ABA LIGA: Dobrić samleo Mornar, Zvezda u finalu, još korak do Evrolige (VIDEO)

02.04.2018. 22:56
Ognjen Dobrić
Ognjen Dobrić / Izvor: MN Press

Crveno-beli slavili sa 88:69

Košarkaši Crvene zvezde drugi su finalisti ABA lige, pošto su u majstorici savladali Mornar sa 88:69 (26:19, 26:18, 16:19, 20:13), a u borbi za trofej igraće protiv Budućnosti koja je takođe u tri utakmice bila bolja od Cedevite. Meč je obeležio sjajni Ognjen Dobrić koji je meč završio sa samo jednim promašajem iz igre (2/2 za dva i 5/6 za tri poena), a dobar je bio i Tejlor Ročesti mada ga nije služio šut za tri poena.

Pred prepunom dvoranom ''Aleksandar Nikolić'' Crvena zvezda je mnogo bolje ušla u meč i brz opovela sa 8:3 uz dve trojke Ognjena Dobrića posle dva minuta igre. Takav početak nije uplašio goste iz Bara koji su spremno odgovorili crveno-belima i uspeli da za pet minuta dođu do preokreta i vođstva 15:14. Međutim, usledila je serija Zvezde 9-0 preko Ročestija i Jankovića i novo vođstvo 23:15, da bi na prvom malom odmoru crveno-beli imali prednost od sedam poena.

Za samo dva minuta druge četvrtine Zvezda je uspela da dođe i do dvocfirene prednosti 31:19 prvom trojkom Feldina i poenima Davidovca. Crveno-beli su nošeni podrškom sa prepunih tribina uspešno održavali dvocifrenu prednost koju je Mornar tek na momente uspevao da spusti na jednocifren zaostatak, da bi Feldin sa pet uzastopnih poena doneo novu maksimalnu prednost od 14 poena (42:28) u 16. minutu. Trener Mornara Mihailo Pavićević reagovao je tajm-autom i to se isplatilo Baranima pošto su napravili seriju 7-0 zbog koje je tajm-aut morao da zatraži i trener Zvezde Dušan Alimpijević. Brzo su se vratili domaćini na pravi kolosek pa su Dobrić i Enis trojkama doneli maksimalnih 15 poena prednosti Zvezdi na poluvremenu.

U uvodnim minutima treće četvrtine Zvezda je uspekla da sačuva dvocifrenu prednost, ali se videlo da se crveno-beli malo muče u napadu iako su vodili u 25. minutu 58:47. Minijaturom Vranješa Mornar je uspeo da se približi na 58:53, a zatim je usledila i sumnjiva odluka sudija da rampu Dobrića na Vranješu sviraju kao faul zbog čega je i klupa crveno-belih dobila tehničku grešku, a Vranješ približio Barane na 58:56. Ipak, eksplodirale su tribine u tim trenucima, a Zvezda pre svega na krilima Ročestija napravila seriju 10-0 i pred odlučujuću četvrtinu imala 12 poena prednosti.

Prva tri minuta poslednje deonice nisu bili mnogo efikasni, a Zvezda je je i dalje imala dvocifrenu prednost u 33. minutu (70:59). Mornar je trojkom Mijovića na kratko došao na osam poena zaostatka, ali je onda usledio šou Dobrića koji je sa dve uzastopne trojke (pogodio svih pet pokušaja) i zakucavanjem odveo Zvezdu na 16 poena prednosti (78:62) u 36. minutu. Od tog trenutka utakmcia je ušla u mirniji ritam, mada je su igrači često bili na liniji za slobodna bacanja, ali je Zvezda mirnom igrom u završnici overila pobedu i plasman u finale.