FENOMENALNI VAVRINKA! Od Pariza i Rolan Garosa Novaku napravio "noćnu moru"!

07.06.2015. 14:52
Novak Đoković
Novak Đoković / Izvor: Beta/AP

Posle tri sata i 12 minuta igre švajcarski teniser osvaja drugu gren-slem titulu. Drugu iz dva finala

Ni u trećem pokušaju, sada bez Rafaela Nadala, kome krunu s glave skide baš Novak Đoković, najbolji teniser sveta nije uspeo da podigne "Kup musketara" iliti trofej namenjan šampionu Rolan Garosa! Novaka je u finalu, moramo priznati, razbio Sten Vavrinka - 3:1 (4:6, 6:4, 6:3, 6:4).

Ostaće Noletu i ovaj Rolan Garos u ružnom sećanju, ali, ipak, mora da prizna da je 7. juna 2015. godine, iako je bio veliki favorit, na drugoj strani mreže imao više nego spremnog i raspoloženog Švajcaraca. Prvi set je Novak dobio na "mišiće", ali smo i pretpostavili da će celo finale biti takvo. Međutim, nismo verovali da Sten u prilično istom ritmu može da igra više od tri sata. Ne samo da igra, već da dominira u meču!

Vavrinkini vineri, a bilo ih je, potpuno neverovatno, duplo više, bili su ključ ovog pariskog finala. Ne ni greške, ni servisi, već strašni bekhendi i forhendi koji su Novaka izbacivali s terena. Sten je bio bolji, a činjenica da je slavio tek četvrti put protiv najboljeg tenisera današnjice neće ga toliko usrećiti kao fakt da je osvojio Pariz. Prvi put u karijeri. Trofej koji Novak više od jedne decenije sanja!

Statistika meča
Statistika meča / Izvor: Foto: rolandgarros.com

4. SET

Dobar i siguran gem dobija Nole na startu četvrtog seta. Vavrinka je uspeo da napravi dve greške... Odmah na startu četvrtog seta Nole uspeva da brejkuje... Vodi 2:0! Iako je imao malih problema u trećem, Nole je uspeo da isti završi relativno "mirno". Što je najvažnije uspeo je da sačuva brejk.

Švajcarac je u trećem setu imao devet grešaka, a posle tri u četvrom ima šest! Novak ni jednu! Greškom u najgorem trenutku Novak protivniku poklanja gem, a to znači da Vavrinka ima servis da maksimalno anulira izgubljeni servis.

Posle tri vezana gema, Novak je uspeo da osvoji svoj servis, ali još jednom s dosta muka... Uspeo je čak i da pogodi nekoliko prvih servisa, čime ne može da se pohvali u ovom setu. Ipak, jedan težak volej je pogodio Novak čime je preokrenuo gem u svoju korist.

Vavrinka je u devetom gemu stavio ruku na "Kup musketara"... Oduzeo je i drugi servis najboljem na svetu i sada servira za drugu gren-slem titulu iz drugog finala!

3. SET

Statistika trećeg seta
Statistika trećeg seta / Izvor: Foto: rolandgarros.com

Intenzitet igre Stena Vavrinke ne staje. Posle dobijenog prvog gema na svoj servis Švajcarac je odmah imao čak tri brejk šanse. Nije ih iskoristio.

Posle tri ili četiri gema u kojima je Sten imao brejk šanse Nole je konačno dobio jedan, bez, hajde tako da kažemo, problema. No, Vavrinka i dalje ne posustaje, pa peti gem rešava s "nulom".

Prvi brejk u 3. setu pravi Vavrinka... Bez ikakve šanse bio je Novak na svom servisu... Usput, Vavrinka je toliko dominantan u broju vinera da se, verovatno, ni Novak ne seća kada ga je neko ovako nadigrao.

Švajcarac je u jednom trenutku imao više nego duplo vinera (40/19), ali je Novak uspeo da dođe brejka. Prvog posle prvog seta, ukupno petog, ali ga nije iskoristio, pa posle malo više od dva sata i 10 minuta Vavrinka ima komfornih 5:2.

