SVETSKA LIGA: Srbija poražena od oslabljene Italije

16.07.2015. 00:32
Marko Ivović
Marko Ivović / Izvor: Foto: fivb.com

Na startu finalnog turnira u Rio de Žaneiru izabranici Nikole Grbića nisu iskoristili činjenicu da je protivnik imao problema sa nedisciplinovanim igračima.

Porazom su srpski odbojkaši startovali na finalnom turniru Svetske lige. U prvom kolu J Grupe Italija je u Rio de Žaneiru pobedila 3:2 (25:23, 14:25, 25:23, 20:25, 15:9). To znači da je Srbiji za plasman u polufinale neophodna pobeda nad Poljskom, a taj meč se igra u petak od 21:05 časova. Mada ni ona možda neće biti dovoljna.

Italijani su u meč ušli oslabljeni jer je selektor Mauro Beruto zbog nediscipline odstranio četiri igrača. Ipak, prevarili su se svi oni koji su mislili da će zbog toga Srbija da ostvari laku pobedu. Već na početku meča su "azuri“ pokazali da imaju itekako velike ambicije u Brazilu. Vodili su od početka, a u nekim momentima su imali i nekoliko poena viška.

Drugi set je bila sušta suprotnost. "Orlovi" su od početka vodili i konstantno imali ubedljivu prednost. Na kraju je ostvaren i ubedljiv rezultat – 25:14.

Kako je počeo treći set činilo se da se Italijanima sprema potop. Vodila je Srbija 11:6, a onda su Italijani napravili seriju 4:0 i meč je bio potpuno izjednačen. Protivnik je u samoj završnici imao prednost 23:20, i takvu šansu nije nameravao da ispusti.

Nenadani gubitak seta nije poremetio izabranike Nikole Grbića, koji su odlično počeli četvrti period, i na prvom tehničkom tajm autu imali prednost 8:4. Ipak, "azuri“ se nisu predavali i smanjili na 17:15. Do kraja seta su pretili u nekoliko navrata, ali ovoga puta preokreta nije bilo, pa se igrao i peti set.

U petom setu nije bilo nikakve drame. Italijani su poveli sa neverovatnih 8:1, a svi poeni su osvojeni na servis Simonea Đanelija. Do kraja je ostalo da Italija samo privede posao kraju.

Najbolji u srpskom timu je bio Aleksandar Atanasijević sa 26 poena, dok je Srećko Lisinac postigao 14. Kod Italijana su se istakli Luka Vetori i Filipo Lanca sa po 20 poena, dok je Emanuele Bijareli postigao 15.