21°C
27.04.2024.
117.1527
109.2537

POLUFINALE OSTALO NA PETERCU: Srbija poražena od Hrvatske u četvrtfinalu Svetskog prvenstva

13.02.2024. 18:18
Vaterpolo reprezentacija Srbije
Vaterpolo reprezentacija Srbije / Izvor: Foto: VSS/ Marcel ter Bals /MTB-Photo

Promašaji skupo koštali Delfine.

Vaterpolisti Srbije poraženi su od Hrvatske 13:15 (4:4, 5:5, 1:2, 3:4) u četvrtfinalu Svetskog prvenstva u Dohi. Protivnik timu Ivice Tucka u polufinalu će biti bolji iz duela Francuske i Mađarske. Delfini mogu da žale za dva promašena peterca u drugom poluvremenu koja su ih koštala borbe za medalje. Takođe, odlučujuća prednost Hrvata bio je odlični golman Marko Bijač koji je odbranio sijaset teških udaraca i bio najzaslužniji za trijumf svoje ekipe.

SVETSKO PRVENSTVO: Italija posle preokreta na megdan Špancima Vaterpolo reprezentacija Italije

SVETSKO PRVENSTVO: Italija posle preokreta na megdan Špancima

ŠPANCI PRVI POLUFINALISTI: Perone potopio Crnu GoruVeterpolo reprezentacija Španije

ŠPANCI PRVI POLUFINALISTI: Perone potopio Crnu Goru

Veselin Jevrosimović ponovo izabran za predsednika Srpskog atletskog savezaVeselin Jevrosimović

Veselin Jevrosimović ponovo izabran za predsednika Srpskog atletskog saveza

Uteha za tim Uroša Stevanovića jeste što je plasmanom u četvrtfinale ostvarena "viza" za Olimpijske igre.

Srbija je poklekla već u prvom napadu protivnika. Žuvela je iskoristio igrača više i doneo prednost svom timu. Na drugoj strani, Delfini su pogodili iz trećeg pokušaja, Dušan Mandić je zatresao mrežu. Ipak, potom, sledi serija Hrvata od dva gola, od kojih je jedan bio sa peterca.

Dušan Mandić
Dušan Mandić / Izvor: MN Press

Naše momke to nije pokolebalo i uzvratili su i oni sa dva vezana gola i posle pogotka Save Ranđelovića ponovo je bilo nerešeno.

U narednom napadu je izgledalo da će se Srbija odbraniti, ali je Konstantin Harkov uspeo da iskoristi loše postavljanje Filipovića i vrati prednost svom timu. Usledio je period bez golova, sve do dve sekunde pre kraja prve četvrtine. Strahinja Rašović se upisao u listu strelaca i na prvu pauzu se otišlo sa nerešenim rezultatom.

Strahinja Rašović
Strahinja Rašović / Izvor: MN Press

Srbija je do prvog vođstva na meču stigla na startu druge deonice. Vučinić je iskoristio pas Viktora Rašovića. No, nije dugo trajala prednost Delfina, Luka Lončar je ubrzo poravnao rezultat.

Na polovini druge četvrtine sledi serija od dva gola kapitena Nikole Jakšića kojom je Srbija stekla vođstvo - 7:5. Hrvati su odgovorili sa dva vezana gola, ali Nemanja Ubović na manje od dva minuta do poluvremena vraća prednost Delfinima. Hrvati su odgovorili golom Franka Lazić, da bi Srbija ponovo povela golom sa peterca Dušana Mandića.

Izabranici Uroša Stevanovića nisu uspeli da sačuvaju prednost do kraja poluvremena. Sa linije dva metra Rino Bulić je pogodio i bilo je nerešeno (9:9) posle 16 minuta igre.

Na prvi gol u drugom poluvremenu čekalo se preko četiri minuta. Marko Žuvela je iskoristio malo kašnjenje u bloku Petra Jakšića i obradovao hrvatske navijače. Srbija je priliku za izjednačenje imala na dva i po minuta do kraja trećeg kvartala, ali je Marko Bijač odbranio pokušaj Dušana Mandića sa peterca.

Hrvati nisu iskoristili svoj naredni napad, ali Delfini jesu svoj. Nemanja Vico je postigao prvi gol za naš tim u drugom poluvremenu i izjednačio rezultat.

Nemanja Vico
Nemanja Vico / Izvor: MN Press

No, Petar Jakšić je zaradio novo isključenje i završio je meč, Loren Fatović je nedugo zatim pogotkom vratio vođstvo izabranicima Ivice Tucka i Hrvatska je imala prednost pred poslednjih osam minuta.

Srbija je dobro otvorila četvrtu četvrtinu. Strahinja Rašović je postigao treći gol na meču kojim je ponovo poravnao rezultat. Marko Žuvela je novim projektilom prevario Filipovića i Hrvati su bili još jednom korak ispred. Situacija se pogoršala za Srbiju i u narednom napadu protivnika. Radomir Drašović je napravio treći prekršaj i isključen je. Ipak, odbranili su se naši momci, a Strahinja Rašović je nastavio da briljira i izjednačio je - 12:12 na nešto više od četiri minuta do kraja.

Bez još jednog igrača je ostala Srbija, Sava Ranđelović je bio treći bek koji je prerano završio meč. Taj deficit Delfina odmah je iskoristio Loren Fatović i opet naš tim nije uspeo da se odbrani. Novu priliku za poravnanje nije iskoristio Strahinja Rašović koji je promašio peterac, a i novi napad nije bio dovoljan Srbiji, pa je Rino Burić u narednom napadu odveo svoj tim na dva gola prednosti što je bilo nedostižno za našu selekciju. Hrvatska je uspela da sačuva to vođstvo i plasirala se u polufinale Svetskog prvenstva.

Treba istaći da je Dušan Mandić dva minuta pre kraja isključen zbog brutalnog faula. Delfini su do kraja utakmice igrali sa igračem manje što je praktično razrešilo sve dileme o pobedniku utakmice.