EVROLIGA: Fenomenalni Petrušev za Zvezdinu pobedu u drami u Valensiji!

06.01.2023. 21:21
Filip Petrušev
Filip Petrušev / Izvor: MN Press

Duel 17. kola elitnog takmičenja.

Košarkaši Crvene zvezde savladali su kao gosti Valensiju 77:75 u  17. kolu Evrolige posle nove dramatične završnice. Junak trijumfa je bio nezaustvljivi Filip Petrušev sa 25 poena i devet skokova (11/11 slobodna bacanja, 7/10 za dva)

ČOVIĆ O KAMPACU, PARTIZANU, BODIROGI: Ruše nas, kao da neko ne želi da Zvezda bude u top 8

OVO SU SVI ČEKALI: Bodiroga progovorio o Kampacu - TREBA DA IGRA za Zvezdu!

NIJE MOGAO DA PRIČA, ALI... Saša Obradović posle meča o pozdravu navijača Partizana

Crveno-beli su dobili prvu četvrtinu 24:19 posle rezultatske klackalice zahvaljujući fantastičnom Filipu Petruševu. Centar Zvezde je za nepunih osam minuta zabeležio indeks korisnosti 16, pošto je pogodio oba šuta za dva poena i realizovao svih šest slobodnih bacanja. Značajnu podršku u napadu mu je pružao Ognjen Dobrić sa šest poena i u finišu uvodne deonice Nemanjja Nedović koji je vezao četiri poena.

Trojkom Nedovića gosti su stekli maksimalnih plus šest do tog trenutka, 27:21 u 11. minutu. Debitantske minute u Evroligi dobio je Dalibor Ilić i za kratko vreme je uspeo da ubaci tri poena. Međutim, Beograđani su napravili nekoliko naivnih faulova i igrači Valensije su uspeli da preokrenu na 34:33 u 13. minutu.

Kročio je tada na scenu "džoker" Džon Holand, vezao dve trojke i Zvezda je serijom 8:0 stigla do plus sedam, 41:34 u 17. minutu. Crveno-beli su na kraju otišli na veliki odmor sa pet poena prednosti, 47:42 a opet je briljirao Petrušev sa 16 poena i tri skoka.

U trećoj četvrtini viđena je vrlo tvrda i nervozna košarka sa obe strane. Crveno-beli su uspeli da na poslednju pauzu odu sa tri poena viška, 59:56. Beograđani su ponovo povećali prednost na početku poslednjeg kvartala na maksimalnih plus sedam 65:58 posle poena Nedovića.

Nemanja Nedović
Nemanja Nedović / Izvor: MN Press

Međutim, usledio je novi prazan hod u napadu, Nedović se umorio na poziciji organizatora igre, pa je Valensija uspela da smanji na 65:63. Nisu gosti uspeli da prodišu u ofanzivi ni sa Markovićem na "kecu, a domaćin je takođe grešio pod Zvezdinim košem. Posle serije grešaka na obe strane Nedović je konačno izborio dva slobodna bacanja, pa je Zvezda prekinula post od skoro pet minuta sa linije penala, 67:63.

Srećom po Zvezdu, Dubljević je pružio očajnu partiju, a a to je kaznio Petrušev sa novim poenima uz dodatno slobodno bacanje za novih sedam poena viška, 70:63 na tri minuta do kraja. A, onda su gosti probili magičnu brojku i konačno stigli na devet poena prednosti. Realizator je, naravno, bio Petrušev, 72:63 na dva minuta i 53 skunde do poslednjeg zvuka sirene.

Valensija se posle tajm-aut vratila za 30 sekundi u igru, pošto je napravila seriju 5:0, 72:68 za crveno-bele na nešto više od dva minuta do kraja.

Posle gledanja snimka Prepelič je dobio tri slobodna bacanja posle faula Lazarevića i Valensija se primakla na samo 72:71 (30 sekundi). Šest sekundi kasnije Nedović je realizovao dva slobodna bacanja, 74:71 za crveno-bele.

Džons je smanjio na 74:73 (11,8 sekundi), zatim je na liniju penala stao Petrušev i ubacio oba 76:73 (11/11 slobodna bacanja Petrušev!). Crveno-beli su bili u istoj poziciji kao pre sedam dana protiv Barselone, Džons je ovoga puta pogodio za dva (5,4 sekunde). Na drugoj strani, Nedović je izborio ličnu grešku rivala i pogodio samo drugo slobodno bacanje, 77:75.

Podsetimo, Zvezda je bila značajno oslabljena u Valensiji, pošto u timu nisu bili povređeni Luka Vildoza, Hasan Martin i Nikola Ivanović, dok Fakundo Kampaco nema pravo igranja u Evroligi do 1. marta.

Valensija - Crvena zvezda 75:77 (19:24, 23:23, 14:12, 17:16)

Valensija: Harper 11, Puerto 3, Prepelič 3, Pradilja 10, Veb III 3, Lopez-Arostegui 3, Džons 16, Ferando, Radebo 10, Dubljević 2, Aleksander 4, Rivero 10.

Crvena zvezda: Holand 8, Lazarević 3, Mitrović, Lazić 3, Dobrić 9, Ilić 6, Nedović 19 (6as), Marković 2, Kuzmić, Petrušev (25, 9sk, 2bl), Topić, Bentil 2.