ABA LIGA: Zvezda nestvarnim preokretom sačuvala nepobedivost

02.11.2014. 20:59 23:31
Detalj sa meča šestog kola ABA lige između Crvene zvezde i Budućnosti
Detalj sa meča šestog kola ABA lige između Crvene zvezde i Budućnosti / Izvor: MN Press

Crveno-beli odigrali su veoma slabo u prvom poluvremenu u kojem su imali zaostatak od 12 poena, ali su neverovatnom serijom 17-0 krajem trećeg i početkom poslednjeg perioda preokrenuli rezultat i došli do šeste pobede u regionalnoj ligi.

Košarkaši Crvene zvezde savladali su ekipu Budućnosti rezultatom 83:69 (14:17, 20:23, 20:19, 29:10) u derbi meču šestog kola ABA lige.

Crveno-beli su u duelu jedine dve neporažene ekipe u dosadašnjem toku takmičenja odigrali izuzetno bledo u prvom poluvremenu, sigurno najslabijem od starta sezone. Vrlo pokretljiva igra u napadu gostiju donela im je prednost od čak 12 poena (38:26), a njihovu igru u tim momentima fenomenalno je vodio Džej Ar Rejnolds. Zvezda se koliko-toliko razbudila u završnici i "na mišiće" stigla do prihvatljivog zaostatka od šest poena na poluvremenu (34:40).

Zvezda je u trećem periodu uspela potpuno da nadoknadi rezultatski zaostatak zahvaljujući raspoloženom Markusu Vilijamsu koji je odlično razigravao Blažiča i ostatak ekipe. Zvezda je na kratko povela (51:50), ali je dopustila novi pad koncentracije koji su gosti iskoristili i vratili prednost.

Ipak, kraj treće i početak poslednje četvrtine doneli su neverovatnu seriju od 17-0 kojom je domaćin praktično prelomio meč. Nošeni frenetičnim navijanjem i sjajnim rolama Blažiča, Cirbesa i Dangubića koji je u ključnim momentima preokreta vezao tri ukradene lopte, Zvezda je na kraju stigla do rezultatski ubedljive pobede i ostala usamljena na čelu tabele regionalne lige sa skorom 6-0.

Fantastične partije u redovima domaćih pružio je Boban Marjanović, koji je gospodario pod koševima sa čak 17 skokova, uz 12 postignutih poena i indeks 31, dok je Jaka Blažič sa 18 poena bio najefikasniji. Isti broj poena u gostujućem timu zabeležio je Rejnolds, dok je Šehović upisao 15 uz devet uhvaćenih lopti.

ABA LIGA, 6. kolo

TABELA: Crvena zvezda 6-0, Budućnost 5-1, Krka 5-1, Cedevita 4-2, Olimpija 3-3, Solnok 3-3, Mega vizura 3-2, Igokea 2-4, Cibona 2-4, Partizan 2-4, MZT Skoplje 2-4, Zadar 2-3, Levski 1-5, Metalac 1-5.

Levski - Krka 68:70

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 11 (7as), Rebić, Dangubić 11 (5sk, 4as, 4ul), Mitrović 6 (9sk), Lazić 6, Blažič 18 (6/9 iz igre, 3as), Kalinić 5, Marjanović 12 (17sk, 2as, 2ul), Tejić, Dženkins 3, Jović 3, Cirbes 8 (7sk). Trener: Dejan Radonjić.

BUDUĆNOST: Kuk 5 (4sk, 5as), Šehović 15 (9sk), Dašić 9 (6sk), Planinić 10 (8sk), Subotić 6, Čarapić, Šihi 2, Vitkovac, Popović, Rejnolds 18 (3sk, 4as, 4/9 za tri), Ćapin 2, Rikić 2. Trener: Igor Jovović.

Najzanimljivije detalje meča mogli ste da pratite na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 83:69 (29:10)

Zvezda izvanredno počinje poslednji period. Za samo jedan minut je trojkom Dangubića i zakucavanjem Blažiča u kontri stigla do izjednačenja (59:59). Dangubić je vezao tri krađe u tri napada gostiju, pa je Zvezda poenima Cirbesa i fenomenalnim "alej-upom" Blažiča za Kalinića stigla do 63:59. Nošeni sjajnom atmosferom, nisu se tu zaustavili domaći, već su nakon novih poena Cirbesa uz faul, a zatim i trojke Kalinića stigli kompletirali neverovatnu seriju 17-0 za vođstvo od deset poena prednosti (69:59), a nešto kasnije i do najvećih "plus 11" (71:60). Tek u petom minutu igre u poslednjem periodu gosti su poentirali iz igre, ali je preporođena Zvezda tada već stekla prekopotrebno samopouzdanje, pa je u završnim minutima, uprkos raspoloženim Dašiću i Planiniću čuvala prednost oko deset poena, da bi dva minuta pre kraja, posle zakucavanja Dangubića Zvezda stigla do "plus 14" (80:66) i izvesne pobede.

3. četvrtina - 54:59 (20:19)

Fenomenalni Rejnolds u istom stilu nastavio je i u trćoj četvrtini, vezavši pet poena u prvih dva minuta za 11 poena prednosti (34:45). Ipak, posle pogotka Marjanovića, a zatim i blokade i poentiranja Blažiča Zvezdina publika se konačno probudila i najavila preokret. Nešto kasnije, trojkom Vilijamsa Zvezda stiže na samo dva poena zaostatka, da bi "odbojkom" Marjanovića rezultat bio izjednačen - 47:47. Poenima Blažiča tri minuta pre poslednjeg dvominutnog odmora crveno-beli stižu do vođstva (51:50), ali Šehović uzvraća trojkom uz faul i vratio prednost Podgoričanima. taman kad je uhvatila priključak Zvezda je ponovo dozvolila gostima da se odlepe, nakon nove trojke Šehovića minut i 18 sekundi pre kraja četvrtine, da bi Vilijams postavio konačan rezultat trećeg perioda - 54:59.

2. četvrtina - 34:40 (20:23)

Slabo je krenula Zvezda i u nastavku. Planinić je sa šest uzastopnih poena održavao prednost gostiju, a anemičnu igru crveno-belih nije uspela da prekine i trgne ni sjajna blokada Dangubića na Vitkovcu. Sredinom druge četvrtine Rejnolds sa dve vezane trojke donosi gostima ozbiljnih osam poena "viška" (24:32). Ni tajm-aut Dejana Radonjića nije uspeo da poremeti veoma pokratjivu igru u napadu gostujućeg tima, pa je novim trojkama Kuka i Rejnoldsa Budućnost otišla na ogromnih "plus 12" (26:38). Zona gostiju odlično je zaustavljala akcije na spoljnim pozicijama, pa su crveno-beli pokušali preko Marjanovića da rešavaju akcije, ali ni njemu nije mnogo šta polazilo za rukom. Ipak, trojkom uz zvuk sirene markusa Vilijamsa, Zvezda je na veliki odmor otišla sa podnošljivih šest poena zaostatka - 34:40.

1. četvrtina - 14:17

Zvezda je solidno počela susret sa četiri vezana poena za 6:2. Ipak, usledio je period slabe realizacije, gosti su uspeli da izjednače na 6:6, da bi Zvezda posle pet minuta izašla iz bonusa. Blažič je pogodio dve vezane trojke za Zvezdu, ali je na drugoj strani odličan bio i Rejnolds (12:11). Podgoričani tri puta za redom dobrom odbranom i krađama Dašića stižu do mini serije 6-0 i prvog nešto osetnijeg vođstva (12:17).