Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Чувајте ваше ћерке, ОНИ ДОЛАЗЕ!!! (ВИДЕО/ФОТО)

24.06.2014. 22:02
Пише:
М.Н. - Србија Данас
Boko Haram
Боко Харам / Извор: Youtube Printscreen

Светом је 15. априла 2014. године одјекнула вест да је отето више од 200 девојчица из једне средње школе у Нигерији, од стране радикалне исламистичке групе Боко Харам. Ова група, која је бомбардовала школе, цркве и џамије, киднаповала жене и децу и извршавала атентате на политичаре и религиозне вође, постала је синоним за страх у Нигерији. Свет се ујединио против терориста и послао помоћ Нигерији у намери да се група заустави а девојчице спасу, међутим, насиље се наставља. Последња је вест да су ови екстремисти поново отели скоро 60 девојчица и жена, и 31 дечака из једног села на североистоку Нигерије.

Прва отмица догодила се истог дана када и бомбашки напад у предграђу Абуџе, у коме је убијено најмање 75 људи, што представља један од најсмртоноснијих напада у престоници. Напад, који је покренуо питања о могућности владе да заштити народ од насиља. Од тада, Боко Харам је скоро сваког дана изводио терористичке нападе широм земље. Председник Нигерије, Гудлак Џонатан, тада је изјавио да је Боко Харам само “привремени проблем”, који ће нигеријске власти брзо да реше. Колико је само погрешио

Gudlak Džonatan
Гудлак Џонатан / Извор: Профимедиа

Први трачак наде за неутешне родитеље и кивну државу, било је ослобађање 14 отетих девојчица 17. априла али убрзо је дошло отрежњење у виду снимка којег је 5. маја објавио вођа Боко Харам исламиста, Абубакар Шекау. У снимку, Шекау најављује да ће отете девојчице „продати као робље“. Након тога, терористичка група је пребацила скоро 270 девојчица у своја упоришта у Камеруну и Чаду.

Нови снимак, са наводно 130 отетих тинејџерки, појавио се 12. маја. Шекау је том приликом обећао да ће девојчице вратити својим породицама, под условом да нигеријска влада ослободи ухапшене припаднике Боко Харама. До размене није дошло.


Влада у Лагосу је под великим притиском. Председник Џонатан није се најбоље снашао у новонасталој ситуацији. Неколико дана после отмице војска је објавила да је спасла већину девојчица, што се испоставило као погрешна информација. Шеф генералштаба, Алекс Бадех, уверавао је јавност да зна где се девојчице налазе, али је портпарол владе, Рубен Абати, саопштио да је Бадех тиме само желео да подигне морал својим трупама. У међувремену, су стигле информације да су две девојчице преминуле од уједа змија, као и да је већина њих већ напустила Нигерију, и да су многе продате у Судану.


Међутим, влади се не може замерити да је игнорисала проблем који представља сама група. Већ пет година држава предузима свеобухватне акције против исламиста, испрва са доста успеха. Нигеријски војници су 2009. убили Мухамеда Јусуфа, тадашњег вођу Боко Харама, а са њиме и 800 његових бораца. Влада је у мају 2013. прогласила ванредно стање у североисточним регионима Џобе, Адамава и Борно, док је војска послала неколико хиљада војника у ове области. Међутим, промена вођства је, уместо да ослаби Боко Харам, направила од њега нову врсту Ал Каиде.

Након објаве видео снимка, отето је још осам девојчица из села Варабе, у североисточном делу Нигерије. А наредног дана уследио је нови напад у Абуџи, где жртве се процењују на око 300. Војска која је требала да брани овај град, отишла је да тражи отете девојчице.

protesti zbog Boko Harama
протести због Боко Харама / Извор: Профимедиа

Отмица ученица шокирала је цео свет и покренула међународну твитер кампању под хештегом #BringBackOurGirls. Савет безбедности Уједињених нација, затражио је да се нигеријска терористичка група сматра одговорном за злочин који је на нивоу злочина против човечности. А Франуцуска је организовала самит афричких лидера, на којем је требао да се размотри регионални план акције против нигеријске терористичке групе. Нигерија, Камерун, Нигер, Чад и Бенин су се обавезали да сарађују у борби против Боко Харама.

Sastanak afričkih lidera u Parizu povodom Boko Harama
Састанак афричких лидера у Паризу поводом Боко Харама / Извор: Профимедиа

Међутим, док су се лидери афричких земаља састајали, Боко Харам је наставио са нападима. Средином маја, становници три села у северној Нигерији, успешно су одбили напад исламиста у којем је најмање 200 екстремиста изгубило живот. Становници ових села, кивни на терористе али и на неефикасност владе, основали су осветничке групе и сами се побринули за своју безбедност. Ипак, напади исламиста нису престали. На стотине људи је погинуло у одвојеним нападима групе широм северне Нигерије последњих дана маја месеца. Ипак 28. маја, стигла је вест да су још четири девојчице успеле да побегну отмичарима, тако да је број слободних девојака порастао на 58.

boko haram
боко харам / Извор: Youtube Printscreen

Почетаком јуна, ЕУ је званично ставила Боко Харам на списак терористичких група, док су њени припадници, прерушени у војску Нигерије, убили су најмање 200 цивила у три села на северозападу Нигерије. Екстремисти су стигли у камионетима Тојоте, који обично користи војска, и рекли да су они војници који су дошли да спасу локално становништво. Пошто су се људи окупили, екстремисти су почели да вичу "Алах је велик, Алах је велик" а потом су отворили ватру док нису побили све окупљене, рекао је очевидац.

Нигеријци оштро критикују војску зато што сматрају да их снаге безбедности не штите, већ морају сами да се бране од напада Боко Харама. Потом је уследила вест да је 9. јуна група киднаповала чак 30 жена из номадског насеља у североисточној Нигерији, у близини места Чибок, где су раније отели више од 200 ученица. Група одвела и три младића који су покушали да спрече отмицу жена.

Napada Boko Haram u Nigeriji
Напада Боко Харам у Нигерији / Извор: Профимедиа

После два месеца, више од 200 нигеријских ученица и даље се воде као нестале. Поред војске Нигерије, околних афричких земаља које су обећале помоћ, па чак и војска САД, чији су прирпадници дошли у Чад као део напора да се пронађу девојчице, Боко Харам и даље шири страх Нигеријом, а девојчице још увек нису принађене.

У најновијем нападу, Боко Харам је отео 60 жена и девојчица и тридесетак дечака из једног села на североистоку Нигерије. Иако безбедносни званичници демантују да је дошло до отмице, сведоци су потврдили да је до ње заиста дошло и да су у нападу убијене четири особе.

Demonstranti u Parizu ispred Ajfelovog tornja
Демонстранти у Паризу испред Ајфеловог торња / Извор: Профимедиа/илустрација

Изгледа да је цео свет немоћан да заустави Боко Харам. Група већ два месеца спроводи константне нападе, а власти нису ни корак ближе у проналажењу несталих девојака. Неефикасност војске Нигерије да се избори са овом групом је невероватна, нарочито кад се узме у обзир да је група и после отмице наставила са нападима и киднаповањем, који су у 90 одсто случајева били на северу земље. Дакле група није отишла у илегалу нити се крила након отмице, већ је наставила да се излаже сталним акцијама против власти и цивила у Нигерији. 

Нажалост, време истиче. Питање је да ли су девојчице још увек у Нигерији? Јасно је да се влада не може изборити са терористима а недужни цивили настављају да трпе због тога.