STOTKA ZA ZAGREVANJE: Srbija ubedljiva protiv Holandije na startu EP

02.09.2022. 20:18
Vasilije Micć
Vasilije Micć / Izvor: FIBA

Orlovi sutra protiv Češke od 17.30.

Košarkšaka reprezentacija Srtbije prema očekivanjima pobedom je startovala protiv Holandije u prvom kolu grupe D sa 100:76 (31:21, 20:17, 24:23, 25:15). Orlovi su odigrali sasvim dobro za prvi meč na šampionatu, dogodio se i mali pad početkom treće četvrtine, ali pobeda Srbije nijednog trenutka nije dolazila u pitanje.

IZNENAĐENJE U GRUPI SRBIJE: Poljaci šokirali Čehe u Pragu

OTIŠAO IZ MOSKVE: Fojtman novi igrač Milana

KASNO BUĐENJE HRVATA: Janis i Dorsi vodili Grke do pobede

Od početka meča bilo je jasno da je kvalitet na strani Srbije koja je brzo stigla do 11:4 na krilima Jokića i Marinkovića, a već u 7. minutu je Srbija imala i prvu dvocifrenu prednost 24:23 posle poena Jokića, koju je uspela da sačuva do prvog malog odmora. U redovima Holandije najraspoloženiji je bio Vorti de Jong koji je bio vrlo precizan u šutu za tri, ali sam nije mogao protiv Orlova. Jaramaz je na počtku druge četvrtine pogodio za tri i doneo Srniji do tad maksimalnih +17 (38:21 u 12. minutu). Međutim, Holanđani su uspeli preko De Jonga i njegovog šuta za tri da smanje na 42:33 u 17. minutu pa je Svetislav Pešić morao da reaguje tajm-autom. Micić i Jokić su brzo Srbiji vratili dvoicfenu prednost sa kojom je i otišla na poluvreme.

Srbiji se kao i u mečevima tokom kvalifikacija za Svetsko prvenstvo ponovo dogodio pad u trećoj četvrtini, tačnije u njenim uvodnim minutima kada je Holandija uspela da smanji na 51:45. Pari minuta je trajala konfuzija u igri Srbije tačnije do tehničke Jokiću zbog protetsta kod sudije posle jednog nedouđenog faula. Kao da je to bilo potrebno Srbiji koja je ubrzo ponovo imala dvocifrenu prednost koju je uspešno čuvala bez obzira što je De Jong i dalje pogađao trojke. U poslednjih 10 minuta Srbije je kontrolislaa rezultat, mada su Holanđani uspeli da smanje na osam poena minusa u jednom trenutku, ali je taj nalet brz oodbijen i na kraju je ostvarena ubedljiva pobeda.

SRBIJA - HOLANDIJA 100:76 (31:21, 20:17, 24:23, 25:15)

DVORANA: O2

SUDIJE: Jilmaz (Turska), Gedvilas (Litvanija), Baki (Turska)

SRBIJA: Davidovac 1, Gudurić 5, Jagodić-Kuridža 4, Jaramaz 9, Jokić 19, Kalinić 10, Lučić 6, Marinković 18, Micić 15 (12 as), Nedović 2, Ristić 11.

HOLANDIJA: De Jong 28, Edvards 2, Franke, Harms 8, Hamink 6, Kerazi 6, Klof 7, R. Šaftenar, O. Šaftenar 2, De Virs 11, Vilijams 6.

40. minut
Kraj meča, Srbija je slavila sa 100:76.
37. minut
Micić pogađa oba bacanja, Srbija vodi 89:72 i osigurala je trijumf.
34. minut
Risitć dolazi do lakih poena posle asistencije Micića 82:69.
32. minut
Srbija kontroliše sve na početku poslednje deonice, Orlovi vode 77:64.

ČETVRTA ČETVRTINA

30. minut
Kraj treće četvrtine, Srbija vodi 75:61.
29. minut
Kalinić pogađa posle lepe akcije, Srbija vodi 72:57.
27. minut
De Jogn pogađa petu trojku, ali mu uzvraća Jokić i Srbija vodi 68:54.
25. minut
Jokić je dobio tehničku zbog protesta, De Vris je pogodio bacanje i smanjio na 56:51. Marinković pogađa trojku na drugoj strani, zatim pogađa i Jokić posle dobre odbrane i Orlovi ponovo imaju dvocifrenu prednost 61:51.
24. minut
Micić pogađa posle sjajnog prodora, Srbija vodi 56:48.
22. minut
Bolje otvaraju Holanđani treću četvrtinu, De Jong pogađa trojku, zatim i dvojku i smanjuje na 51:45.

TREĆA ČETVRTINA

20. minut
Kraj prvog poluvremena, Srbija vodi 51:38.
19. minut
Micić i Jokić su vrlo brzo vratili Srbiju dovcifrenu prednost 47:33.
17. minut
De Jong pogađa trojku i Holandija spušta razliku na jednocifrenu 42:33, a Pešić traži tajm-aut.
16. minut
Gudurić pogađa uz faul i koristi dodatno slobodno bacanje, Srbija vodi 42:28.
12. minut
Nastavlja Srbija sa dobrom igrom, Gudurić pogađa u kontri, Jaramaz pogađa trojku i Srbija ima maksimalnih 38:21.

DRUGA ČETVRTINA

10. minut
Kraj prve četvrtine, Srbija vodi 31:21.
9. minut
Kalinić pogađa trojku na asistenciju Micića, Srbija vodi 28:18.
7. minut
Jokić je pokupio promašaj Micića i postigao poene za prvu dvocifrenu prednost Srbije 24:13. Posle dobre odbrane Marinković je namerno fauliran. Pogodio je jedno bacanje od dva, a Srbije nije iskoristila dodatni napad, ali vodi 25:13.
5. minut
Srbija čuva prednost, mada su Orlovi još uvek malo meki u odbrani i vode 17:11.
2. minut
Marinković pogađa dve uzastopne trojke, Srbija je bolje otvorila meč i vodi 11:4. Tajm-aut za Holandiju.