VUČIĆ: Moguće je otići u Evropu bez članstva u NATO, to nam niko ne nameće
Premijer Srbije Aleksandar Vučić gostuje u specijalnoj emisiji "Intervju B92" na TV B92.
Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu odgovara na pitanja novinara B92 Slavka Belesnina, predsednice Fonda za humanitarno pravo Nataše Kandić i novinara nedeljnika “Vreme“ Dejana Anastasijevića.
Tema razgovora je politička sadašnjost i budućnost Srbije, presude koje je nedavno doneo Haški tribunal u slučajevima Radovana Karadžića i Vojislava Šešelja, odnosi u regionu, stalna nedoumica da li je Srbija bliža Evropskoj uniji ili Rusiji, kao i predstojeći parlamentarni, lokalni i pokrajinski izbori.
SNS apeluje na medijsku neutralnost u izbornoj kampanji
Vučić je konstatovao da ekstremizam jača u svim zemljama Zapadnog Balkana, što nije dobra vest.
Ta vrsta ekstremnih stavova postoji i u Evropi, primetilo je, a neke vlade preuzimaju deo politika tih grupa kako bi sebe zaštitile od pritisaka.
- Bez obzira na promene u raspoloženju, ja ne želim da pravim kompromise sa takvim idejama. Reč je o politici koja bi najskuplje koštala Srbiju - uveren je Vučić.
On je rekao i da mu je posao kao premijeru da brine o sadašnjosti i budućnosti, i da ga ne interesuje fotelja predsednika vlade u budućnosti ako bi morao da dođe do nje sa protagonistima nestabilnosti u regionu.
- Dugo smo se borili da Srbija bude sidro stabilnosti u regionu, podigli smo ugled zemlje u svetu. Ne smemo dopustiti da to bude srušeno preko noći - kazao je on i izrazio zadovoljstvo što je danas Fiskalni savet pohvalio vladu za ekonomske uspehe.
- Posle svega toga da se vraćamo i ponovo junačimo i bijemo to je za Srbiju katastrofa - poručio je Vučić primetivši da su vesti o postavljanju kamena temeljaca fabrika vesti kojima treba da se posvetimo, a ne da se vraćamo u prošlost.
SNS PORUČIO GRAĐANIMA: Imate priliku da 24. aprila pošaljete jasnu poruku DS
Vučić: Niko nije odgovarao za Bljesak i Oluju
Premijer je rekao da je tribunal u Hagu politički motivisan pošto nijedan optuženi nije osuđen za zločine nad Srbima.
- Jedan od ciljeva tribunala pomirenje naroda na Zapadnom Balkanu. To se suštinski nije dogodilo, a emocije su danas gore, teže, lošije nego 1995. godine. Zato sam sklon da smatram da je tu bilo više politike nego prava - naveo je premijer i dodao:
- Neću da kažem da među Srbima nije bilo zločinaca, za njih nemam milosti. Ali, pogledajte brojke. Osuđeno je 60 Srba, Hrvata 11, s tim što ih i oslobođeno 6, dok je Bosanac osuđeno 6, a oslobođeno tri. Niko nije odgovorao za Bljesak i Oluju, a Naser Orić, za koga postoje dokazi da je lično učestvovao u zločinima, slobodan je čovek - naglasio je premijer.
Vučić: Prošla 21 godina od Dejtona, emocije lošije nego 1995. godine
Osnovni cilj, jedan od tri koja je sebi postavio Haški tribunal, a to je pomirenje naroda na prostoru bivše Jugoslavije, nije ostvaren, a danas su emocije i sentimenti u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj lošiji nego 1995. godine, izjavio je večeras premijer Aleksandar Vučić.
On je istakao da je prošla već 21 godina od Dejtonskog sporazuma, od okončanja Oluje i Bljeska, a da je situacija, što se emocija tiče u regionu, lošija mnogo.
- Ništa nismo postigli, svi smo se međusobno pomalo lagali, kada je Evropa tražila uslikali bismo se, rekli lepu reč, a situacija je lošija - rekao je Vučić.
