SRBIJA POBEDILA GRČKU: Jokić i ekipa jači od Janisa Adetokumpa

25.08.2022. 19:16
Nikola Jokić
Nikola Jokić / Izvor: MN Press

Orlovi i dalje u igri za plasman na Svetsko prvenstvo.

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je u dramatičnom meču selekciju Grčke 100:94 (31:25, 20:19, 19:19, 17:24, 13:17) u sedmom kolu treće runde grupe L i tako ostala u igri za plaman na Svetsko prvenstvo. Srbija je vodila tokom čitavog meča, ali je ipak morala kroz produžetak da se izbori za trijumf. Orlovi će u nedelju igrati protiv Turske naredni meč kvalifikacija.

ŽELJKO U RODNOM GRADU: Čačani čekaju Partizan u humanoj misiji

DOBILA NA SUDU VLASTI LOS ANĐELESA: Udovici Kobija Brajanta pripalo 16 miliona dolara

PEŠIĆ PRELOMIO: Bez Bjelice i dva košarkaša Crvene zvezde protiv Grčke

Prva četvrtina igrala se prkatično bez odbrana. U glavnim ulogama bili su očekivano Nikola Jokić i Janis Adetokumpo, ali je srpski as imao na startu pomoć Marinkovića i Micića pa su Orlovi stigli do 13:6 u 3. minuut. Grci su se brzo vratili i trojkom Papanikolau prvi put vodili 18:17, ali je to brzo anulirao trojkom Marinković. Usledio je period igre koš za koš, ali je u završnici četvrtine Srbija ipak stigla do vođstva, a zatim trojkom Jaramaza uz zvuk sirene i do prednosti 31:25 na kraju prve četvrtine. Bolje su Orlovi otvorili drugu deonicu i poenima Gudurića i Jaramaza stigli do 37:28. Usledila je serija Helena u koju se uklopila i namerna za Jagodića-Kuridžu i Grčka je ponovo povela 42:40. Orlove je zadesio veliki hendikep koji se tri i po minuta pre kraja deonice povredio i nije mogao da nastavi meč. Ipka, to nije omelo Orlove, usledila je serija Srbije zahvaljujući Lučiću i Jokiću i Orlovi su ponovo imali prednost 51:42 u 19. minutu. Grčka je do poluvremena postigla još dva poena, a Lučić promašio šut uz zvuk sirene i Srbija je vodila 51:44.

Heleni su bolje krenuli u drugo poluvreme, ali ih je trojkom umirio Jokića za 56:48, a isti igrač je u 24. minutu doneo Srbiji prvu dvocifrenu prednost 60:50. Grčka je uspela preko JAnisa da prepolovi zaostatka na 60:55. Usledila je još jedna namerna lična grešja za Srbiju, ovaj put je suđena Guduriću, ali Grci nisu to iskoristili i iz bacanja i dodatnog napada postigli su samo jedna poen. Upravo je Gudurić pogodio potom torjku  za 64:58 u 26. minutu. Poslednji minuti treće četvrtine prošli su u znaku Nikole Milutinova koji je praktično sam donosio poene Srbiji, a poslednji skoro uz zvuk sirene za vođstvo Orlova 70:63. Jaramaz je odlično komandovao napadom Srbije, a poslednju četvrtinu otvorio trojkom, da bi Milutinov pogodio samo jedno bacanje. Grci su za pet minuta poslednje četvrtine ubacili samo pet poena, a Lučićeva trojka donela je Srbiji u 35. minutu prednost 79:70. Braća Adetokumpo uspela su da približe Grčku na 79:76 i usledilo je dramatičan finiš. Jokić sa bacanja i Jaramaz trojkom donose Srbiji vođstvo 84:76. Usledila je serija trojki. Kalates je vratio trojku Jaramaza, Jokić je dao neverovatnu preko Janisa, da bi Janis uzvratio u narednom napadu na isti način, ali je Srbija vodila 87:82 75 sekundi pre kraja. Međutim, Orlovi do kraja nisu uspeli da positgnu poene pošto je Jokić promašio dva bacanja, a Lučić  i Jaramaz trojku. Na drugoj strani Kalates je pogodio za dva, da bi Dorsi sa dve trojke doneo Grcima produžetak.

U dodatnih pet minuta Srbija je bila ta koja je diktirala ritam. Pogađali su Kalinić i Lučić, uzvratio Janis, da bi zatim i Jokić pogodio dva puta i Srbija je vodila 95:89 tri minuta pre kraja. Usledile su dve izgubljene lopte, ali Grci to nisu u potpnosti iskoristili. Adetokumpo je u tim trenucima bio jedina opcija Grčke u napadu koja je prišla na 95:92. JAnis i Dorsi su pormašili trojke, Jokić pogodio za dva, a Lučić promašio jendo bacanje, ali je odbrana Srbije bila dobra u tim trenucima i nije dozvolila poene Grcima. U završnici je Jokić promašio dva penala, ali ne i Kalinić koji je sedam sekundi pre kraja potvrdio trijumf Orlova.

