ПОРОДИЧНА ПЕНЗИЈА: Права, процедуре и изазови за кориснике
Породична пензија наслеђена је пензија за лице које преминуло а у тренутку смрти било пензионер или имало најмање пет година стажа.
Када пензионер који је примао старосну или инвалидску пензију умре, чланови његове породице, односно супружник или ванбрачни партнер, деца и родитељи могу наследити његова примања до максимално 70 одсто, уколико испуне одређене критеријуме.
Право на породичну пензију имају супружници, ванбрачни партнери, деца и родитељи преминулог пензионера уколико је преминули испунио услове за пензију или има најмање пет година стажа осигурања.
ДО КАДА ТРАЈЕ ПОРОДИЧНА ПЕНЗИЈА БРАЧНОГ ДРУГА
Супружник, али и ванбрачни партнер, може остварити право на пензију само ако су брак, односно ванбрачна заједница живота трајали најмање три године. Такође, они ће остварити право на пензију уз услов да је до смрти осигураника удовица навршила 53, а удовац 58 година живота. У том случају трајно задржавају то право на надокнаду.
Удовица има право на породичну пензију и ако је са преминулим супружником имала дете или више деце над којима врши родитељску дужност, односно која су у тренутку смрти малолетна.
Ако удовица није напунила 53 године до смрти партнера, али јесте 45, она ће тек са 53 моћи да искористи ово право.
Исто важи и за мушкарце чије су супруге преминуле.
На породичну пензију има право удовица, односно удовац, који су млађи од 53 године, али су у року од годину дана након смрти партнера постали потпуно неспособни за рад.
Накнаду примају док постоји та неспособност.
Супружник или ванбрачни партнер професионалног војног лица које је погинуло за време војних дејстава, остварује породичну пензију без обзира на године живота, под условом да није поново ступио у брак након смрти партнера.
ДЕЦА ДО 15. ГОДИНЕ ОСТВАРУЈУ ПРАВО НА ПЕНЗИЈУ
Деца преминулог стичу право на породичну пензију и она им припада до 15 година живота.
Ако похађају средњу школу, онда до 20 година, а до навршених 26 година живота, ако студирају.
Детету коме је школовање прекинуто због болести, породична пензија припада и за време болести, као и изнад година живота прописаних у случају школовања, али највише за онолико времена колико је због болести изгубило од школовања.
Ако је, пак, прекинуло школовање због служења војног рока, породична пензија му припада и за време служења војног рока, а најдуже до навршене 27. године живота.
Такође, дете има право на породичну пензију док траје неспособност за самосталан живот и рад, настала до 15. године живота, а пре смрти осигураника, под условом да га је осигураник издржавао до своје смрти.
Инвалидно дете стиче право на породичну пензију и после престанка запослења, односно обављања самосталне делатности.
Ако детету које има право на породичну пензију премину оба родитеља, има право да наследи примања од оба родитеља, која ће примати као једну пензију, али само уколико тај износ не прелази највиши износ пензије одређен законом (200.475 динара у 2024. години).
ПРАВО НА ПОРОДИЧНУ ПЕНЗИЈУ ИМАЈУ И РОДИТЕЉИ
И родитељ преминулог (отац и мајка, очух и маћеха и усвојиоци) може наследити пензију. Ако је корисник права издржавао родитеља до своје смрти, он стиче право на породичну пензију ако је навршио 65 (мушкарац), односно 60 (жена) година живота или постао потпуно неспособан за рад.
Шта треба од папира за породичну пензију
Од тога да ли је особа у тренутку смрти већ била у пензији или још увек не, зависи који се захтев попуњава, али је адреса у оба случаја – ПИО фонд у месту пребивалишта преминулог.
Поред захтева, листа потребне документације је дугачка – од извода из матичне књиге умрлих и рођених и медицинске документације, преко извода из књиге венчаних или судске пресуде о разводу, па све до различитих уверења о плаћању доприноса.
Треба напоменути и да уколико пензију наслеђује ванбрачни партнер, од документације је потребна и судска одлука о постојању ванбрачне заједнице.
Исплата се врши на текући, односно девизни рачун ако је пребивалиште користника ван Србије, као и преко овлашћеног лица.
КОЛИКА ЈЕ ПОРОДИЧНА ПЕНЗИЈА?
Висина породичне пензије зависи од броја чланова породице који имају право на наследство, па ће тако један члан примати 70 одсто износа пензије покојника, два члана по 40 одсто, три члана по 30 процената, а тек четири и више чланова породице примаће укупно 100 одсто износа пензије.
У пракси, ако удовица наследи од преминулог супруга пензију коју је примао, у износу од, рецимо, 65.000 динара, она неће примати пун износ, већ око 45.500.
МОЖЕ СЕ НАСЛЕДИТИ И ИНОСТРАНА ПЕНЗИЈА
Могуће је наследити и инострану пензију, али се о томе не одлучује у нашој земљи.
Наиме, ако је умрли осигураник, односно корисник права радио и у иностранству, укључујући и бивше југословенске републике, о праву на породичну пензију по основу иностраног стажа одлучује се по прописима те државе, пише Nova.rs
Извор: Србија Данас/БизПортал/Корана Савић