Kako je naveo, više je tu politike, nego prava, suprotno od onoga što je rekla gospođa Nataša Kandić, ocenio je Vučić izjavu osnivačice Fonda za humanitarnio pravo.
Jer, kako je pojasnio, ne može se reći da su samo presude Gotovini i Perišiću bile političke, a ne po pravu, kako je Kandić ocenila, ali je dovoljan i taj jedan slučaj pa da se kaže da je u Haškom sudu bilo više politike nego prava.
VUČIĆ NA KOSOVU: Samo jedinstveni možemo sve (FOTO)
Niko nije odgovarao za zločine nad Srbima u Glođanu!
- Pogledajte slučajeve Orića i Haradinaja. Niko nije odgovarao za zločine nad Srbima u Glođanu. Imate žive svedoke za zločine nad Srbima, svedoke za direktne zločine Orića i ništa. Oslobođen je, vodi se postupak u BiH, izvesno je da taj postupak neće biti okončan ili neće biti okončan pravosnažnom presudom - naveo je Vučić.
Istakao je i da je pred Haškim tribunalom osuđeno 60 Srba, 11 Hrvata, šest Bošnjaka, ali je dodao i da ne želi da kaže da među Srbima nije bilo zločinaca.
- Osuđujem svakog Srbina koji je bio zločinac - istakao je Vučić i dodao: "Kada pogledate brojke, iz njih shvatate šta je bila uloga Haškog tribunala...ne kažem da nije bilo zločinaca među Srbima i osuđujem svakoga ko je bio zločinac i vlada je hapsila sve koji su osumnjičeni bili za zločine", rekao je Vučić.
Kako je rekao, nije siguran da treba da deli packe ni Šešelju ni drugome, ali pita se:
- Ako je pravo u pitanju, kako svi znaju da ova presuda neće opstati, da će biti preinačena u drugom stepenu.
Vučić: Proći će još mnogo godina da Hrvatska razume kakav je zločin bila Oluja
Vučić je rekao i da je siguran da će još mnogo godina proteći dok neko u Hrvatskoj razume kakav je zločin bila Oluja, te da je isti slučaj i s BiH.
Ali, dodao je, mi moramo da se pogledamo u oči i pokažemo šta je to što su neki Srbi uradili drugima.
- Dobro je da mi budemo ispred njih, jer ćemo mi biti zdraviji i nacija koja će moći da gleda u budućnost i s tim nemam nikakav problem - porucio je Vučić.
Premijer se nije složio s Dejanom Anastasijevićem, koji je rekao da cilj Tribunala nije pomirenje, već pravda.
- Niko nije tražio da Tribunal pomiri Radovana Karadžića i Aliju Izetbegovića, ili Orića i Lukića, već je smisao da se narodi razumeju i gledaju u budućnost, a to tribunal nije ispunio, kao što nisu ni političke elite, ni EU, ni SAD - primetio je Vučić, ocenivši da je Tribunal služio za nametanje nečijih političkih interesa, a ne pravde.
VUČIĆ U TREPČI: Samo jaka Srbija može da štiti svoj narod! (FOTO)
Vučić: Oluja - najveće etničko čišćenje posle ll svetskog rata
Premijer je istakao da je Oluja najveće etničko čišćenje posle Drugog svetskog rata, kao i da imamo veliki problem sa Bošnjacima i da želi da se razgovarao o tome da li Srbi mogu da poštuju BiH kao državu, a Bošnjaci Republiku Srpsku kao entitet.
- Samo tražimo da oni pognu glavu nad našim žrtvama, pred našim odsečenim glavama, kao što sam ja pognuo glavu u Srebrenici. Samo to tražimo. Mi dajemo političke i pravne ustupke, a mi tražimo samo da poštuju naše žrtve. Karamarko je rekao da traži od Srba da poštuju hrvatske žrtve. Poštujemo hrvatske žrtve, a od vas tražimo da vidimo isto i prema srpskim žrtvama - dodao je Vučić.
