Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

БУНДЕСТАГ И БЕОГРАД - Јоксимовић: Србија жели да буде препозната као озбиљна и одговорна држава

10.07.2014. 10:02
Пише:
Србија Данас
Sastanak Jadranke Joksimović sa poslanicima nemačkog Bundestaga
Састанак Јадранке Јоксимовић са посланицима немачког Бундестага / Извор: Србија Данас

Министарка без портфеља у Влади Републике Србије задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић разговарала је са посланицима немачког Бундестага, замеником шефа посланичког клуба ЦДУ/ЦСУ Андреасом Шокенхофом и спољнополитичким саветником клуба Хансом Јоакимом Фаленским о преговарачком процесу Србије са Европском унијом.

Јоксимовић је истакла да Србија, данас, жели да буде препозната од стране ЕУ као озбиљна  и одговорна држава која, за разлику од протеклог периода, преузима иницијативу у реализацији реформи неопходних за економски опоравак Србије и отварање најважнијих преговарачких поглавља.

Она је нагласила да ће парламент до краја лета усвојити сет системских закона важних за спровођење економских реформи.

Саговорници су се сложили да је веома важно да се на почетку преговарачког процеса отворе најтежа преговарачка поглавља како би се остварио напредак у процесу европских интеграција и економском опоравку Србије. Министарка је нагласила да је Србија спремна за отварање поглавља 32. иако то не зависи искључиво од нас. Према њеним речима отварањем поглавља 32. показали бисмо да смо способни да спроводимо финансијску котролу трошења буџетских средстава.

Говорећи о поглављу 35. Јоксимовић је истакла важност наставка дијалога између Београда и Приштине као најбољег начина за постизање конкретних резултата око решавања најсложенијих питања.

Саговорници су на крају оценили да је важно наставити са парламентарном сарадњом између две државе јер је она веома значајна за процес европских интеграција Србије.

Шокенхоф: Србија има нашу пуну подршку на путу ка ЕУ

Šokenhof i Vučić
Шокенхоф и Вучић / Извор: Танјуг

Председник Владе Републике Србије Александар Вучић састао се са посланицима немачког Бундестага др Андреасом Шокенхофом, замеником шефа посланичког клуба ЦДУ/ЦСУ и Хансом Јоакимом Фаленским, спољнополитичким саветником посланичког клуба ЦДУ/ЦСУ.

Званичници су разговарали о економским питањима, предстојећим реформским корацима које српска влада планира да предузме, као и новом Закону о раду.

Šokenhof
Шокенхоф / Извор: Танјуг

Вера у реформе

Премијер Вучић је истакао да се Србија суочава са великим фискалним дефицитом, последицама поплава и штетом начињеном у енергетском сектору. Он је немачким парламентарцима рекао да верује у реформе и да се нада да ће Влада у првих сто дана рада остварити изузетно важне резултате. Он је поново нагласио значај Немачке на европском путу Србије.

Заменик шефа посланичког клуба ЦДУ/ЦСУ Андреас Шокенхоф показао је разумевање за политичке и економске потешкоће са којим се Србија суочава, додајући да посланички клуб ЦДУ/ЦСУ пружа подршку Србији у споровођењу неопходних реформи, као и њеном путу ка ЕУ.

Председница Народне скупштине Маја Гојковић разговарала је данас у Београду са послаником Шокенхофом, који је нагласио значај улоге парламената у европским интеграција и међупарламентарне сарадње, посебно у оквиру реформских процеса.

Шокенхоф је рекао да су представници Бундестага, који има значајну улогу у проширењу Европске уније, посетили Србију како би показали да је сарадња важна не само пред крупне одлуке, већ и током читавог процеса евроинтеграција, саопштено је из кабинета председнице скупштине.

Гојковић је рекла да парламент очекује много посла током лета, када је планирано доношење реформских закона и да је Народна скупштина спремна да испрати динамику Владе Србије.

Maja Gojković
Маја Гојковић / Извор: Бета

Она је изразила задовољство због интензивних контаката између две земље на највишем нивоу и истакла значај међупарламентарне сарадње.

Представници мисије ОЕБС у Србији

Из дипломатским односима кругова наводе да су се Шокенхоф и Фаленски јуче најпре састали с преставницима Мисије ОЕБС у Србији, са којима су разговарали о демократизацији и стању у медијима, а затим са директорком Агенције за борбу против корупције Татјаном Бабић и повереником за информације од јавног значаја Родољубом Шабићем, док ће данас имати низ сусрета са политичарима.

Nemački parlament
Немачки парламент / Извор: Профимедиа

На столу ће бити уобичајене теме, пресек стања у нашим евроинтеграцијама, отворена питања и реформе. Ова посета је посебно важна јер немачки парламентарци долазе у Београд само месец дана након сусрета премијера Александра Вучића са немачком канцеларком Ангелом Меркел и дан после његовог боравка у Москви и разговора са председником Руске Федерације Владимиром Путином.

Aleksandar Vučić, Vladimir Putin
Александар Вучић, Владимир Путин / Извор: Реутерс

Претпоставља се да делегација из Немачке има инструкције да не излази и з оквира онога што је договорено са Ангелом Меркел, када је премијер Србије био у званичној посети Берлину.

Како је речено у амбасади Немачке у Београду, Шокенхоф и Фаленски састаће и са министром привреде Душаном Вујовићем, министарком задуженом за евроинтеграције Јадранком Јоксимовић и директором Канцеларије за Косово Марком Ђурићем.

Претпоставља се да посланици Бундестага неће давати изјаве и интервјуе током свог боравка у Београду. Хенри Боне, директор канцеларије Фондације Конрад Аденауер у Србији је раније рекао да долазак представника Бундестага види као охрабрење и подршку реформама српске владе.

Подсетио је да је Шокенхоф раније био у Београду и да је тада изнео неколико захтева које ће вероватно сада поновити, али пре свега долази да обрабри реформе које је у Берлину обећао премијер Вучић и да покаже да Немачка и даље подржава настојања и реформе српске владе и друштва у контексту европских интеграција.

Долазак представника Бундестага представља проверу најновијих спољнополитичких потеза Београда, укључујући недавну посету српског премијера у Москви.

Кратка историја Бундестага

Бундестаг, односно немачки парламент расправља и усваја законе, бира савезног канцелара и контролише рад владе. Сваке године усваја и државни буџет. Парламент има око 600 посланика. Избори се одржавају сваке четири године.

Bundestag
Бундестаг / Извор: Реутерс

Парламент ради и у одборима. Посланици једне странке у Бундестагу чине њен посланички клуб. Од снаге неке странке у парламенту, то јест, броја њених посланика, зависи колико ће њених посланика бити у парламентарним одборима. Бундестаг практично ради у виду рада парламентарних одбора, од којих су неки стални а неки привремени. Они се баве у првом реду разматрањем предлога закона, односно одговарајућих захтева.

Председник парламента је, после председника државе и председника већа Савезних покрајина, формално трећи човек у држави, дакле још увек испред канцелара као председника владе. Председник Бундестага мора бити члан најјачег посланичког клуба. Он представља парламент, води седнице и стара се о поштовању права народних заступника.

Председник Бундестага је Јоаким Гаук, а канцеларка је Ангела Меркел.