Богосављевић Бошковић: Унапредити располагање пољопривредним земљиштем
Министарка пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић изјавила је да је циљ закона о изменама и допунама закона о пољопривредном земљишту унапређење распологања добром од општег интереса какво је пољопривредно земљиште у Србији, а то да буде у контексту развоја пољопривреде.
Богосављевић Бошковић је рекла да се тренутно располаже са око 490.000 хектара обрадивог пољопривредног земљишта Србије које се сваке године узима у закуп и да чињеница да готовина половина земљишта остаје необрађено и неискоришћено на прави начин захтева конкретна решења.
"Желимо да закон да решења која ће значити и ефикасније и рационалније и економичније коришћење овог добра", истакла је Богосављевић Бошковић.
Новина у овом предлогу је да се део пољопривредног државног земљишта, тачније 30 одсто, може дати у закуп великим инвеститорима, казала је Богосављевић Бошковић.
Земљиште давати бесплатно на коришћење
Министарка је указала да се морају смањити необрађене површине и да је зато предложено да земљиште које није издавано у закуп у последње три године може дати бесплатно на коришћење у наредних пет година и додала да је циљ смањење необрађених обрађених површина и повећање пољопривредне производње.
Новине у закону
Новина у закону је да се са продужењем периода издавања државног пољопривредног земљишта у закуп са 20 на 25 година обезбеди већа сигурност инвеститора за веће и дугорочније инвестиције, истакла је министарка.
"Део државног пољопривредног земљишта може се продати, али искључиво домаћим пољопривредницима и то оним који припадају категорији мањих пољопривредника са поседом до максимално 30 хектара и предлог је да они могу да купе максимално 20 хектара", казала је Богосављевић Бошковић.
Она је најавила да је циљ закона о задругама да се омогући оснивање задруга, да оне функционишу са минималним трошковима, да буде модеран, да буде усклађен са регулативом ЕУ и да очекује да у току јесењег заседања Скупштине Србије предлог тог закона буде у скупштинској процедури.
Покренута тема малинара
Министарка је додала да се на јучерашњем састанку са представницима неколико удружења малинара из Ивањице и руководства општине разговарало о овогодишњем роду малине, крају сезоне бербе и надокнади штете од града.
"Сви морамо бити задовољни овогодишњим родом", рекла је Богосављевић Бошковић и додала да ће род, упркос свим проблемима, бити већи него прошлогодишњи и да ће штета од елементарних непогода почети да се надокнађује.