292 МРТВИХ У ИРАКУ: Исламска држава бацила најразорнију бомбу у Багдаду!
Највише жртава у нападима Исламске државе (ИС) било је у Ираку, где је та екстремистичка група 3. јула извела и свој најужаснији бомбашки напад у багдадској четврти Карада.
У том покољу невиђених размера експлодирала је бомба у комбију, а снажна детонација и накнадни пожари убили су 292 особе, ранили још неколико стотина и потпуно разорили улицу и неколико зграда у њој. Иако истрага у вези с нападом у Багдаду и даље траје, разорност тог напада наговештава да је реч о новој тактици и бомби ИС која је дизајнирана тако да изазове још више жртава и посеје терор у новим размерама, наводи BBC.
НОВИ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Тела разбацана на све стране, броје се мртви (ФОТО)
ИС је тада први пут користила нову тактику која им је помогла да прођу неопажени кроз контролне тачке.
- Тако нешто никада раније нисмо видели и веома нас забрињава - рекао је извор BBC из Ирака који је упознат с детаљима истраге.
Један део тактике већ је познат од раније и увелико је раширен у нападима ИС у Ираку, а ради се о томе да се експлозив на место напада допреми возилом. Међутим, напад изведен 3. јула разликује од уобичајених по начину на који је паклена направа позиционирана у комбију, а и сама бомба је имала другачији хемијски састав, који неколико ирачких стручњака назива "уникатним".
- Такву бомбу је заиста тешко направити - каже стручњак за експлозивне направе упућен у истрагу, који сматра да је направа развијена у граду Фалуџи у време када је био под контролом ИС.
ТЕШКИ ОКРШАЈИ У СИРИЈИ: Војска лансирала ноћну офанзиву на терористе у јужној Хами
Према његовом мишљењу, "аутори" бомбе су формулу за њену израду пронашли на интернету и затим прилагодили количине хемикалија како би што више смањили ризик од преране детонације, а истовремено повећали њен смртоносни учинак.
- Навикли смо на велику ватру и пожаре као последицу напада, али хемикалије које су коришћене у овом нападу никад раније нису употребљене у Ираку. Било је то чудно, уникатно и ужасно - рекао је за BBC генерал Кадим Башхир Салех.
Други ирачки стручњак за безбедност, Хишам ал-Хашими, сматра да је сличан састав хемикалија у експлозиву коришћен само једном до сада, у нападу који је извела Ал-Каида 2004. године.
ИСЛАМСКА ДРЖАВА ИЗВРШИЛА НАПАД? Терористи већ својатају и величају злочин у Минхену (ФОТО/ВИДЕО)
Остали стручњаци које је новинарка BBC контактирала рекли су да је врућина изазвана бомбом била "као на површини Сунца" и истакли да експлозија није оставила видљиви центар или кратер на месту детонације, мада је изазвала секундарне пожаре који су били најсмртоноснији.
Ал-Хашими упозорава и на тактичку страну напада која је допринела великом броју жртава у једнакој мери као и сам експлозив, јер је комби експлодирао у уској улици у време кад је она била препуна људи због локалног фестивала. Разорни ефект био је појачан и низом сигурносних пропуста, попут чињенице да ватром захваћене зграде нису имале пут за евакуацију у случају пожара.