109.2537

RG: Đoković samo na korak do broja 1!

06.06.2014. 13:03 01:14
Novak Đoković posle pobede u polufinalnom meča Rolan Garosa protiv Ernestsa Gulbisa / Izvor: Tanjug

Naš teniser poveo sa velikih 2:0 u setovima, ali se Letonac vratio u meč osvajanjem trećeg seta. Ipak, drugi reket sveta je u četvrtom vratio svoju prepoznatljivu igru i stigao do svog drugog finala Otvorenog prvenstva Francuske.

Srpski teniser Novak Đoković savladao je Letonca Ernestsa Gulbisa rezultatom 3:1 (6:3, 6:3, 3:6, 6:3) u prvom polufinalnom meču Rolan Garosa.

Drugi teniser sveta plasirao se u svoje drugo finale Otvorenog prvenstva Francuske, a ukupno 13. na gren slem takmičenjima. Đoković je u finalu turnira u Parizu prvi put poražen 2012. godine od Rafaela Nadala, sa kojim bi mogao da se ponovo sastane u meču za titulu ukoliko Španac u drugom polufinalu, savlada uvek neugodnog Škota Endija Mareja.

Ukoliko Nadal želi da sačuva zvanje "prvog reketa sveta", Nadal će morati da savlada i Britanca i našeg tenisera u finalnom meču. U protivnom, Đoković će od ponedeljka ponovo biti svetski "broj 1".

Prvi reket Srbije odlično je „otvorio“ prvo polufinale. Đoković je u petom gemu stigao do brejka, čuvao prednost do rezultata 5:3, da bi tada još jednom oduzeo servis Letoncu i stigao ubedljivo do prvog seta (6:3).

U drugom setu oba igrača „ljubomorno“ su čuvali svoje servise do osmog gema, kada Gulbis sa dve vezane greške dovoljava srpskom asu da mu oduzme servis i servira za pobedu, što on pretvara u vođstvo od 2:0 u setovima (6:3).

Novak Đoković tokom polufinalnog meča Rolan Garosa protiv Ernestsa Gulbisa
Novak Đoković tokom polufinalnog meča Rolan Garosa protiv Ernestsa Gulbisa / Izvor: Tanjug

Treći set Letonac je odigrao mnogo bolje nego prethodna dva. Nekoliko puta je pretio Đokoviću da bi u osmom gemu prvi put u meču oduzeo servis drugom nosiocu, a zatim se svojim vratio u meč - 3:6.

Izgubljeni set nije mnogo uticao na najboljeg srpskog tenisera. Đoković odmah pravi brejk, Letonac uzvraća, ali u samoj završnici ponovo oduzima servis protivniku i sigurnim servisima stiže do drugog finala Rolan garosa u svojoj karijeri.

Tekstualni prenos meča mogli ste da pratite na sajtu "Srbija Danas".

1. set - 6:3

U prva četiri gema nešto opasniji je bio letonski teniser. U oba servis gema našeg tenisera je pripretio Đokoviću, u četvrtom gemu imao je i dve brejk lopte, ali naš as nije dozvolio protivniku da mu oduzme servis (2:2).

Đoković odmah uzvraća u petom gemu, u tri navrata ima brejk priliku, Gulbis tri puta stiže do izjednačenja, da bi tek četvrtu šansu naš teniser uspeo da iskoristi i stigne do prvog vođstva u meču - 3:2.

Naš teniser relativno lako potvrđuje brejk, preti i u narednom gemu, ali Gulbis zadržava neizvesnost (4:3). U devetom gemu Gulbis greškama dva puta pruža priliku Đokoviću za prvi set, ali Letonac obe spašava dobrim servisima. Ipak, nije sebi dozvolio da ne iskoristi i treću i sjajnom bekhend paralelom tera Gulbisa na grešku, za prvi set - 6:3.

Ernests Gulbis tokom polufinalnog meča Rolan Garosa protiv Novaka Đokovića
Ernests Gulbis tokom polufinalnog meča Rolan Garosa protiv Novaka Đokovića / Izvor: Tanjug

2. set - 6:3

Poput prvog seta, ni u nastavku prilike za brejk nije bilo ni u najavi. Oba tenisera sigurno su čuvala servise, prvi do nešto ozbiljnije situacije da pripreti stiže Gulbis, ali se naš igrač posle 0:30, ipak, relativno bezbedno izvukao iz neugodne situacije - 3:2. U naredna dva gema obojica sigurno osvajaju svoje servise za 4:3. U osmom gemu Gulbis dvostrukom servis greškom pruža Đokoviću brejk priliku, a zatim izbacuje bekhend u aut i daje priliku našem teniseru da servisom reši drugi set - 5:3.

Đoković lagano stiže do dve set lopte, ali se Letonac ne da. Ipak, Gulbis pretvara u zaostatak od 2:0 u setovima, pošto je lagan forhend poslao u mrežu.

3. set - 3:6

Gulbis otvara treći set dobrim servisima i vođstvom od 1:0. Naš as greškom iz forhenda pruža Letoncu priliku za brejk, koju spašava "čišćenjem" linije forhend dijagonalom, a potom i stiže do izjednačenja od 1:1. U naredna dva gema oba tenisera imaju probleme na svojim servisima, ali ih uspešno brane.

Nije bilo lako Gulbisu ni u petom gemu, ali je sačuvao prednost (3:2). Sedamnaesti igrač sveta u šestom gemu dva puta dolazi do brejk prilike, ali u oba navrata greši, prvo iz bekhenda, a zatim i forhenda. Svoj najteži servis gem u meču Đoković rešava sa dva dobra servisa i čuva neizvesnost - 3:3. Gulbis "sa nulom" osvaja sedmi gem za novu prednost, da bi u narednom stigao do dve brejk lopte, koristi već prvu i stigao do prilike da se servisom vrati u meč, što on i čini - 6:3.

Četvrti set - 6:3

Đoković nije dozvolio da ga izgubljeni set pomete na putu ka finalu. Iskoristio je prvi servis u četvrtom setu i stigao do vođstva od 1:0. U drugom gemu na Gulbisu se prvi put vide ozbiljni problemi s leđima koji su nagoveštavani krajem trećeg dela igre. Đoković stiže do dve brejk lopte, koristi prvu greškom letoskog igrača i vodi sa 2:0. Međutim, umesto da iskoristi ukazanu šansu, Đoković vraća neizvesnost na isti način kao Letonac u prethodnom gemu, na dve brejk lopte pogađa mrežu, pa je rezultat ponovo neizvestan - 2:1.

Četvrti gem sigurno rešava Gulbis za prvo izjednačenje (2:2), a isto čini i Đoković u narednom za novo vođstvo. Nema prilika za brejk ni u naredna dva gema (4:3). U osmom gemu srpski teniser se razigrao, na 15:30 vezao tri poena i stigao do brejka i prilike da servira za pobedu. Đoković stiže do tri meč lopte, koristi prvu i stiže do trijumfa i plasmana u finale - 6:3.