21°C
20.05.2024.
117.1131
107.611

SRBIJO RADUJ SE! Orlovi su u finalu Mundobasketa, san je postao java – pali i Kanađani

08.09.2023. 09:39
Košarkaška reprezentacija Srbije
Košarkaška reprezentacija Srbije / Izvor: Profimedia

Igraćemo za zlato

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u finale Mundobasketa, pošto je savaldala Kanadu sa 95:86 . Nestvaran uspeh ostvario je naš nacionalni tim, a u meču za zlato igraćemo protiv pobednika duela SAD – Nemačka.

SRBIJA - KANADA 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23)

DVORANA: Mol of Azija (Pasaj)

SUDIJE: Huan Roso (Francuska), Hulio Manaja (Panama) i Manuel Maconi (Italija)

Srbija: Avramović 10 (2 uk, 2 as, 1 sk), Bogdanović 23 (šut za dva 5/8, za tri 3/4, 4 sk, 3 as, 3uk), Davidovac 4 (5 sk, 1 uk), Dobrić 16 (šut za dva 5/7, za tri 2/4), 1 bl), Gudurić 12, N. Jović 8, S. Jović 2 (5 as), Marinković 4, Milutinov 16, (10 sk, 2 as), Petrušev (2 sk), Ristić nije igrao, Simanić nije igrao.

Kanada: K. Aleksander, Aleksander-Voker 10, Beret 23, Bel-Hejnes, Bruks 16, Dort 3, Idej 5, Edžiim, Gildžis-Aleksander 15p, 9as, 3uk, Olinik 9, Pauel 5, Skrab.

Odlično je naš tim započeo susret, poveli smo sa 8:1, ali je Kanada dodala gas i serijom 8:0 preokrenula.

Prvi je povukao kapiten – Bogdan Bogdanović i vratio prednost na našu stranu, a u ofanzivi je blistao i Ognjen Dobrić. Sa druge strane, gledali smo defanzivnu kliniku Alekse Avramovića, koji je zaključao svakog igrača kog je čuvao.
Najveća zvezda Kanade, Šaj Gildžs Aleksandar nije mogao maltene da dođe ni do poena, Avramović je odigrao savršeno u odbrani.

Na kraju prve četvrtine imali smo 23:15, a u nastavku smo stigli i do dvocifrene prednosti. Postojalo je nekoliko spornih sudijskih odluka, ali nisu drastično poremetile našu igru. I ovde je prednjačio Bogdan u napadu, kao i Avramović u odbrani, a sjajnu rolu kada nikoga nije htelo imao je Nikola Milutinov. Na poluvremenu smo vodili 52:39.

Nismo najbolje počeli treću deonicu, dozvolili smo rivalu da uhvati priključak, a u napadu smo imali prazan hod, ali se onda naša selekcija probudila i timskom igrom vratila prednost i lepu razliku.

Ušli smo sa +13 u zadnji period (75:62). U poslednjoj deonici smo krenuli silovito, nizom trojki, a onda je Kanada dala gas, no uspeli smo da odolimo tim napadima.

U finalu ćemo podsećamo igrati protiv boljeg iz duela SAD – Nemačka.

Podsećamo, na ovom istom mestu, naša reprezentacija je 1978. godine postala prvak sveta.

Kraj meča: 95:86
38. minut
Napet period, ni mi ne blistamo u napadu, Kanađani se ispucavaju. 91:79.  Davidovac nakon velike gužve 95:79
36. minut
Bogdanović rešava 88:76. Onda TROJKA BOGDANA 91:76.

35. minut
Ne uspevamo da postignemo poene, ne damo ni Kanadi da se razigra, ali oni nekako i dolaze do svojih poena 86:74.
34. minut
Milutinov flouterom 86:71. Beret iz igre 1 na 1 86:73.
33. minut
Aleksa polaže, ali Kanađani sada imaju kanonadu šuta za tri. 84:71
32. minut
TROJKA GUDURIĆAAAAA 80:63. Kanađani odmah uztvraćaju, a onda i Davidovaaac 82:65. Bruks daleka trojka 82:68.
31. minut
Aleksa ponovo doktorira odbranu i pogađa 77:63.

Kraj treće četvrtine 75:63.
30. minut
GUDURIIIIIĆ TROJKA 72:60. SGA ponovo pogađa 72:62. Marinković je proradio, trojka 75:62.  Pešić je dobio tehničku, bacanje pogođeno, napad ne 75:63.
29. minut
Gudurić sa penala, polovičan 69:58, uhvatili smo promašaj, ali i prokockali to. SGA pogađa 69:60.
28. minut
Serija promašaja. Milutinov će imati 2+1, impresivno 68:58.
27. minut
Pogađaju sa bacanja Kanađani 63:56. Bogdan fauliran, a onda Dobrić pogađa flouter 65:56.
26. minut
Olinik sa penala stoprocentan. 59:52. Milutnov dupli pas sa Dobrićem 61:52. ŠGA pogađa, a na drugoj strani Stefan Jović 63:54.
25. minut
Beret pogađa iz polaganja, nakon što je izgradio poziciju 55:47. Nikola Jović ima 2+1, iz preteške pozicije. Nije pogodio bacanje 57:47.  Aleksandar Voker pogađa trojku 57:50. Stefan Jović za Dobrića 59:50.
24. minut
Bogdan je iznudio bacanja, Bruks je napravio četvrti faul, kapiten polovičan 55:45. Faul Olinika u napadu. Ne koristimo svoje šanse.
23. minut
Nikola Jović sa poludistance 54:42, Bruks trojka 54:45. Nismo dobro otvorili treću četvrtinu, bez ikakve ideje u ofanzivi, u defanzivi prepušteni na milost i nemilost greškama Kanade. Beret na liniji penala, ne pogađa ni jedno.
22. minut
Loše organizujemo napada, srećom ni Kanada ne ume ništa bolje. Serija obostranih promašaja.
21. minut
Trojkom Bruksa Kanada otvara drugo poluvreme.
Kraj prvog poluvremena 52:39.

