"ПРЕСТАНАК ИСПОРУКЕ ГАСА ИЗ РУСИЈЕ ДОВЕШЋЕ ДО ЕКСПЛОЗИЈЕ ЦЕНА" Тензије између САД и Русије све веће - то ће довести до овог кобног сценарија
Песков је претходно, такође, истакао да Русија дефинитивно неће испоручивати гас бесплатно.
Енергетски односи Запада и Русије додатно се компликују. Група седам најразвијенијих земаља света (Г7) јуче је одбила захтев руског председника Владимира Путина да купује гас у рубљама. Из Москве су им поручили да ће то довести до прекида испоруке плавог горива.
ПОЧИЊЕ УПИС ЂАКА ПРВАКА У ШКОЛЕ: Ово је детаљан водич за родитеље, ево шта је све потребно
СТИЖЕ НОВА ПОМОЋ ДРЖАВЕ: Министарство финансије објавило ДЕТАЉЕ О ИСПЛАТИ 100 ЕВРА - проверите да ли сте на списку
НОВА КЛАЦКАЛИЦА НА БЕРЗАМА: Цена нафте обрадоваће многе, али вредност ОВЕ НАМИРНИЦЕ скаче у небеса!
Путинова одлука да "непријатељске" земље, које су увеле санкције Русији, морају да плаћају гас у рубљама довела је Запад у незгодну позицију, па се процењује да ли је руски председник спреман да иде до краја и заврне плаво гориво државама које то не буду поштовале. Кремљ је у понедељак саопштио да процедуре за плаћање руског гаса у рубљама треба до 31. марта да буду имплементиране, а извештај о томе достављен председнику Путину.
- Тренутно надлежни ресори развијају све модалитете са компанијом "Гаспром", након чега ће бити дефинисан јасан временски оквир - рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков. - Процедуре о снабдевању су веома компликоване, а укључују испоруке, плаћање и прилагођавање салда.
Након тога је стигла вест да су земље Г7 - Немачка, Француска, Италија, Велика Британија, САД, Канада и Јапан, одбиле захтев Русије да купују руски гас за рубље.
- Сви министри у потпуности су се сагласили да би ово могло бити једнострано и јасно кршење постојећих уговора - рекао је немачки министар енергетике Роберт Хабек. - Плаћање у рубљама није прихватљиво и апеловаће се на компаније које су тиме погођене да не пристану на Путинове захтеве.
Иван Абрамов, заменик председника Одбора Савета Федерације за економску политику, истакао је да је захтев Москве јасан.
- Ако ове земље одбију да купују гас за рубље, то ће свакако довести до прекида испорука - прецизирао је Абрамов. - Русија не може да испоручује гас бесплатно. Они имају довољно могућности да купе рубље, могу то учинити одмах, на било којој берзи. Не постављамо нереалне услове.
Песков је претходно, такође, истакао да Русија дефинитивно неће испоручивати гас бесплатно. Одлука о плаћању у рубљама не односи се на Србију, што је недавно потврдио и портпарол Кремља. Путин је изненадио лидере ЕУ када је 23. марта најавио ову промену у куповини руског гаса, која би оснажила рубљу и руску централну банку, а истовремено натерала ЕУ да повуче санкције које је увела Русији. Путинову одлуку немачки медији оцењују као паметан шаховски потез, јер ставља Европу пред избор између куге и колере. Земље чланице су подељене по питању да ли европска економија може да поднесе ембарго на руске енергенте, јер не постоје алтернативни извори снабдевања.
Европски званичници више земаља, међу којима су Аустрија, Мађарска, Немачка, Грчка, Белгија, упозоравају да би одрицање од гаса и нафте из Русије, нанело више штете ЕУ него Москви. И стручњаци су сагласни са том оценом. Како сада ствари стоје, тачна је оцена бившег посланика Државне думе, Алексеја Пушкова, да се главна битка за нови светски поредак води на енергетском фронту.
- Русија се показала као незаменљив играч на светском енергетском тржишту и тако је донела пресуду западном свету - истакао је Пушков. - Неко се надао да ће снабдевање гасом из Русије заменити набавком из Катара? Погледајте шта су поручили из те земље.
Шеф министарства енергетике Катара Ел-Каби рекао је у суботу, на међународном форуму у Дохи, да ће Европи бити потребно пет до седам година да замени руско плаво гориво. Истакао је да је та земља спремна, на позив САД, да учествује у обезбеђивању додатних залиха ЕУ, али да 85 одсто њеног тренутног извоза течног природног гаса (ЛНГ) чине дугорочни уговори, углавном са азијским земљама.
Ембарго води у рецесију
Аустријски економисти су сигурни да би бојкот руских енергената изазвао пад БДП-а за два до четири одсто, што би значило тешку рецесију за ту земљу. Шеф Економског института Габријел Фелбермајер, истиче да би читаве индустријске гране биле угрожене без повољног руског гаса. Сличне оцене преносе и немачки медији, истичући да би ембарго на руску нафту и гас био прескуп за ту земљу. Подсећају да је влада у Берлину прошле седмице донела нови пакет мера да би ублажила удар скока цена енергената на потрошаче. То, како указују, кошта буџет између 14 и 16 милијарди евра.
- Престанак испорука из Русије би довео цене енергије до нове експлозије - наводе немачки медији. - То би земљу гурнуло у рецесију, са свим последицама по тржиште рада, финансије и државни дуг.