Na primedbu da je general Vladimir Lazarević, osuđenik Haškog tribunala, u Srbiji dočekan od predstavnika Vlade, rekao je da on nije dočekan uz državne počasti, već samo uz državnu pažnju, istakavši da je Lazarević osuđen na osnovu komandne odgovornosti i da nije okrvario svoje ruke.
- On je dočekan uz hiljadu puta manje pompe od bilo kojih drugih koji su lično kvrvavili ruke i učetsvovali u ubijanju civila. General Lazarević je ispunjavao svoje vojničke zadatke - naglasio je on.
SELAKOVIĆ: Vučić bio više puta na KiM nego ijedan premijer od '99
Vučić: Trudio sam se da Srbiju predstavim na pravi način
Vučić je kazao da je država samo pokazala pažnju prema svom državljaninu i dodao da nije siguran da neko u Srbiji misli da je on zločinac. Kao legalista, kaže, poštuje odluke, a možda se razlikuje ono što lično misli od onoga što mora da radi kao premijer.
Srbija o zločinima nije pravila filmove, niti cirkus, dodao je on ističući da se ne smejemo tuđim žrtvama.
- Trudio sam se sve vreme, verovatno sam do sada napravio milion grešaka. Trudio sam se da Srbiju predstavim na pravi način. Bitno je i da svoje ljude osudimo, da drugi vide kakav je naš odnos prema zločinima. Otišao sam i u Srebrenicu, ali isto tako i kad odem u BiH vidim da nijedan postupak nije pokrenut zbog zločina nad Srbima - naveo je Vučić.
Na pitanje voditelja šta se desilo sa slučajem napada na njega u Srebrenici Vučić je rekao da je to sitnica i da mu se pismom javio jedan od napadača koji je istakao da mu je žao, da je krv uzavrela, kao i da mu je odgovorio i napisao da je to najmanji problem, kao i da je smešno da se to pitanje i dalje pominje.
Kandić: Odlično držanje premijera
Premijerov stav o presudi Šešelju bio je dobar, jer nije lako reći pred kamerama sutradan nakon presude da je projekat Velike Srbije štetan za budućnost i da to neće biti politka Vlade Srbije, izjavila je večeras direktorka REKOM-a Nataša Kandić.
Premijer kaže da politika Velike Srbije nikada neće biti ovde nastavljena i priznaje da je ta politika bila štetna, bez obzira što je u tome svojevremeno učestvovao, dodala je Kandić gostujući na TV B92. To je, prema njenim rečima, važno isticati, ali, dodaje, reakcije nekih drugih nisu bile tako dobre, bar u kontekstu kako graditi pomirenje u regionu.
- Bila sam šokirana, premijer je to pomenuo, ogradio se, kako se Šeseljva presuda proslavila u Srebrenici, kada su automobilima proslavljali pobedu i vikali - ''ponovo ćemo klati'' - primetila je Kandić i ponovila da je reakcija premijera bila veoma dobra upravo u kontekstu pomirenja.
Predstavnica FHP je navela da je premijer uložio u pomirenje i onda kada je otišao u Srebrenicu, ali i da postoji mnogo drugih načina i stvari sa kojima treba biti oprezan:
- Takvi slučajevi su primeri Ramuša Haradinaja i Nasera Orića. U slučaju Haradinaja treba pitati državne institucije zašto su bile slabe u pružanju podrške Haškom tribunalu da ima bolju i čvršću optužbu protiv Haradinaja, isto je slučaj i sa Orićem, koji je bio optužen za ubistvo u policijskoj stanici - rekla je ona.
GLAS PROTIV VUČIĆA JE POVRATAK U SUKOBE: Snažna Srbija obezbeđuje opstanak srpskog Kosova
Vučić je na to dodao da i danas postoje živi svedoci stravičnih zločina, ali i da je bolje da odmah prihvatimo i da su Srbi odgovorni za određene zločine.
Vučić: Ne možeš da se smeješ u Potočarima
Novinar Dejan Anastasijević je naveo da je potrebno okrenuti se od Tribunala, već uvideti šta mi možemo da uradimo.
