107.8514

SVETSKA LIGA: Srbija posle drame bolja od SAD i bori se za zlato

18.07.2015. 17:48 21:38
Odbojkaši Srbije slave plasman u finale Svetske lige posle pobede nad SAD-om
Odbojkaši Srbije slave plasman u finale Svetske lige posle pobede nad SAD-om / Izvor: Foto: fivb.com

"Orlovi" posle pet setova savladali dosadašnjeg pobednika takmičenja.

Srbija je u finalu Svetske lige. Posle svetskog prvaka, savladan je i pobednik ovog takmičenja. U polufinalu turnira u Rio de Žaneiru srpski odbojkaši su pobedili SAD 3:2 (25:23, 25:21, 25:27, 20:25, 15:12). Oni će se u nedelju (16:30 časova) boriti za prvu zlatnu medalju u ovom takmičenju, a protivnik će biti selekcija Francuske koja je bila bolja od Poljske rezultatom 3:2. Do sada je naša zemlja osvojila sedam medalja (četiri srebrne i tri bronzane).

U dvorani "Marakanazinjo" je prikazan pravi odbojkaški spektakl. Prvi set je bio potpuno izjednačen, a oba tima su se borila za svaki loptu. Na srpskim odbojkašima se nije videlo da su pre nešto manje od 15 sati savladali svetskog prvaka (pogledajte OVDE). U samom finišu su "orlovi" poveli 20:18, ali su Amerikanci izjednačili. Srbija je ponovo povela 22:20, ali je ubrzo usledilo izjednačenje na 22:22. Ipak, to je bilo sve što su u prvom setu uradili izabranici Džona Speroua.

Drugi set su Amerikanci počeli mnogo bolje i poveli 5:2. Ipak, Srbija je napravila seriju 8:2 i preokrenula na 10:8. Prednost je održavana iako je protivnik konstantno disao za vratom. Ipak, kada su izabranici Nikole Grbića poveli 20:17 bio je to prevelik zalogaj i za branioca pehara u Svetskoj ligi.

Ponovo su Amerikanci poveli i u trećem setu 8:6, ali je Srbija napravila seriju 6:0 i povela 12:8. To je nateralo Speroua da u tom periodu zatraži dva tajm auta. To je dalo rezultat, pa je rezultat ubrzo izjednačen na 13:13. Do kraja seta se vodila izjednačena borba, a Amerikanci su iskoristili drugu set loptu. Treba istaći da je Srbija imala meč loptu, ali je nije iskoristila.

Poveli su Amerikanci i u četvrtom setu 3:1, ali je Srbija izjednačila i otišla na prvi tehnički tajm aut sa prednošću 8:7. Ipak, Amerikanci su preokrenuli na 13:11 i naterali Grbića da zatraži tajm aut. Potom je Srbija izjednačila na 13:13. Međutim, protivnik je onda poveo 21:18, i izjednačio na 2:2, pa je o finalisti odlučivao peti set.

Kao što se i očekivalo poslednji set je bio izuzetno uzbudljiv. Amerikanci su poveli 3:1, ali je Srbija preokrenula na 5:4. Ipak, odbojkaši SAD su preokrenuli i poveli 9:6. Imali su prednost sve do 12:19, a onda je kod rezultata 12:11 Nikola Grbić iz igre izveo Atanasijevića i Jovovića, a uveo Sašu Starovića i Aleksandra Okolića. To je Srbiji donelo preokret 13:12, a potom i 14:12 i to posle as servisa Okolića. Pobedonosni poen je doneo Starović za konačnih 15:12.

Najbolji u srpskom timu je bio Aleksandar Atanasijević sa 22 poena, dok su Uroš i Nikola Kovačević postigli po 18. Amerikance je predvodio Metju Anderson sa 21 poenom, Tomas Džiski je postigao 20, a Tejlor Sender 17.