Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

100 ГОДИНА ПРВОГ ГЕНОЦИДА: Како су Турци умало истребили први хришћански народ

24.04.2015. 10:20
Пише:
СрбијаДанас
Genocid nad Jermenima
Геноцид над Јерменима / Извор: СД/илустрација

Када је Рафаел Лемкин 1944. сковао реч геноцид, мислио је на ужасну судбину која је задесила Јермене у сумрак Османског царства, жељног освете за поразе које је трпело већ 120 година.

Турско царство било је у опадању већ од 16. века, али се то тек приметило у 18, након два ратовања са Аустријом око територије данашње Централне Србије. Пораз од Беча 1791, а затим два српска устанка, грчко ослобођење, независност Србије и Црне Горе само су наговестили да је застарелој империји рок пред истицањем. 

Кратка историја Јерменије

Прву државу формирали су пре 2500 година, а највећу моћ имали за време Тиграна Великог (95 пне - 66 пне), када се држава простирала од Каспијског до Средоземног мора. 

Хајастан (на јерменском) је прва земља у којој је хришћанство проглашено за званичну религију. Било је то 301. године.

До 11. века Јермене је покорила Византија, а затим Селџуци. Уследила је навала Монгола, па Османлија од 16. столећа. Део Јерменије потпао је под Русију у 19. веку.

Краткотрајна Јерменска република придружила се СССР због опасности од суседа, па су праву независност Јермени повратили тек 1991.

Балкански ратови (погледајте: ПРВИ БАЛКАНСКИ РАТ: Дани у којима смо испунили Косовски завет) и пораз од хришћанских држава Србије, Црне Горе, Бугарске и Грчке довео је некадашњу силу на три континента до очајања.

Почео је Први светски рат, савезници су се спремали за напад на Галипоље, можда и Цариград. Неко је, изгледа, морао да плати цех. Неко немоћан, како то обично бива.

ПОНИЗИ ИХ, А КАДА СЕ ПОБУНЕ, ПОБИЈ ИХ

Цела трећина данашње Турске у 18. и 19. веку је биа насељена Курдима и Јерменима. Први су на мети Анкаре у последњих неколико деценија, тек када су као претња уклоњени други. А ти су други (Јермени) на простору јужно од Кавказа били око 3 миленијума, док су прву државу имали у 6. веку пре Христа. Доста пре свих осталих. 

Etnička karta Osmanskog carstva 1914. (plava boja su Jermeni)
Етничка карта Османског царства 1914. (плава боја су Јермени) / Извор: Етничка карта Османског царства 1914. (плава боја су Јермени) Фото: Wikimedia

Када је средином 19. века стасао интелектуални и пословни слој Јермена, овај хришћански народ почео је да тражи да не буде другоразредна категорија у Царству. Хтели су једнакост, али им Стамбол није једнакост и давао, иако их је било око 2,5 милиона.

Хришћански Јермени били су трговци и као такви распрострањени по целом Османском царству (па и у данашњој Србији). Доста их је живело у већим градовима, али је њихово домородачко подручје било готово цео исток Мале Азије, све до Киликијских врата (преко пута Кипра).

Да би се ратосиљали "јерменске напасти", Турци су на њих пујдали себи вером сродне Курде (расно другачије, пошто су Турци туркомански народ, а Курди индоевропљани, попут Иранаца и свих Европљана, осим Баска, Мађара и Финаца). 

Углавном је прича ишла на следећи начин: власт би наметнула Јерменима изванредне и много високе порезе, они би се побунили, а затим би Турци на Јермене слали курдске паравојне одреде, "хамидије". Од 1984. до 1896. убијено је преко 50.000 Јермена, мада друге процене помињу бројеве у распону од 100.000 до 300.000 жртава.

Jermenski deo Adane nakon napada 1909.
Јерменски део Адане након напада 1909. / Извор: Јерменски део Адане након напада 1909. Фото: Wikimedia/Tekstman

Следећи велики злочин десио се 1909. У Цариграду је избио противпуч, уперен ка младотурцима који су 1908. преузели власт и увели уставну уместо апсолутне монархије. Кивни на Јермене који су подржавали младотурке, лојалисти новој власти напали су хришћане у граду Адани (релативно близу данашње границе са Сиријом) и убилил између 15.000 и 30.000 Јермена.