- Slažem se sa premijerom da Srbija u tome treba da prednjači, da se suoči sa tim zločinima. Nažalost, kod nas nijedna vlada posle Miloševića nije uspela da uspostavi takav dijalog. Mislim da znam zašto se to dešava, zato što je našim političarima ta tema neprijatna i zato što im ta tema ne donosi političke poene - rekao je Anastasijević.
Premijer Srbije je dodao da su ovakvi navodi delimično tačni.
- Mi nemamo stvarni odnos ni prema svojim žrtvama, a kamo li prema tuđim. Za nas je najbolje da precizno kažemo šta je to istina, da se ne smejemo tuđim žrtvama, jer to znači i da nam do naših žrtvama nije stalo. Ne možeš da se smeješ u Potočarima, ma koliko da sam Srbin, ne možeš da se smeješ - naglasio je Vučić.
"Mislim da je tačno", rekao je, "da se neki drugi narodi spremaju i sanjaju ludačke snove o nekakvim osvetama, a ja", dodao je, "hoću da Srbi ne sanjaju takve snove, da ne sanjaju ono što sam ja sanjao kao klinac, da ne sanjaju to neka nova deca".
- To je važno, mladi u Srbiji od 15 do 25 godina treba da znaju da nema sreće u ratu - zaključio je Vučić.
Vučić: Ne mogu da dozvolim da neko nipodaštava Srbiju
Premijer je, povodom najava Hrvatske da će uslovljavati put Srbije u EU, rekao da postoje neke stvari koje nije moguće uraditi, te poručio da, za razliku od te susedne zemlje, može garantovati da fašizam niko u Srbiji neće slaviti.
- Neki uslovi su nemogući. To je malo komplikovanije pitanje. Traže da obezbedimo mesto jednom hrvatskom poslaniku u Skupštini. To ni po brojevima nije moguće. I, nakon najvećeg etničkog čišćenja posle Drugog svetskog rata, u Hrvatskoj, koja je dvostruko manja, imamo četiri puta više Srba nego što je Hrvata u Srbiji - objasnio je Vučić.
On je kazao da se starao da Hrvati u Srbiji ostvare sva prava, i da se tako zalagao da dobiju hrvatske udžbenike, te na vladi rekao da je spreman da iz sopstvenog džepa plati knjige za dve škole.
- Nemam problem sa svim pravima, ali nemojte da pravite poistovećivanje sa onim što nije moguće - poručio je Vučić.
Tajne optužnice Hrvatske
Kada je reč o izmeni zakona o gonjenju za ratne zločine i van Srbije premijer je objasnio da se ni dan danas ne zna koji su Srbi sve optuženi, navodeći kao primer generala Ðukića, koji je uhapšen u Crnoj Gori i izručen Hravtskoj na osnovu neke tajne optužnice.
Na drugoj strani, prema njegovim rečima Srbija je bila spremna da Veljka Marića preda Hrvatskoj, kako bi u toj zemlji odslužio kaznu, ali da to nije naišlo ni na prijateljsku pažnju ni odobravanje Zagreba.
On je rekao da Hrvatska može da pravi probleme na putu Srbije u EU, ali da postoje stvari koje naša država ne može da učini, ne može da dozvoli da neko nipodaštava Srbiju.
Istovremeno, kako je rekao, u centru Zagreba šetaju crnokošuljaši, dali su zvaničnu dozvolu za tu šetnju, što, primetio je, u Srbiji nije moguće.
Vučić je istakao da želi dobre odnose sa Hrvatskom i da, ako bude dobio poverenje na izborima, ima nameru da pozove predsednika i potpredsednika hrvatske vlade na razgovore o budućnosti.
- Odnos između Hrvata, Srba, Bošnjaka i Albanaca moraju biti usmeren na budućnost - podvukao je premijer dodajući da samo zajedno i boljim odnosima u regionu možemo da napredujemo.
Vučić: Mladi da ne budu još jedna izgubljena generacija
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izrazio je večeras uverenje da je društvo u Srbiji spremno da gradi modernu, pristojnu zemlju, društvo evropskog tipa i proučio mladima da vode računa o svojoj budućnosti, da ne budu još jedna izgubljena generacija.