SRBIJA - GRČKA 100:94 (31:25, 20:19, 19:19, 17:24, 13:17)

DVORANA: Štark arena.

GLEDALACA: 18.000

SRBIJA: Davidovac, Marinković 9, Kalinić 6, Lučić 14, Dobrić 1, Ristić, Jokić 29, Jagodić Kuridža, Micić 9, Gudurić 5, Jaramaz 15, Milutinov 12.

GRČKA: Slukas 2, Papanikolau 8, Kalates 5, J. Adetokumpo 40, T. Adetokumpo 12, K. Adetokumpo 6, Agravanis 5, Larencakis, Dorsi 16, Kaselakis, Bohoridis, Lucakis.

45. minut
Janis Adetokumpo pogađa oba bacanja, Grčka smanjuje na 98:94, Pešić traži tajm-aut. Usplei su Orlovi da se odbrane, a Kalinić je sa oba pogođena bacanja obezbedio trijumf. Srbija je slavila sa100:94.
44. minut
Jokić ponovo pogađa pod košem, Srbija vodi 97:92.
43. minut
Nastavlja Jokića da se poigrava sa Janisom, pogodio je verovatno pod faulom, ali sudije ništa ne sviraju, Srbija vodi 95:89.
42. minut
Srbija je vezala četiri poena, zatim je Janis zakucao, a Jokić pogodio u narednom napadu za vođstvo Srbije 93:89.

PRODUŽETAK

40. minut
Srbija nije iskoristila dva napada, a Dorsi je podogio trojku za izjednačenje 87:87 11 sekundi pre kraja. Jaramaz je probao za tri, ali je promašio i igraće se produžeci.
39. minut
Jokić je postigao sjajnu trojku uz zvuk sirene, ali je odmah vratio Tanasis Adetokumpo. Srbija vodi 87:82, a zatim je Jokić promašio oba bacanja.
38. minut
Jaramaz ponovo postiže trojku i uz Jokićeva pogođena bacanja, Srbija vodi 84:76. Itudis je zatražio tajm-aut.
36. minut
Grci uspevaju da priđu na 79:76 zahvaljujući braći Adetokumpo.
35. minut
Lučić u poslednjim sekundama napada pogađa trojku za 79:70.
33. minut
Milutinov pogađa samo jedno slobodno bacanje, Srbija vodi 76:68.
32. minut
Jaramaz pogađa trojku, Srbija vodi 75:68, a Itudis traži tajm-aut.

ČETVRTA ČETVRTINA

30. minut
Milutinov je pokupio promašaj Kalinića i pogodio na krjau treće četvrtine za vođstvo Srbije 70:63.
29. minut
Tanasis Adetokumpo je dobio tehničku zbog flopinga, a Milutinov je pogodio slobodno bacanje i Srbija vodi 68:60.
27. minut
Milutinov pogađa oba bacanja slobodna bacanja, Srbija vodi 66:60.
26. minut
Gudurić je dobio namernu ličnu grešku, ali je Grčka iz tog napada dobila samo jedan poen i prišla na 61:58, da bi Gudurić pogodio trojku za 64:58.
25. minut
Grčka je preko Janisa Adetokumpa i Dorsija prišla na 60:55, ali je Lučić prekinuo seriju jednim pogođenim sobodnim bacanjem.
24. minut
Jokić ponovo pogađa i Srbija ima prvi put dvocifrenu prednost 60:50.
22. minut
Grci bolje otvaraju drugo poluvreme, ali Jokić postiže trojku i Srbija vodi 56:48.

TREĆA ČETVRTINA

20. minut
Kraj prvog poluvremena, Lučić je promašio šut za tri uz zvuk sirene, Srbija vodi 51:44.
19. minut
Lučić pogađa trojku iz ćoška, Srbija povećava prednost 49:42. Posle dobre odbrane Srbije, Jokić je u napadu poentirao uz faul i promašio dodatno slobodno bacanje. Srbija vodi 51:42.
18. minut
Jokić je povukao loptu preko celog terena i poentirao za vođstvo Srbije 46:42 i Itudis ponovo traži tajm-aut.
17. minut
Lučić prekida seriju Grčke i pogađa za 42:42.
16. minut
Posle namernog fala Jagodić-Kuridže, Grčka je napravila seriju 10-0 i vodi 42:40.
14. minut
Pogađa Jokić, Srbija vodi 40:32.
12. minut
Srbija dobro otvara drugu četvrtinu, Jaramaz i Gudurić pogađaju, Srbija vodi 37:28, a Itudis traži tajm-aut.

DRUGA ČETVRTINA

10. minut
Jaramaz trojkom uz zvuk sirene odvodi Srbiju na prvi mali odmor sa vođstvom 31:25.
9. minut
Kostas Adetokumpo ne može da sačuva Milutinova koji pogađa za vođstvo Srbije 26:22, ali Agravanis pogađa trojku i smanjuje na 26:25.
8. minut
Janis Adetokumpo pogađa oba slobodna bacanja i izjednačava na 22:22
6. minut
Grčka je uspela da dođe do vođstva preko Papanikolaua 18:17, ali je Marinković uzvratio trojkom 20:18.