20. minut
Tehnička selektoru Kanade, Marinković pogađa bacanje, a onda Aleksa na liniji penala zbog faula, sve pogađa 52:37.
19. minut
Sigurni Kanađani sa penala 45:37. Rola Milutinova, šest vezanih poena 47:37. Marinković promašuije trojku ima 0/3 iz igre, Milutinov na liniji penala, pogađa oba, maksimalnih +12.
18. minut
Pauel na polaganje, KUCA MILUTINOV 43:35, a onda još jednom  ISTO 45:35.
17. minut
Olinik siguran sa penala, Bogdan sa poludistance 38:30. Beret pogađa trojku 38:33, a onda DOBRIIIĆ istom merom 41:33.
26. minut
Gildžs Aleksander 1/2 sa penala. Milutinov isti 36:28. Sudija je tokom izvođenja svirao faul Nikoli Joviću.
15. minut
Kakva akcija Davidovac- Dobrić 35:25. Voker smanjuje 25:28. Izgubljena lopta, Davidovac bacio u bunar.
14. minut
Avramović promašuje trojku, koraci Aleksander Vokera. Ispala je lopta Petruševu, a onda Dort pravi faul.  Bogdan kapitenski donosi +1 33:23.

13. minut
Fauliran Petrušev, TROJKA BOGDANA 31:23.
12.minut
Rola Gudurića, nezaustavljiv je 26:21. Faul najpre Gudurića, a onda sviran i Bogdanoviću. Beret na liniji penala, siguran 28:23.
11. minut
Dort pogađa trojku 23:18. Gudurić trojkaaaa 26:18. Aleksandar Voker pogađa novu trojku rivala. 26:21.
Kraj prve četvrtine. 23:15.
10. minut
Serija faulova nad Olinikom, nakon udarca Marinkovića, onemogućio mu je prolaz ka košu i Gudurić, imaće Kanađanin dva bacanja, precizan oba puta 21:15.  Marinković promašuje poludistancu, ali Aleksa briljantan u defanzivi, nova ukradena. Fauliran je i biće penali. Stoprocentan 23:15.
9. minut
Aleksaaaa polaganje 21:13. Novi faul u napadu Kanade, Aleksa igra božanstvenu odbranu, ali smo promašili dva šuta za tri u jednom napadu.

8. minut
Nikola Jović je dobio tačdaun pas, i položio 17:13. Koraci Kanađana, a onda opet fauliran Bogdan. 19:13.
7. minut
Ukrali smo loptu, ali je odmah i izgubili. Aleksa je maestralan u odbrani, a onda faul nad Milutinovim. Imaće dva bacanja srpski centar, ni jedno nije pogodio, ali Bogdan kupi to i ima 2+1. 15:13.
6. minut
Bruks iz nemoguće pozicije 10:13. Ne uspevamo da organizujemo napade, dok sa druge strane Kanada može da kreira šanse. Dobrić iz folutera 12:13.
5. minut
Bruks sa penala pogađa i preokreće 8:9. Impresivan potez Nikole Jovića 10:9. Uigrana akcija rivala, Pauel zakucava 10:11.
4. minut
Ne koristimo napade, sudije blage prema Kanađanima, Bogdan zaustavljen, a onda cigla Dorbića.
3. minut
Bogdanović trojka 8:1. Sjajno igramo, Beret uzvraća trojku iz drugog pokušaja u istom napadu. 8:4.  Milutinov je šutnuo posle isteka napada. Olinik pogađa trojku 8:7.
2. minut
Bogdan prelepo za Milutinova 2:1. Olinik promašuje sa poludistance, Bogdan na drugoj strani fauliran. Dobrić pogađa trojku 5:1, promašuju Kanađani trojku.

1. minut
Milutinov fauliran u prvom napadu Srbije, Pauel je napravio prekršaj. Izgubili smo loptu, ali Dobrić rampom prekida kontru rivala, Pauel fauliran. Polovičan sa penala 0:1.
1. minut
Počeo je susret, startna petorka Srbije: Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrić, Nikola Jović, Nikola Milutinov

Uoči meča:

Orlovi su u četvrtfinalu nadigrali reprezentaciju Litvanije sa 87:68, dok su Kanađani zaustavili Sloveniju predvođenu Lukom Dončićem (100:89).

Boriši je stigla velika podrška:

DAO SI NAM BUBREG, DAĆEMO TI SRCE: Poruka za Borišu koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim (VIDEO)

Svega dva igrača već imaju iskustva sa ovom situacijom:

SRBIJA JE U POLUFINALU MUNDOBASKETA: Dvojica su već igrala takav meč pre devet godina