Novak je uspeo da dobije svoj servis... Možda samo da bi imao prvi servis u četvrtom setu... S "nulom" Vavrinka dobija treći set - 6:3!

2. SET

Statistika drugog seta
Statistika drugog seta / Izvor: Foto: rolandgarros.com

Novak je, to nije sporno, bolji teniser od Stena, ali se Švajcarac neće predati... Opet je imao prvi servis u setu i opet je morao da spašava gem. I... Spasao ga je. Spasao sjajnim bekhendom.

Novak s "nulom", s jednim asom, dolazi do 1:1. I Vavrinka čini isto u trećem gemu.

POSLE 3. GEMA:
VINERI:
Đoković 2 Vavrinka 4
NEIZNUĐENE:
Đoković 3 Vavrinka 1

Poklone od strane Đokovića Vavrinka nije "uzeo"... Ne jedan, već dva... Novak posle četiri neiznuđene greške Švajcaraca uzima gem. Scenario u drugom setu podseća na prvi, samo što je razlika u činjenici da sada Sten ima više brejk prilima. Ima, ali ih ne koristi.

Opet je Švajcarac imao brejk loptu - (0/4 realizacija)... U ovom segmentu je stigao Novaka (1/4), ali Novak dobija gem - 3:3. Posle sedam gemova niko od tenisera nije izgubio servis, a kako set "odlazi" ka kraju Vavrinka deluje "ofanzivniji". Istina, Novak i dalje ima problem sa direktnim poenima - samo pet!

Vavrinka ne posustaje... Svoj servis završava kao i Nole u 1. setu - brzo! Ima mnogo više direktnih poena i vodi 5:4. Švajcarac koristi petu brejk loptu i uspeva da osvoji set. Dakle, još najmanje dva su ispred nas.

1. SET

Statistika prvog seta
Statistika prvog seta / Izvor: Foto: rolandgarros.com

Meč koji će svakako otvoriti novu stranicu u večnom teniskom almanahu počinje. Novak je birao stranu, dok prvi servis ima Sten Vavrinka. Ukoliko Nole osvoji Rolan Garos i trofej koji se zove "Kup musketara" postaće tek osmi igrač u istoriji tenisa koji će se hvaliti činjenicom da je osvojio sva četiri gren-slema (Otvoreno prvenstvo Australije, Rolan Garos, Vimbldon i US Open).

Prvi gem, iako je Novak imao brejk šansu, dobio je Švajcarac pokazavši da je raspoložen i prepun samopouzdanja. U prvom gemu uspeli su da razmene čak 39 udaraca...

Svoj prvi servis Novak je, bez obzira što je protivnik uzeo dva poena, relativno lako dobio... Sa dva asa, ukupno tri od starta, Sten s "nulom" dobija treći gem.

VINERI:
Đoković 2 Vavrinka 6
NEIZNUĐENE:
Đoković 4 Vavrinka 2

Novak opet sa šest servisa lako završava posao i Stenu ne dozvoljava da pomisli na brejk loptu. Novak je i u trećem servisu protivnika imao brejk šansu. Istina, imao je i 30:0... No, opet gem uspeva da se izvuče... Međutim, čini se da Vavrinka posustaje s "jakim" udarcima... Broj neiznuđenih grešaka se promenio, pa sada Švajcarac ima 6, a Nole 5!

Svoj servis, majstorski, Nole dobija bez previše muke, a sa tri neiznuđene greške za redom u sedmon gemu Vavrinka daje Novaku nove brejk šanse. Duplom greškom, Novak vodi 4:3 i servira.

POSLE 7. GEMA:
VINERI:
Đoković 4 Vavrinka 7
NEIZNUĐENE:
Đoković 5 Vavrinka 9

Novaku za gem, prosečno, bar do sada, treba manje od šest servisa... Trećim asom potvrđuje brejk i vodi 5:3.

Vavrinka nastavlja da "šamara", a u 9. gemu najbrže rešava svoj servis te i dalje ostaje u setu. Posle 43. minuta igre, posle nepotrebnih komplikacija i "kockanja" 40:15 i tri set lopte Novak Đoković dobija prvi set - 6:4!