EVROLIGA: Tango Argentino, Vildoza doneo Zvezdi šestu uzastopnu pobedu u eliti!

13.12.2022. 19:48 22:59
Luka Vildoza
Luka Vildoza / Izvor: MN Press

Trijumf crveno-belih.

Crvena zvezda je dobila i šesti uzastopni meč u Evroligi (deseti ukupno) ovoga puta nad Žalgirisom 77:73  u 13. kolu elitnog takmičenja. Junak trijumfa crveno-belih bio je Luka Vildoza koji je odigrao simultanku u poslednjoj četvrtini (27 poena, tri osvojene lopte)  i zaslužio skandiranje sa tribina "Argentina, Argentina".

ZVEZDA JE NA SVE SPREMNA: Ako ne dođe Kampaco, crveno-beli imaju drugog pika

JOŠ SRBIN I JURIŠ NA SKUDETO: Napoli izdvojio 25 MILIONA za reprezentativca Srbije!

MOKA NIKAD OŠTRIJE PO OBRADOVIĆU: Ili su nedisciplinovani ili on nema autoritet, nema treće

Crveno-beli su loše započeli utakmicu. Branko Lazić je bio jedini strelac za crveno-bele u uvodnih šest minuta meča. Sa druge strane, igrači Žalgirisa su bili vrlo inspirisani u napadu, postigli su 15 poena, pa su lako stigli do dvocifrene razlike zahvaljujući rasploženom Kinanu Evansu koji je ubacio osam poena.

Ulaskom Nemanje Nedovića prodisao je napad domaćina, Bentil je pogodio drugu trojku za Zvezdu, pa je na semaforu stajalo 12:17. Novi pad koncentracije koštao je tim Duška Ivanovića još jednog dvocifrenog minusa, 12:22 posle trojke Lukosiunasa u finišu prvog kvartala.

Nemanja Nedović
Nemanja Nedović / Izvor: MN Press

Ubrzala je Crvena zvezda u napadu početkom druge deonice, Nemanja Nedović je bio najveća opasnost po goste., a posle skoka u napadu i poena Lazarevića (dvojka, plus dodatno slobodno bacanje) domaćin se primakao na 24:27 u 14. minutu. Žalgiris ipak nije došao da se preda na prvi jak pritisak beogradskog tima, pa su Litvaci brzo otišli na plus 33:24 sredinom druge četvrtine.

U tim trenucima probudio se Luka Vildoza, vezao je pet poena, a onda asistirao džokeru Lazareviću za novu trojku Zvezde, pa je prvak ABA lige u 17. minutu uhvatio u potpunosti priključak, 32:33. Poenima Lazarvića sa linije penala domaćin je prv put poveo, 34:33 na nepuna tri minuta do odlaska na veliki odmor.

Žalgiris je posle zakucavanja Hejsa ponovo stigao do tri poena prenosti ,ali je Vildoza postavio konačnih 36:37 na kraju prvog poluvremena.

Borba prsa u prsa nastavljena je i u trećoj deonici. Žalgiris je uspeo da blago uveća prednost, Zvezda je duvala za vrat gostima, ali nikako nije uspevala da prebaci tas na vagi na svoju stranu.

Ben Bentil
Ben Bentil / Izvor: MN Press

Dve “ničije” lopte u reketu Beograđana završile su nenadno u košu Zvezde. Na drugoj strani lopta je izlazila iz “rupe” posle pokušaja Lazarevića, dok je Martin promašio dva slobodna bacanja. Sve to je rezultiralo sa plus devet za Žalgiris, 54:45 u 27. minutu.

Ubacio je Duško Ivanović tada u igru Nedovića i Markovića, a junak pobede crveno-belih nad Partizanom je pogodio značajnu trojku kojom se Zvezda trgla iz letargije u napadu. Ubacio je u finišu ovog kvartala trojku i Dobrić za 55:57 i potpuni povratak u život domaćina.

Vrlo važnu ulogu u odbrani odigrao je Stefan Marković koji je po navici bio odličan u defanzivi, ali je Žalgiris imao dva poena viška uoči poslednje četvrtine, 56:58.

Branko Lazić
Branko Lazić / Izvor: MN Press

Uspevala je Zvezda dva puta da povede na startu poslednje četvrtine, ali su trojke Evansa vraćale goste u rezultatski plus.

Kada su se gosti odvojili na 62:66 Vildoza je pogodio za tri, ali je bilo jasno da napad crveno-belih nije bio tečan. Dugo se igralo koš za koš, a onda je Vildoza vezao četiri poena za 71:68. Ipak, Ulanovas je trojkom anulirao prednost domaćina na tri i po minuta do kraja.

Vildoza je "zapalio" dvoranu trojkom iz velike udaljenosti za 74:71. Martin je zatim pogodio jedno slobodno bacanje,a  Hejs smanjio na 75:73 na minut i četiri sekunde do kraja.

Najbolji igrač Žalgirisa Evans je izgio loptu na 6,5 sekundi pred poslednji zvuk sirene i crveno-beli su dobili posed u još jednoj triler završnici.

Crvena zvezda - Žalgiris 77:73  (14:22, 22:15, 20:21, 21:15)

Dvorana: Aleksandar Nikolić.

Sudije: Paterniko, Bisang, Alijaga.

Crvena zvezda: Holand, Vildoza 27 (3ol), Lazarević 8 (4sk), Lazić 5, Martin 2, Dobrić 5, Ilić, Nedović 21 (4as), Marković 3, Kuzmić, Petrušev 1, Bentil 5 (4sk).

Žalgiris: Evans 18 (8sk), Gedraitis 5, Kublickas, Hejs 14, Šmits 6, Krivas, Birutis 4, Lukosiunas 6, Dimša 3, Kavano 1, Butkevičijus 2, Ulanovas 14.