АБА ЛИГА: Црно-бели реванш Металцу, Аранитовић водио Партизан до победе

13.12.2015. 20:50
Petar Aranitović u meču Partizan - Metalac
Петар Аранитовић у мечу Партизан - Металац / Извор: МН Press

Клуб из Хумске забележио шести тријумф у сезони и "осветио" се Ваљевчанима за тесан пораз на старту сезоне.

Кошаркаши Партизана забележили су шесту победу у АБА лиги, пошто су у мечу 14. кола савладали у Металац резултатом 81:70 (27:22, 20:21, 11:11, 23:16). Црно-бели су у српком дербију регионалног такмичења имали контролу игре током највећег дела утакмице и предвођени Петром Аранитовићем (17 поена), Џамаром Вилсоном (15п, 5ас) и капитеном Вањом Маринковићем (13п) изборили важан тријумф у борби за плеј-оф, после којег су се први пут ове сезоне нашли у горњем делу табеле. С друге стране, гостима ни дабл-дабл Николе Јевтовића (14п, 10ск, 3ас), као ни 13 поена Петра Ракићевића нису помогли да из "Пионира" однесу бодове у Ваљево.

Овим тријумфом пулени Петра Божића реванширали су се гостима за пораз на старту сезоне када је у Ваљеву у неизвесној завршници Металац био бољи резултатом 67:64. Утакмицу је обележио и повратак на паркет Еда Мурича који је одиграо 19 минута у тријумфу клуба из Хумске.

Први период игре обележила је изједначена игра, али и врло расположена партија Вање Маринковића који је у првих десет минута погодио две тројке и већ на првом одмору имао двоцифрен учинак, па је Партизан тај део игре завршио са пет поена "вишка" (27:22).

У наставку је млади Аранитовић преузео улогу капитена Маринковића. Ушао је у игру у 13. минуту и уз две тројке додао још четири поена, па је на полувремену двојац црно-белих бекова имао по десет кошева на свом конту. На другој страни, Никола Јевтовић је такође имао десет кошева у првом полувремену, док је Петар Ракићевић имао осам поена, па тандем гостујућих крила био најзаслужнији што су гости имали прикључак на половини утакмице (47:43).

Petar Rakićević i Vanja Marinković u duelu u meču Partizan - Metalac
Петар Ракићевић и Вања Маринковић у дуелу у мечу Партизан - Металац / Извор: МН Press

Екипа Владимира Ђокића је поенима Ракићевића са линије бацања стигла до изједначења почетком наставка, али је потом уследила серија домаћина од 7-0 којом долази до 54:47. Ни једни ни други нису бриљирали у том периоду, виђено је много грешака на обе стране, а Партизан је успео да реализаторски веома слабој трећој четвртини до последњег двоминутног одмора сачува предност која је износила четири поена (58:54).

Партизан много боље почиње последњи период. Гости су поентиурали само једном у прва четири минута и то срећном тројком Кутлешића у последњој секиунди напада Металца, па је Партизан серијом 11-0 стигао до великих 71:57, па је тек после трећег везаног тајм-аута Владимира Ђокића гостујући тим успео да поентира, још једном срећном тројком, овог пута Габрића. Тај подстрек био је кратког даха, јер је Вилсон узвратио такође ван линије 8,75 и тако стигао вратио црно-белима 14 поена предности (74:60).

Партизан је у завршници успешно чувао предност која против индиспонираних гостију из Ваљева није падала испод десет поена, па су црно-бели успели да упишу важан тријумф у борби за горњу половину табеле, после којег тим Петра Божића може да почне озбиљно да размишља о плеј-офу, нарочито уколико у последњем мечу 14. рунде Црвена звезда савлада Мега Лекс у Сремској Митровици (понедељак, 21 час).

ПАРТИЗАН: Цветковић 0 (3ас), Аранитовић 17 (2ск, за три 3/7), Џоунс 8 (10ск), Мурић 9 (2ск, 2ас), Маринковић 13 (3ск), Витковац 4 (3ск, 3ас), Ђумић 4, Магдевски, Милутиновић 2 (3ск), Врабац 9 (5ск), Вилсон 15 (2ск, 5ас), Анђушић. Тренер: Петар Божић.

МЕТАЛАЦ: Кочовић 3, Малешевић 7 (2ск, 2ас), Бадовинац, Чампара, Кутлешић 9 (из игре 3/10), Јанковић 4, Јевтовић 14 (10 ск, 3ас), Јошило 0 (4ск, 2ас), Ракићевић 13 (4ск, 2ас), Бакић 5, Тодоровић 7 (3ас), Габрић 8 (3ас). Тренер: Владимир Ђокић.

Мега Лекс - Црвена звезда (21)

ТАБЕЛА: Будућност 12-2, Цедевита 11-3, Црвена звезда 10-3, Мега Лекс 9-4, Тајфун 7-7, Задар 7-7, Крка 6-8, Партизан 6-8, МЗТ 5-9, Игокеа 5-9, Олимпија 5-9, Цибона 5-9, Металац 5-9, Сутјеска 4-10.