Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ВЛАДИМИР ЛУЧИЋ БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ: Телеком јачи него икада!

11.07.2022. 13:33
Пише:
Србија Данас
Vladimir Lučić
Владимир Лучић / Извор: МН Press

Дежурни критичари Телекома Србија, иза којих стоји наша конкуренција, желе да се врате стара времена пропадања компаније, али то им ни у најлуђим сновима неће успети.

Док је Телеком живео од "старе славе", конкуренција се развијала тако што је на штету грађана правила картеле, избегавали су плаћање пореза и од корисника узимали гомиле кеша, имали су монопол на садржаје, корумпирали су политичаре и бесплатно користили инфраструктуру - на то је стављена тачка и зато су тако бесни.

АУСТРИЈА ПОД ВЕЛИКИМ ПРИТИСКОМ: Нова одлука Москве жестоко дрма Беч

АУСТРИЈА ПОД ВЕЛИКИМ ПРИТИСКОМ: Нова одлука Москве жестоко дрма Беч

ПАКЛИЦА ЦИГАРЕТА СКОРО 600 ДИНАРА? Велике промене ступају на снагу у четвртак, стижу лоше вести за пушаче у Србији

ПАКЛИЦА ЦИГАРЕТА СКОРО 600 ДИНАРА? Велике промене ступају на снагу у четвртак, стижу лоше вести за пушаче у Србији

ДА ЛИ ЋЕ У СРБИЈИ ПАСТИ ЦЕНА НЕКРЕТНИНА? Ово је сценарио који можемо да очекујемо - стручњаци објаснили све

ДА ЛИ ЋЕ У СРБИЈИ ПАСТИ ЦЕНА НЕКРЕТНИНА? Ово је сценарио који можемо да очекујемо - стручњаци објаснили све

Имамо снажан раст броја корисника, имамо снажан раст прихода, имамо најмодернију оптичку мрежу, најатрактивније садржаје, најбољи спортски, серијски и информативни програм, први смо у свим услугама и обезбедили смо лидерско место за наредних десет година!
Овим речима генерални директор Телекома Србија Владимир Лучић описује тренутну ситуацију и перспективу компаније коју предводи, поредећи са стањем које је затекао пре четири-пет година.

Како је нагласио, Телекому је 2017, због пасивности у пословању и развоју, претило потпуно нестајања са тржишта, а дежурни критичари ове компаније "дефинитивно жале за тим временима".

- У том периоду, Телеком Србија је у четири највећа града Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу имао тржишно учешће у телевизији мање од 1 одсто, а у интернету мање од 10 одсто. Што је најгоре, чак је и то минимално учешће имало тренд пада. Малтене, нисмо ни постојали. Током двехиљадитих година живело се у златном времену телекомуникација, када су услуге у телефонији доносиле високе профите. То је уљуљкало Телеком, који уопште није гледао у будућност, није развијао нове сервисе, плус је дозвољавао развој нових кабловских оператера, дакле своје директне конкуренције, на сопствени рачун, укључујући потпуно бесплатно коришћење инфраструктуре. Уз све то, према извештају Ратела "мтс" је 2017. био најгора мобилна мрежа по квалитету - објаснио је затечено стање Лучић гостујући у емисији "Лице нације" на РТВ Панчево. 

Телеком је из свих ових разлога управо 2016-17. почео да пада са бројем корисника, а да се тај тренд наставио већ 2019-20. постао би компанија коју власник, држава Србија, мора или да будзашто прода или да субвенционише као губиташа. 

Како је нагласио, када губите кориснике, када заостајете у пружању услуга, технологији и иновацијама, када практично не постојите у великим градовима, био је врло тежак задатак преокренути тај негативан тренд и постати лидер.  А конкуренција за то време граби крупним корацима, на штету грађана прави картеле користећи пасивност надлежних институција, избегава плаћање пореза и преко својих инкасаната од корисника узима гомиле кеша, корумпира политичаре и бесплатно користи инфраструктуру Телекома.

- Када сам се вратио у компанију 2018. био сам уверен да можемо да спасимо Телеком Србија, уз много рада и добру стратегију. Морали смо да изградимо инфраструктуру за оптички интернет, да модернизујемо мобилну мрежу, да значајно побољшамо медијске садржаје које нудимо, плус смо купили одређени број мањих кабловских оператера да бисмо консолидовали тржиште. Све то смо успели да урадимо за четири године, и данас смо на првом месту у пружању свих услуга - изјавио је Владимир Лучић. 

Конкретно, број корисника у мултимедији је са 420.000 дошао на 1.050.000, а до краја ове године биће 1,2 милиона, и то само у Србији. Приход на нивоу Србије прошле године је био 108 милијарди динара, а ове године ће први пут у историји Телекома на домаћем тржишту прећи милијарду евра, а ван Србије ће први пут прећи 500 милона евра, са циљем да и ту буде милијарду. ЕБИТДА, дакле профит пре амортизације и пореза, тренутно износи скоро 500 милиона евра, ове године ће прећи ту границу, а до 2026. износиће 700 милиона евра.

- Телеком је и 2016-2017. правио некакав профит, али то је била последица мањка улагања, није се улагало у мрежу, у инфраструктуру, у развој, у маркетинг, лежало се на ловорикама и живело од “старе славе”, а број корисника је почео да пада са негативним трендом, тако да би компанија заправо врло брзо отишла у дубиозу. То је оно што дежурни критичари Телекома и данас желе, они хоће да се врате времена стратешког пропадања компаније - закључио је Владимир Лучић.

Телеком је за својих четврт века постојања државну касу напунио са скоро четири милијарде евра, од чега 2,8 милијарде на име разних пореза и доприноса, а на име дивиденди 1,1 милијарду. На све то, инвестирано је 4,5 милијарде евра, од чега је највећи део пара отишао домаћим фирмама.

Колико вреди Телеком

Тврдње да Телеком сада вреди колико пре пет година су или потпуни аматеризам или зла намера.

- У процесу припреме за емисију корпоративних обвезница и изласка на европску берзу консултовали смо једну од највећих светских банака, која нам је пре пар дана изнела процену да је тржишна вредност Телекома тренутно најмање 4,4 милијарде евра, са тенденцијом раста. Наша лидерска позиција у наредних десет година је гарантована, захваљујући управо стратешким улагањима у инфраструктуру и садржаје. Телеком Србија данас вреди више него икада - истакао је Лучић.

Нових корисника 10.000 недељно

Како се приближава почетак нове сезоне енглеске Премијер лиге, тако се повећава број нових корисника Телекома.

- Премијер лига је 12 година била код наше конкуренције, а од овог августа па најмање наредних шест година биће на нашим каналима Арена Спорт. Веома смо позитивно изненађени са бројем захтева грађана да постану наши нови корисници, јер већ сада у јулу, усред лета, имамо 10.000 таквих захтева недељно. Наша стратешка одлука да сав квалитетан спортски, а посебно фудбалски, садржај имамо на једном месту, на Арена Спорту, показала се више него исправном - објаснио је Владимир Лучић. Арена Спорт канали тренутно су присутни у 3,5 милиона домаћинстава у региону, а очекује се да ће их у догледној будућности бити пет милиона.

БОНУС ВИДЕО: Атентат на бившег јапанског премијера Шинзо Абеа