Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЦЕНЕ ЕНЕРГЕНАТА У АМЕРИЦИ ПАДАЈУ, У ЕВРОПИ РАСТУ: Шта се дешава на тржишту и да ли је ЕУ пред колапсом?

17.08.2022. 13:04
Пише:
Србија Данас
Nafta
Нафта / Извор: Профимедиа

Зашто цене енергије у Европи и Сједињеним Америчким Државама задњих недеља иду супротним смером – у Америци падају, док се у појединим чланицама ЕУ цена енергије удвостручила у последња два месеца?

У САД-у упозоравају како је прерано за славље, јер су цене енергената склоне непредвидљивим и снажним променама, али очигледно је како су цене нафте на америчком тржишту у последња два месеца пале су 30 посто. Према кључном америчком benchmarku сирова нафта сада је већ испод 90 долара за барел, те се црне прогнозе експерата, према којима ће нафта досећи више од 200 долара за барел, почињу чинити као застрашивање.

НЕМЦИ У ПРОБЛЕМУ: Ево колико ће плаћати гас од октобра!

НЕМЦИ У ПРОБЛЕМУ: Ево колико ће плаћати гас од октобра!

"РУСИЈА ДОБИТНИК КРИЗЕ НА ТРЖИШТУ ЕНЕРГЕНАТА" Американци очајнички признали горку истину

"РУСИЈА ДОБИТНИК КРИЗЕ НА ТРЖИШТУ ЕНЕРГЕНАТА" Американци очајнички признали горку истину

ПАД ЦЕНА НАФТЕ НА ТРЖИШТУ: "Црно злато" испод 100 долара за барел, да ли ће ова ситуација допринети паду инфлације?

ПАД ЦЕНА НАФТЕ НА ТРЖИШТУ: "Црно злато" испод 100 долара за барел, да ли ће ова ситуација допринети паду инфлације?

Америка тренутно по питању цена енергије има користи од низа глобалних вести (успоравања кинеске економије, снижавање каматних стопа у Кини…) које говоре о смањењу потражње за кључним енергентом, те је јасно како је, за разлику од ЕУ, пуно мање зависна од увоза руског гаса и нафте. То је довело до пада цене бензина на складиштима у Сједињеним Државама испод 4 долара по галону, што испада око двоструко јефтиније него што је тренутно око двоструко јефтиније него у низу чланица ЕУ. Разлике у томе како након инвазије на Украјину енергетски пролазе ЕУ и САД постају драматичне. Средином овога месеца цена енергије у Европи оборила је нови рекорд те притисак енергетске неизвесности прети почетком рецесије на старом континенту.

Највећа драма збива се на највећем и најважнијем европском тржишту, немачком: цене електричне енергије за следећу годину порасле су на 477,5 евра за мегават/сат, што је шест пута више него у истом раздобљу лани, а двоструко више него пре само два месеца. Тржишни актери у Европи, чини се, предвиђају како ће проблеми у набавци гасом и нафтом бити толики да током зиме неће бити могуће произвести довољно електричне енергије. И цене енергије за дан унапред почетком овое недеље у Немачкој су такође обориле рекорд. Тај ценовни удар последица је таласа врућине и суше, због чега је порасло кориштење клима уређаја и свих расхладних капацитета.

У ЕУ раст цена енергије стога има пуно значајнији утицај на кретање индекса потрошачких цена те, последично, на стандард грађана, док су угрожени пословни модели великог броја енергетски интензивних бизниса.

Европске нације на различите начине покушавају се довести у стање какве-такве енергетске сигурности те смирити дивљање енергетских трошкова. У Француској, на пример, планирају потпуно национализовати Елецтриците де Франце СА, проблематичну компанију која води операције с нуклеарним електранама. Тренутно су производни капацитети француских нуклеарки релативно ниски. На нивоу ЕУ очигледан је недостатак хидроенергетских извора, као и производње енергије сагоревањем угља. Све диже притисак на раст цена; амстердамски индекс за гас удвостручио се од јуна.

Eu - Rusija, gas
Еу - Русија, гас / Извор: Профимедиа

Под највећим притиском је Немачка, где су власти већ одлучиле део енергетског трошка пребацити на домаћинства. Израчунали су како ће просечни виши трошак за немачко домаћинство износити око 290 евра годишње, а то поскупљење ступа на снагу од октобра.

- Нови намет последица је Путиновог илегалног рата и агресије против Украјине што је изазвало вештачку несташицу - изјавио је у Берлину министар привреде Немачке Роберт Хабек.

Део сиромашнијих потрошача у Немачкој добиће компензацију, јер би им нови намет могао бити превелики изазов. Немачке власти, тумаче аналитичари, немају за циљ увођењем нових намета само покрити растуће енергетске трошкове, него и утицати на смањивање потрошње. Само уз осетно нижу потрошњу Немачка може презимити без руског гаса. Према рачуницама немачких власти самачко домаћинство трпеће додатни годишњи трошак нових енергетских намета од 97 евра, док ће четворочлано домаћинство плаћати 290 евра више.

Поједина домаћинства добијаће субвенције за грејање. Више значајних немачких енергетских компанија тражи од владе поскупљења за потрошаче, како би се избегао ефект домино банкрота у енергетском сектору. Трговци гасом покушавају агресивно осигурати испоруке купцима, али је систем правила који одређује ценовне прилагодбе такав да су многи тржишни учесници пред претњом инсолвентности, што би могло довести до системског колапса.

За разлику, Американци процењују како би цене нафте могле даље падати ако Иран потпише нови нуклеарни споразум, што се чини изгледним након што су се одмакли од захева да САД скину Исламску револуционарну гарду с листе терористичких организација. Док се додатних милион барела иранске нафте на тржишту очекује као додатно релаксирање, кључни амерички ризици су у расту каматних стопа односно трошкова финансирања.

Кад цене нафте падају, као што је сада случај у САД-у, може се очекивати снижавање трошкова за значајни део индустрије и пољопривреде. Стога за Американце расте нада да ће избећи искуства из 1970. и 2008. кад су цене најважнијег енергента подстакле инфлацију и отежале бизнис.