18°C
27.07.2024.
117.0706
107.7899

ZVEZDA NA KORAK DO TITULE! Crveno-beli ponovo bolji od Partizana, vode 2:0 u finalu ABA lige

15.05.2024. 17:57
Nemanja Nedović
Nemanja Nedović / Izvor: MN Press

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su ekipu Partizana sa 80:73 u drugom meču finala ABA lige.

ABA LIGA - FINALE, 2. MEČ

CRVENA ZVEZDA - PARTIZAN  80:73 (17:19, 21:19, 23:19, 19:16)

Dvorana Aleksandar Nikolić, Beograd.

Sudije: Damir Javor, Uroš Obrknežević, Miloš Koljenšić.

CRVENA ZVEZDA: Smart, Lazarević, Teodosić 9 (4sk, 7as), Tompkins 8, Davidovac 7 (4sk), Mitrović 2 (4as), Lazić 10 (3sk), Bolomboj 10 (3as), Nedović 21, Gedraitis 3 (5sk), Gilespi 2, Jago 8 (5sk, 4as)

PARTIZAN: Smit 12, Ledej 11 (3sk), Avramović 8, Panter 7, Smailagić 3, Naneli 2 (6sk), Trifunović, Anđušić, Doužer 11 (4sk, 3as), Ponitka 4 (5sk), Kaminski 4 (5sk), Kaboklo 11 (6sk)

Prvo poluvreme druge utakmice u mnogo čemu je podsećalo na ono iz prvog meča, s tim što je večeras većim delom u prve dve deonice vodila Crvena zvezda. Počeo je Partizan sa 4:0, nošen Doužerom, ali je Zvezda brzo okrenula. Gledali smo pravu klacikalicu u prvoj četvrtini, koju su gosti rešili u svoju korist (17:19).

Početkom druge četvrtine domaći tim je vratio prednost na svoju stranu i održavao maltene do isteka poluvremena. Fenomenalan je bio Nemanja Nedović, koji je u prvih 20 minuta upisao čak 21 poen.

U samom finišu poluvremena četa Janisa Sferopulosa je ušla u prazan hod, a Partizan uspeo da se vrati, te da na pauzu odemo sa egalom - 38:38.

Standarno loše Partizan igra u trećoj deonici, prvi put dozvoljava rivalu osetnu prednost, a kod domaćih razigrao se i Davidovac. Otišla je Zvezda na +9, a serijom poena Džejlena Smita Partizan hvata priključak, te sa -4 ulazi u zadnju deonicu.

U njoj četa Željka Obradovića nije imala šta da traži, Zvezda je došla i do dvocifrene prednosti, pokušao je Partizan, ali jalovo. Šut nije išao, a odbrana nije imala rešenja.

Zvezda je bila znatno bolja u poslednjih deset minuta, kontrolisala sve, i stigla do zaslužene pobede i vođstva od 2:0 u seriji.

Nemanja Nedović je ostao na 21 poenu iz prvog poluvremena, a u nastvaku su mu se pridružili Bolomboj sa 10, Teodosić sa 9 poena, 7 asistencija i 4 skoka.

Kod Partizana 12 poena Smita, po 11 Doužera, Ledeja, Kabokla. Avramović je za kratko vreme stigao do osam poena.

Treći meč finala igra se pred navijačima Partizana u nedelju, a pobednik će biti onaj tim koji prvi stigne do tri pobede. Prošle godine šampion je bio Partizan.

Pobeda Zvezde

Crveno-beli su trijumfovali i u drugom meču, te tako poveli sa 2:0 u finalnoj seriji.

39'

78:69

Zvezda na +10, prvi put na meču, Naneli ne pogađa za tri, bacanja za Lazića - 1/2. Privodi Zvezda meč kraju.

38'

75:67

Kaboklo 1/2 sa penala, Zvezda ne pogađa, a Partizan ponovo u konfuznom napadu. Teodosić na slobodnim bacanjima 1/2. Ni Smit ne pogađa za tri, Bolomboj ima dva bacanja.

36'

74:66

Kaboklo poentira pod košem. Nedović ne pogađa trojku, gubi loptu Partizan. Jago ne pogađa posle prodora, Ledej iz odbojke do poena - 70:66. Bolomboj ima dva bacanja - pogađa. Ledej promašuje za tri, Lazić će imati dva bacanja.

34'

70:62

Bolomboj zakucava 66:60. Ledej ima dva bacanja - siguran. Ponovo kuca Bolomboj, ne pogađa trojku Naneli. Još jednom Teodosić za Bolomboja, tri vezana napada Zvezde se tako završavaju.

32'

64:60

Kaboklo pravi faul u napadu nad Nedovićem, a onda Nedović pravi faul u napadu nad Ponitkom. Trojka Smita 61:60, vraća Tompkins.

Kraj 3. četvrtine - 61:57

Promašaj Kabokla, Jago istom merom uzvraća, Smit daje trojku 56:50, ali vraća Teodosić 59:50. Jago ponovo promašuje trojku. Ledej na penalima - pogađa oba za -7.  Faul Gilespija nad Nanelije, Amerikanac će imati bacanja. - siguran. Trojka Smita 59:57. Gilespi poentira.

