Пензионерку ова грешка дебело коштала: Примала пензију 20 година, сада мора да врати преко седам милиона динара
Немачка пензионерка из савезне покрајине Хесен, данас стара 86 година, мораће да врати 7.011.457,20 динара (59.831 евра) пензионом фонду јер је пуних 20 година примала две пензије, а да није пријавила додатни приход.
Одлука је правоснажна и жена нема право на жалбу, пресудио је Покрајински социјални суд у Хесену (Hessisches Landessozialgericht), преноси извор.
Суд је утврдио да је жена грубо немарно прекршила обавезу пријаве прихода – и то упркос јасним упозорењима која је добила још 1996. године приликом одобравања пензије за удовице.
Пензионерка је 1996. године, након смрти супруга, почела да прима велику удовичку пензију у тадашњем износу од око 1.280 немачких марака месечно. Те године је испуњавала услове за ту врсту пензије, која се исплаћује дугорочно ако преживели брачни партнер има одређене године или брине о детету.
Примала своју и мужевљеву пензију
Међутим, већ од 1999. године почела је истовремено да прима и своју личну старосну пензију, у износу од око 2.500 марака месечно. Тај приход никада није пријавила, иако је по Закону о пензионом осигурању (СГБ ВИ) јасно прописано да се 40% износа који премашује одређени неопорезиви праг мора урачунати и умањити износ удовичке пензије.
Тек 2019. године, аутоматским усклађивањем података, откривено је да корисница већ две деценије прима обе пензије, а да додатни приход није пријавила. Пензиони фонд је одмах покренуо поступак повраћаја средстава, а укупно преплаћени износ израчунат је на скоро 60.000 евра.
Тужитељка се бранила тврдњом да није поступала са намером, већ да је веровала како су подаци о њеној пензији већ били познати јер су обрасце попуњавале општинске службе. Сматрала је неразумљивим да грешка није раније откривена и да систем није имао унутрашњу контролу. Међутим, суд је био јасан – још приликом првобитног решења о додели удовичке пензије јасно је упозорена да сваку промену прихода мора лично да пријави.
Мора да врати 60 хиљада евра
– Тужитељка је непрекидно примала старосну пензију из сопственог осигурања, а да то није пријавила служби задуженој за удовичку пензију – стоји у образложењу пресуде.
Суд је утврдио да чињеница што су обе пензије долазиле из истог система не ослобађа обавезе пријаве, јер је реч о различитим врстама пензија које се рачунају по посебним правилима. Осим што је одлучено да се од 1. јуна 1999. исплате делимично поништавају, одбијен је и захтев за делимично отписивање дуга, упркос тврдњи да пензионерка нема ни имовину ни уштеђевину. Суд је оценио да застарелост није наступила, што би у неким случајевима могло да ограничи повраћај.
На крају, суд је јасно поручио: ко не пријави додатни приход, мора да рачуна на ретроактивни повраћај средстава. У овом случају, износ повраћаја је готово 60.000 евра, а пресуда је правоснажна, пише Fenix.