalja u Beogradu.
Narodna Republika Kina je strateški partner Srbije, o čemu je postignut sporazum predsednika dve zemlje, a čiji značajan deo čini ekonomska saradnja, koja ima velike šanse da bude proširena Samitom premijera Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope (CEE).