АБА ЛИГА: Звезда нестварним преокретом сачувала непобедивост

02.11.2014. 20:59 23:31
Detalj sa meča šestog kola ABA lige između Crvene zvezde i Budućnosti
Детаљ са меча шестог кола АБА лиге између Црвене звезде и Будућности / Извор: МН Press

Црвено-бели одиграли су веома слабо у првом полувремену у којем су имали заостатак од 12 поена, али су невероватном серијом 17-0 крајем трећег и почетком последњег периода преокренули резултат и дошли до шесте победе у регионалној лиги.

Кошаркаши Црвене звезде савладали су екипу Будућности резултатом 83:69 (14:17, 20:23, 20:19, 29:10) у дерби мечу шестог кола АБА лиге.

Црвено-бели су у дуелу једине две непоражене екипе у досадашњем току такмичења одиграли изузетно бледо у првом полувремену, сигурно најслабијем од старта сезоне. Врло покретљива игра у нападу гостију донела им је предност од чак 12 поена (38:26), а њихову игру у тим моментима феноменално је водио Џеј Ар Рејнолдс. Звезда се колико-толико разбудила у завршници и "на мишиће" стигла до прихватљивог заостатка од шест поена на полувремену (34:40).

Звезда је у трећем периоду успела потпуно да надокнади резултатски заостатак захваљујући расположеном Маркусу Вилијамсу који је одлично разигравао Блажича и остатак екипе. Звезда је на кратко повела (51:50), али је допустила нови пад концентрације који су гости искористили и вратили предност.

Ипак, крај треће и почетак последње четвртине донели су невероватну серију од 17-0 којом је домаћин практично преломио меч. Ношени френетичним навијањем и сјајним ролама Блажича, Цирбеса и Дангубића који је у кључним моментима преокрета везао три украдене лопте, Звезда је на крају стигла до резултатски убедљиве победе и остала усамљена на челу табеле регионалне лиге са скором 6-0.

Фантастичне партије у редовима домаћих пружио је Бобан Марјановић, који је господарио под кошевима са чак 17 скокова, уз 12 постигнутих поена и индекс 31, док је Јака Блажич са 18 поена био најефикаснији. Исти број поена у гостујућем тиму забележио је Рејнолдс, док је Шеховић уписао 15 уз девет ухваћених лопти.

АБА ЛИГА, 6. коло

ТАБЕЛА: Црвена звезда 6-0, Будућност 5-1, Крка 5-1, Цедевита 4-2, Олимпија 3-3, Солнок 3-3, Мега визура 3-2, Игокеа 2-4, Цибона 2-4, Партизан 2-4, МЗТ Скопље 2-4, Задар 2-3, Левски 1-5, Металац 1-5.

Левски - Крка 68:70

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилијамс 11 (7ас), Ребић, Дангубић 11 (5ск, 4ас, 4ул), Митровић 6 (9ск), Лазић 6, Блажич 18 (6/9 из игре, 3ас), Калинић 5, Марјановић 12 (17ск, 2ас, 2ул), Тејић, Џенкинс 3, Јовић 3, Цирбес 8 (7ск). Тренер: Дејан Радоњић.

БУДУЋНОСТ: Кук 5 (4ск, 5ас), Шеховић 15 (9ск), Дашић 9 (6ск), Планинић 10 (8ск), Суботић 6, Чарапић, Шихи 2, Витковац, Поповић, Рејнолдс 18 (3ск, 4ас, 4/9 за три), Ћапин 2, Рикић 2. Тренер: Игор Јововић.

Најзанимљивије детаље меча могли сте да пратите на сајту Србије Данас.

ТОК МЕЧА:

4. четвртина - 83:69 (29:10)

Звезда изванредно почиње последњи период. За само један минут је тројком Дангубића и закуцавањем Блажича у контри стигла до изједначења (59:59). Дангубић је везао три крађе у три напада гостију, па је Звезда поенима Цирбеса и феноменалним "алеј-упом" Блажича за Калинића стигла до 63:59. Ношени сјајном атмосфером, нису се ту зауставили домаћи, већ су након нових поена Цирбеса уз фаул, а затим и тројке Калинића стигли комплетирали невероватну серију 17-0 за вођство од десет поена предности (69:59), а нешто касније и до највећих "плус 11" (71:60). Тек у петом минуту игре у последњем периоду гости су поентирали из игре, али је препорођена Звезда тада већ стекла прекопотребно самопоуздање, па је у завршним минутима, упркос расположеним Дашићу и Планинићу чувала предност око десет поена, да би два минута пре краја, после закуцавања Дангубића Звезда стигла до "плус 14" (80:66) и извесне победе.

3. четвртина - 54:59 (20:19)

Феноменални Рејнолдс у истом стилу наставио је и у трћој четвртини, везавши пет поена у првих два минута за 11 поена предности (34:45). Ипак, после поготка Марјановића, а затим и блокаде и поентирања Блажича Звездина публика се коначно пробудила и најавила преокрет. Нешто касније, тројком Вилијамса Звезда стиже на само два поена заостатка, да би "одбојком" Марјановића резултат био изједначен - 47:47. Поенима Блажича три минута пре последњег двоминутног одмора црвено-бели стижу до вођства (51:50), али Шеховић узвраћа тројком уз фаул и вратио предност Подгоричанима. таман кад је ухватила прикључак Звезда је поново дозволила гостима да се одлепе, након нове тројке Шеховића минут и 18 секунди пре краја четвртине, да би Вилијамс поставио коначан резултат трећег периода - 54:59.

2. четвртина - 34:40 (20:23)

Слабо је кренула Звезда и у наставку. Планинић је са шест узастопних поена одржавао предност гостију, а анемичну игру црвено-белих није успела да прекине и тргне ни сјајна блокада Дангубића на Витковцу. Средином друге четвртине Рејнолдс са две везане тројке доноси гостима озбиљних осам поена "вишка" (24:32). Ни тајм-аут Дејана Радоњића није успео да поремети веома пократјиву игру у нападу гостујућег тима, па је новим тројкама Кука и Рејнолдса Будућност отишла на огромних "плус 12" (26:38). Зона гостију одлично је заустављала акције на спољним позицијама, па су црвено-бели покушали преко Марјановића да решавају акције, али ни њему није много шта полазило за руком. Ипак, тројком уз звук сирене маркуса Вилијамса, Звезда је на велики одмор отишла са подношљивих шест поена заостатка - 34:40.

1. четвртина - 14:17

Звезда је солидно почела сусрет са четири везана поена за 6:2. Ипак, уследио је период слабе реализације, гости су успели да изједначе на 6:6, да би Звезда после пет минута изашла из бонуса. Блажич је погодио две везане тројке за Звезду, али је на другој страни одличан био и Рејнолдс (12:11). Подгоричани три пута за редом добром одбраном и крађама Дашића стижу до мини серије 6-0 и првог нешто осетнијег вођства (12:17).