Ruski gas ćemo plaćati hranom i lekovima
Kako je propao dogovor o povlašćenoj ceni gasa, isti će biti plaćen u robi.
Kako stvari stoje, Južni tok je obustavljen. I dok Evropom kolaju nagađanja da li je u pitanju samo varka ili konačna odluka, Srbija se nalazi u daleko većoj neizvesnosti budući da je o Južnom toku zavisila ne samo energetska stabilnost, već i budžet.
"Azotara" ne radi već šest meseci jer zbog velike potrošnje ne može da se snabdeva gasom po visokoj ceni.
Predsednik Nikolić razgovarao je sa Vladimirom Putinom kako bi saznao više detalja o sudbini Južnog toka, ali i kako bi pokušao da izbori povoljniju cenu ruskog gasa za "Petrohemiju", "Azotaru" i MKS "Kikindu", cenu od 290 dolara za 1.ooo kubika. Međutim, dogovor je propao, ali je pred Srbijom druga mogućnost.
Rusi su spremni za robnu razmenu. Za gas bi Srbija mogla da ponudi svoje proizvode, pre sveih prehrambene jer rusko tržište nema dovoljno sopstvene produkcije. Meso, mleko, sir, zatim lekovi, obuća, nameštaj, kao i sokovi, slatiši i konzervirano povrće i voće samo su delovi liste stvari koje Srbija u uslovima krize ne uspeva da izveze u region i Evropu, dok bi u Rusiju mogla.
Iako bi korist od ovakve razmene pomogla srpskim proizvodima da steknu mesto u navikma ruskih kupaca, pa da kasnije budu prodavani za novac i u većim količinama, dugoročno gledano, našoj privredi je ipak potrebniji novac.