- Nije lako vreme, ali smo najteže prošli. Želim da verujem da incidenti poput onog u Srebenici, koji je bio potpuno nepotreban, da se poltički incidenti sa Slovacima, više nikada neće ponavljati u Srbiji - naglasio je on gostujući na TV B92.
Mladi, pre svega, treba da vode računa o svojoj budućnosti, da ne budu još jedna izgubljena generacija, a budućnost može da se gradi samo ako razmišljaju o radu, marljivošću.
Pozdravio dijalog
Premijer veruje da bi mnogi želeli da je večeras bio oštriji prema Nataši Kandić i Dejanu Anastasijeviću, da je nekog opsovao i tako pobrao simpatije.
- Srećan sam, iako smo se oko malo toga usaglasili, ili nismo uopšte, što smo mogli da razgovaramo na pristojan način - primetio je Vučić.
On je poručio da građani pogledaju rezultat koji su imali oni koji su podizali strasti, i rezultat vlade danas, pa neka odaberu koga god hoće.
- Moraju da odluče kakvu Srbiju žele u budućnosti. To nije pitanje jedne ili dve poltičke stranke, već države u kojoj želite da živite - zaključio je Vučić.
Vučić: Ne želim da budemo kolonija
Niko nam nikad nije postavio kao uslov za EU da uđemo u NATO, izjavio je večeras premijer Aleksandar Vučić i dodao da sa severnoatlantskom vojnom alijansom imamo korektne odnose, da dobro sarađujemo kroz program Partnerstva za mir, i to kao i Rusija, Jermenija...
- Ne razumem zato smisao nekih koji to kritikuju. Neko želi neprijateljske odnose sa NATO, ja to neću. Moguće je otići u Evropu bez članstva u NATO, to nam niko ne nameće, Stoltenberg je rekao da je to naša stvar - naveo je Vučić i dodao:
- Ja pitam te usijane glave da li hoće opet da ratujemo. Za razliku od vas koji kažete da to sto je radio NATO 1999. nije bila agresija, već ste izmišljali eufemizme, ja to smem svima da kažem, ali smem da kažem i svakom Srbinu u lice da neću da vodim Srbiju u sukob sa NATO, da je bolje da od njih učino, sarađujemo, da idemo u mirovne operacije, kao što saradujemo sa Rusima i drugima - poručio je Vučić.
VUČIĆ O ŠEŠELJU: Nemam problem sa njim, već sa njegovom politikom
A na primedbu da Rusi zbog toga nisu "nasmejani", Vučić je odgovorio: "Pa, šta da radim, da li hoćete da vodim zemlju gde su jednom nasmejani u Americi, jednom u Briselu, jednom u Rusiji..?".
- Ja želim da naši građani budu nasmejani, da ne budemo bilo čija kolonija. Moja je, molba, ne upozorenje, molba mladim ljudima, klincima, ko boga vas molim poštujte svoju strast, strast je od nas napravila veliki narod, ali hajde da stvar uravnotežimo na racionalnom nivou, to će Srbiju da dovede na nivo razvijenih zemalja - poručio je Vučić.
Pomenuo je i, kako je rekao, besmislene priče onih koji zagovaraju da ne idemo u Evropu, ali da istovremeno hoćemo evropske investitore.
"Ne lažite narod", poručio je Vučić, dodajući da u tom slucaju niko neće doći, a mi nećemo imati gde da izvozimo, jer 64 odsto robe izvozimio u EU, 25 odsto je region.
- I gde ćemo onda? Kakve su to besmislene priče? Trebaju nam normalni odnosi i iskreni razgovori, pomirenje neće doći odmah. Srbija je spremna za normalne odnose i iskrene razgovore, i uvek ćemo biti spremni za to - rekao je Vučić i dodao da je za nas važan dubinski odnos sa Bošnjacima, ključan možda, a na širem planu - sa Hrvatima i Albancima.