VIMBLDON, DAN 1: Očekivanja opravdali Srbi i kiša

24.06.2014. 00:33
Kiša na Vimbldonu tokom prvog takmičarskog dana
Kiša na Vimbldonu tokom prvog takmičarskog dana / Izvor: Tanjug

Novak Đoković i Bojana Jovanovski trijumfalno su započeli takmičenje i zabeležili stopostotan učinak srpskog tenisa na startu trećeg gren slema.

Vimbldon 2014. počeo je onako kako to i dolikuje - kišom!

Već prvog takmičarskog dana ovogodišnjeg Otvorenog prvenstva Engleske u tenisu program je narušen iskonskim neprijateljem nezvaničnog svetskog prvenstva u tenisu. Ipak, dobar deo planiranih mečeva je odigran pre kiše, a u njima nije viđeno previše iznenađenja, iako nisu potpuno izostala. Bitnije od toga za srpske navijače je činjenica da su oba srpska predstavnika u prvom kolu zabeležila pobede.

Najbolji srpski teniser Novak Đoković pobedom je započeo pohod na drugu vimbldonsku titulu, pošto je za sat i 28 minuta završio posao protiv Kazahstanca Andreja Golubjeva, prepustivši mu samo pet gemova 6:0, 6:1, 6:4.

Novak Đoković
Novak Đoković / Izvor: Profimedia

Uspešna je bila i jedina srpska predstavnica u ženskom singlu prvog dana, Bojana Jovanovski. Treći reket Srbije i 45. igračica sveta na novoj WTA listi, samo u prvom setu imala je problema protiv Johane Larson koji je dobila u taj-brejku, dok je u nastavku postojala samo jedna teniserka, pa je Jovanovski Šveđanku počistila rezultatom 6:0.

U ostalim mečevima prvog dana viđeno je nekoliko manjih iznenađenja, dok su favoriti relativno lako stigli do drugog kola. U muškoj konkurenciji najveće iznenađenje je eliminacija 18. nosioca Fernanda Verdaska kojeg je već na startu turnira eliminisao Australijanac Marinko Matošević rezultatom 3:1 (6:4, 4:6, 6:4, 6:2).

Endi Marej i David Gofan posle meča prvog kola Vimbldona 2014. godine
Endi Marej i David Gofan posle meča prvog kola Vimbldona 2014. godine / Izvor: Tanjug

Prošlogodišnji šampion, domaći teniser Endi Marej, odbranu titule počeo je sigurnom pobedom protiv uvek neugodnog Belgijanca Davida Gofana rezultatom 3:0 (6:1, 6:4, 7:5), dok je najzanimljiviji meč viđen u duelu Žoa-Vilfreda Conge i Austrijanca Jirgena Melcera koji je prekinula kiša posle nepuna tri časa igre, pri rezultatu 5:4 u petom setu.

Ono što je obeležilo prvi dan je i podatak da je pored i 18. nosioca u muškoj konkurenciji, eliminisana i 18. kosturašica, Sloun Stivens. Bolja od Amerikanke bila je Ruskinja Marija Kirilenko koja je slavila u dva seta 6:2, 7:6. Treba pomenuti da je takmičenje već na startu okončala jedna od junakinja prethodnog gren slema, Španjolka Garbin Mugurusa koju je posle velike borbe i tri seta nadigrala Amerikanka Koko Vandevege rezultatom 6:3, 3:6, 7:5.