СТРАХОТЕ ЗА КОЈЕ РЕЧНИК НИЈЕ ИМАО ДЕФИНИЦИЈУ

Дошао је Први светски рат. Стамбол је одабрао Немачку и Аустро-угарску. Савезници су се спремали за напад, па се бес све немоћније империје окренуо против слабих. Јермена је било најмање, били су лоцирани подаље од очију света и избор је пао на њих.

"Анатолија, срце Туркије"

Због пораза у Балканским ратовима, Царство је почело да мисли да Анатолија чини плућа опстанка. А у тим плућима налазили су се Јермени.

Приде, у смањену Турску је стигло нешто мање од милион Черкеза, Чечена, Татара и других муслимана. Одлучено је да Јермене униште и на њихово место населе ове муслиманске народе.

На дан 24. априла 2915. ухапшено је око 250 јерменских интелектуалаца у Цариграду и осталим већим местима. Пребачени су у Анкару и потом, готово сви, погубљени. 

Црна тројка: велики везир Мехмет Талал паша, министар рата Исмаил Енвер паша и министар морнарице Ахмед Џемал паша стајали су иза плана.

Сви јерменски регрути, њих 60.000 су затворени у радне логоре, а затим истребљени.

Уследио је процес који и данас у Турској срамно називају еуфемизмом "пресељења у сиријску пустињу". Људи су без покућства терани у маршеве смрти ка пустињи у данашњој Сирији и Ираку. Није им давана храна, није им давана вода.

Karta Genocida nad Jermnima
Карта Геноцида над Јермнима / Извор: Карта Геноцида над Јерменима (црвено-депортациони центри, црно-центи за уништење) Фото: Wikimedia

Током хода, жене су систематски силоване, људи понижавани, а на крају и убијани. Укупан број обешених, стрељаних, удављених, спаљених, отрованих гасом и инјекцијама и на друге начине усмрћених био је између једног и 1,5 милиона.

За тај подухват организовано је око 25 великих концентрационих логора за привремени смештај, као и за уништење.

Оно "срећника" што је успело да измакне џелатима, побегло је по белом свету, у преко 20 држава, а међу њима и предак данашње америчке старлете Ким Кардашијан. Данас Јермена има 3 милиона у Јерменији, а у свету између 4 и 7 милиона.

На данашњи дан Турска прави прославу 100 година победе на Галипољу, у којој је савладала велику војску у којој је било највише Британаца, Аустралијанаца и Новозеланђана.

Иако је тријумф остварен 25. априла, када се иначе слави победа, овогодишње померање за дан унапред тумачи се као начин којим Анкара хоће да засени обележавања геноцида над Јерменима.

ТУРСКА НЕГИРА ГЕНОЦИД, У ЧЕМУ ЈОЈ ПОМАЖЕ - СРЕЋА

До дана данашњег Турска Република одбија да призна геноцид. Злочиначки процес који је трајао три године званична Анкара, историчари и јавност сматрају "великим бројем смрти на обе стране". 

Glave pogubljenih jermenskih profesora
Главе погубљених јерменских професора / Извор: Главе погубљених јерменских професора Фото: Wikimedia

Питање постојања Јерменског геноцида у Турској је актуелизовао писац и нобеловац Орхан Памук, због чега је трпео велику осуду јавности у својој земљи. 

На Немачку је након Другог светског рата био вршен и извршен велики притисак да се суочи са холокаустом Јевреја. Такозвани поступак денацификације дао је такве резултате да је данас у Немачкој немогуће негирати уништење Јевреја.

У Турској сличног није било. Главни "кривац" је фактор среће. Геополитички значај Турске је несопорона јер се налази на спони Европе и Азије, на раскршћу Средоземље, на месту где се додирују хришћанска цивилизација Европе и муслиманска цивилизација Блиског истока.

Одмах након геноцида, када је Ататурк преузео власт, Турска је остала значајна за Запад као брана комунизму новонасталог Совјетског савеза, што је остала све до 1991. Турска сличну улогу има и данас - важна је као НАТО предстража ширењу руског утицаја и присуства у региону. А ту је и још једна функција, Турска служи као прозор кроз који Запад покушава да секуларизује и позападњачи муслимански свет. Ма колико то било изводљиво.

У случају да неким чудом Турска "сутра" постане савезник друге стране, Русије и/или Кине, не може се очекивати да ће од ње бити тражено да призна геноцид над Јерменима. Јер и тада, Истамбул ће имати на конто чега да тражи ћутњу о питању које буди духове већ округло 100 година.