Весић: Потписан Протокол о набавци девет електромоторних возова за брзине од 120
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић потписао је данас Протокол о разумевању и сарадњи са компанијом CRRC "Changchun Railway Вехицлес Цо, Лтд" о набавци нових девет електромоторних возова.
Овај документ је у Влади Србије испред CRRC потписао је председник Управног одбора те компаније Лиу Chanking (Changging).
Весић је након потписивања протоколаказао да је данас важан дан за железницу у Србији јер означава почетак изградне опремања и модернизације градске железнице.
-Потписан је уговор за куповину деверт електромоторних возова за брзине од 120 киломрертара на час ( км/х) - рекао је Весић.
Он је нагласио да је набавка тих возова у циљу осавремењавања возног парка "Србијавоз" а.д. за потребе саобраћаја возова на будућој новоизграђеној прузи Земун поље - Аеродром "Никола Тесла" - Национални стадион и повезивања цента града Београда и околних насеља са специјализованом изложбом "ЕКСПО 2027".
Весић је нагласио и да ће ови возови који се набављају бити произведени у фабрици CRRC у Кини и требало би да буду и испоручени најкасније до 31. децембра 2026. године.
-Ови возови ће бити прилагођени свим стандардима ЕУ - рекао је министар.
Према његовим речима, новим електрним возовима који се купују показаће се један нови квалитет превоза у Београду.
-Као што су кинески брзи возови који смо добили показали да имају добар квалитет, шта више одличан, тако смо сигурни да ћемо и са овим електромоторним композицијама које купујемо показати један нови квалитет кад је у питању превоз људи у граду Београду - рекао је Весић.
Он је нагласио и да свои градови који имају шински превоз као доминантни истем превоза су градови у којима се људи осјећају лепше, и они су бољи за живот јер омогућавају бољи комфор, а и доприносе смањењењу загађења и заштита животне средине.
Додао је и да је МГСИ препознало да је CRRC једна од водећих светских компанија у области производње железничких возних средстава, што укључује производњу локомотива, кола, електромоторних и дизелмоторних ганитура и друга шинска возила, како за кинеско тако и за друга светска тржишта. И желело је да искористи то њихово велико искуство у Србији.
-Спремни смо да искористимо њихово велико искуство и експертизу у сектору саобраћаја и осигурамо адекватан пренос знања као подршку локалном развоју, укључујући унапређење железничког путничког саобраћаја у Србији и пратеће железничке индустрије - рекао је он.
У вези с тим, како је рекао, у претходном периоду одржано је низ састанака и реализоване су све припремне активности са представницима свих заинтересованих страна у вези са потписивањем предметног Протокола.
Подсетио је и да су Владе Србије и Кине 2009. године потписале Споразум о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктуре.
Потписивању протокола присуствовали су и помоћник министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Анита Димоски и вршилац дужности директора "Србијавоза" Иван Булајић.