SLUTI NA ISTORIJU: Zvezda protiv Rendžersa u osmini finala kao legendarne 1991.

07.03.2022. 16:00
FK Crvena zvezda
FK Crvena zvezda / Izvor: MN Press

Zanimljivo.

Fudbalere Crvene zvezde u četvrtak očekuje utakmica osmine finala Lige Evrope koju će na gostujućem terenu odigrati protiv ekipe Rendžersa od 21 čas po srpskom vremenu.

Zanimljiva činjenica je da su crveno-beli odmerili snage sa škotskom ekipom i 1990. godine u osmini finala Kupa evropskih šampiona, u najuspešnijoj i istorijskoj sezoni kluba sa popularne Marakane.

TI SI MOJ KRISTIJANO RONALDO: Poruka koja je totalno RAZNEŽILA Vlahovića

NOVI MOMENTI: Rusija ipak MOŽE da igra baraž za Svetsko prvenstvo u fudbalu? Čeka se FIFA

TRAGEDIJA - UBIJEN NAVIJAČ: Tuča ORGANIZOVANA preko društvenih medija

Izabranici Dejana Stankovića su i sezonu 2021/22. obeležili fenomenalnim izdanjima u evropskim utakmicama. Istorija je još jednom ispisana i napravljen je najveći uspeh od 1991. godine kada su crveno-beli postali prvaci Evrope i sveta. Posle odličnih kvalifikacija i grupne faze u kojoj su fudbaleri Crvene zvezde odmerili snage sa Bragom, Ludogorecom i Midtjilandom obezbeđen je direktan plasman u osminu finala Lige Evrope.

Na održanom žrebu krajem meseca februara, crveno-beli su dobili dobro poznatog protivnika škotski Glazgov Rendžers. Upravo protiv ovog tima je najuspešnija Zvezdina generacija odmerila snage takođe u osmini finala, ali tada Kupa evropskih šampiona. Prva utakmica je odigrana 24. oktobra 1990. godine na stadionu "Rajko Mitić", a srpski tim je bio i više nego ubedljiv i sa 3:0 savladao Škote. U osmom minutu meča je autogol postigao Braun, a u drugom poluvremenu pogađali su Prosinečki u 65. i Pančev u 73. minutu.

Revanš se igrao 7. novembra 1990. godine u Glazgovu, a meč je završen nerešenim rezultatom (1:1). Jedini gol za crveno-bele je na tom meču postigao Pančev u 52. minutu utakmice. Dobro je poznato da su u narednom kolu crveno-beli igrači uspeli da izbace iz takmičenja Dinamo Drezden, a zatim i u polufinalu u istorijskom meču i minhenski Bajern. Usledilo je finale Kupa evropskih šampiona koje je održano u Bariju, kada je napravljen najveći uspeh u istoriji srpskog klupskog fudbala. Crveno-beli su posle penal serije savladali Olimpik iz Marseja, a navijači Crvene zvezde nikada neće zaboraviti čuvenu rečenicu "Darko Pančev i Olmeta...".

Prvotimce Crvene zvezde već u četvrtak očekuje novi evropski izazov, a simbolika je i više nego uočljiva, nema sumnje da će izabranici Dejana Stankovića ostaviti srce na terenu kako bi ekipa iz Glazgova doživela identičnu sudbinu kao i 1990. godine, a ova generacija nastavila da ide stopama čuvenih Zvezdinih momaka koji su se popeli na krov Evrope i sveta.