29'

56:47

Mitrović precizan sa slobodnih bacanja 51:44. Kaboklo ne poentira, faul Mitrovića u napadu. Kaboklo trojka 51:47. Teodosić poentira za dva, a onda i Gidraitis za tri, ide Zvezda na +9.

27'

49:44

Naneli srlja, Davidovac do novih poena. Panter greši, faul Mitrovića u napadu. Ponovo loš napad Partizana, Davidovac na slobodnim bacanjima - 1/2. Novi promašaj gostiju, gubi i domaćin loptu. Faul Kabokla u napadu.

25'

46:44

Rampa Ledeja nad Nedovićem. Bolomboj pravi treći faul, kapiten crno-belih ima dva bacanja. Koristi ih. Lazić ne pogađa, a ni Naneli za tri. Gubi loptu Zvezda, Doužer sa poludistance. Davidovac ia 2+1.

23'

43:40

Jago sam sebi krči put 40:38. Kaminski ne daje trojku, koraci Bolomboja. Panter iz teške pozicije za izjednačenje. Bez trojk Davidovca, ni Ledej ne pogađa flouter. Trojka Jaga.

Poluvreme 38:38

Nedović ima dva bacanja, sada ima 21 poen za poluvreme. Panter ne pogađa za tri, Zvezda loše organizovala napad, Kaboklo ide na liniju penala - 1/2. Nedovič promašuje za tri. Kaboklo ponovo ima dva bacanja,sada siguran oba puta. Ponitka popravlja promapaj Nanelija - 38:38.

18'

36:33

Doužer ima dva bacanja, samo jedno je pogodio -34:28. Sada je Teodosić na liniji penala. Panter promašuje, Kaboklo popravlja. Zvezda ne pogađa, Panter trojka.

17'

34:27

Nedović blista, njegovih 17 poena već. Sporna odluka sudija, Sferopulos tražio čelendž i i to uspešno. Novi poeni Nedovića. Tajm- aut Partizan.

16'

30:27

Nova izgubljena lopta Partizana, Tompkins promašuje za tri, Ledej ima dva bacanja - 2/2. Kaboklo krade loptu, sada Doužer na penalima - i on siguran. Zvezda gubi loptu. Loš napad Partizana, Nedović poentira za 30:27. Faul Doužera u napadu.

14'

28:23

Faul Ponitke u napadu, Tompkins o tablu do poena, vodi Zvezda ponovo. Panter u svom stilu, bez pogotka za tri. Tompikns trojka iz dva pokušaja u napadu.

12'

23:23

Promapaj Teodosića sa poldusitance, Naneli loše uz zvuk sirene, krade i kuca Smailagić 17:21. Nedović ima 2+1. Avramović na liniji penala, pogađa oba - 20:23. Nedović opet ima 2+1.

Kraj 1. četvrtine - 17:19

Smailagić ima dva bacanja - polovičan.  Dve promašene trojke Zvezde. Ponitka odbojkom do poena 16:19. novi promašaj Teodosića. Doužer promašuje poludistancu, Teodosić  ima penale, 1/2.

8'

16:16.

Kaminski posle sjajne role 11:8. Davidovac ne pogađa za tri, Smit pogađa , 11:11. Gidraitis neprecizan za tri. Smit ne pogađa sa iste udaljenosti, ni Jago. Trojka Ledeja 11:14. Lazić na polaganju, siguran. Doužer istom merom.

5'

11:6

Trojka kapitena Zvezde, Branka Lazića, Kaminski zakucava 6:6. Nedović sjajno pogađa iz ulaza, 8:6, Naneli ne daje trojku, faul Ledeja. Nedović trojka iz okreta, izvrsno igra nekadašnji reprezentativac Srbije.

4'

3:4

Davidovac ne pogađa flouter, Panter loše na ulazu, Davidovac ima dva penala - 1/2. Nedović krade loptu i polaže, nova izgubljena Partizana, Lazić promašuje za tri. Faul Kaminskog u napadu.

2'

0:4

Zanimljiv početak, Bolomboj je skočio za loptu, a ona je završila ispod Zvezdinog koša. Doužer sa poludistance pogađa 0:2. Davidovac promašuje za tri, a još jednom Doužer 0:4. Bolomboj ne pogađa posle igre leđima, koraci Nanelija.

Bez pozdrava

Naneli se pozdravio samo sa Tompkinsom, Doužer i Panter ni sa kim iz Zvezde

Petorke

Zvezda: Jago, Nedović, Lazić, Davidovac, Bolomboj.
Partizan:Doužer, Panter, Naneli, Ledej, Kaminski.

U prvom okršaju, gledali smo izuzetno neizvestan meč, u kom je na kraju slavio domaćin i poveo sa 1:0 u finalnoj seriji. Nema dileme da crveno-beli žele da iskorist prednost domaćeg terena i povedu sa 2:0, ali isto tako Partizan želi do brejka.

Uprkos pobedi, Zvezda je ostala bez Nikole Topića, kao i od ranije bez Adama Hange, dok je Partizan sa druge strane potpuno kompletan.

Sudije ovog duela su: Damir Javor iz Slovenije, Uroš Obrknežević iz Srbije i Miloš Koljenšić iz Crne Gore.

ABA ligu će osvojiti tim koji ostvari tri pobede, a titulu brani Partizan.