
Srbija na vezi 3.0: Mentorski rad sa svetskim stručnjacima – učite od najboljih!
Udruženje mladih iSerbia.rs u saradnji s Klubom privrednih novinara otvorilo je konkurs za prijem polaznika programa onlajn mentorstva i razmene znanja sa dijasporom, Srbija na vezi 3.0. Program podrazumeva spajanje mladih na početku karijere, sa mentorima - našim najvećim stručnjacima iz dijaspore, a učešće je basplatno.
Za samo šest meseci putem audio/video konferencija i mejlom, steći ćete prestižna znanja u oblasti društvenih, prirodno matematičkih i medicinskih nauka, tehnička, IT znanja i veštine, proširiti saznanja u oblasti nanologije, ali i finansija bankarstva, preduzetništva, novih metoda držanja nastave i dr.

Ko može da se prijavi na program?
Konkurs je otvoren za studente, apsolvente, diplomce, postdiplomce, i istraživače. Učešće u programu je besplatno, a mentorski rad se odvija prema dogovoru mentorskog para i prirodi posla.
Detalje o projektu i način za prijavu, pronaći ćete ovde.
Prijave na konkurs su validne do 28. februara 2015., nakon čega će uslediti selekcija kandidata.
Srbija na vezi - saradnja domaćih i inostranih institucija
Projekat postoji uspešno od 2012. godine - do sada su u 2 kruga programa onlajn mentorstva Srbija na vezi učestvovala 65 mentora koji su radili sa 120 polaznika u 76 oblasti mentorstva.
Pokrenuto je i nekoliko međunarodnih naučnih projekata kao i saradnja između domaćih i inostranih naučno-istraživačkih institucija.

Umesto fokusa na povratak stučnjaka iz inostranstva, tragamo za alternativnim rešenjima, usredsređujemo se na razmenu kaže mr Ana Ranitović, mentor iz oblasti antropologije i jedan od idejnih tvoraca projekta, doktorant i predavač na Univerzitetu Oksford.
''Projektom Srbija na vezi postavljena je čvrsta osnova za dalji razvoj kanala trajne razmene i konstruktivne saradnje između Srbije i dijaspore. Znanje shvatamo kao najvredniju donaciju i kao pravi put za izgradnju boljih veza”, rekla je mr Ana Ranitović.

Iskustva polaznika su izuzetno pozitivna, o čemu svedoči Marija Trajković koja je sarađivala saprofesorom dr Goranom Mašanovićem iz Velike Britanije u oblasti fotonike i optike:
“Neprocenjivo je i praktično iskustvo koje sam stekla boraveći na poziv mentora na Univerzitetu u Southampton-u i jako sam zahvalna za ovu priliku koja mi e ukazala. Teorijsko znanje koje sam do sad gradila, upotpunila sam praktičnim, eksperimentalnim radom. Radila sam na stvarima koje su sasvim nove i osetila šta znači istraživački rad!”
Da je i sam program i način na koji je zamišljen imao efekta na polaznike potvrdio je Ivan Stosevski kome je mentor iz oblasti hemijskog i mehaničkog inžinjerstva bila dr Jasna Janković iz Kanade:
“U mentorstvu je odlično to što student mora sam da pokrene inicijativu oko teme, programa i načina komunikacije sa mentorom, što je meni, lično, veoma značilo, jer sam poboljšao svoje komunikacione veštine..”
Pogledajte i: