Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

РАЗЛИКА ИЗМЕЂУ ТЕРОРИЗМА И "ОБИЧНОГ" УБИСТВА: Зашто је напад у Сарајеву означен као "терористички"

19.11.2015. 17:34
Sarajevo
Сарајево / Извор: СД/илустрација

- Требало је најпре да се установи да ли је нападач лично познавао војнике које је убио, затим да се види да су међу њима постојале некакаве размирице које су изван политике, и пре утврђивања тих чињеница овај догађај нисмо могли да окарактеришемо као терористички чин - рекао је професор Факултета безбедности Проф. др Зоран Драгишић за SrbijaDanas.com.

Терористички напади су све учесталији. За кратко време догодило се неколико трагедија: оборен је руски авион у коме је погинуло 224 људи, масакр у Паризу у коме је убијено 132 особе, бомбашки напад у Нигерији где су погинуле 32 особе, последњи акт који је окарактерисан као терористички је убиство двојице војника у БиХ.

Живимо у таквом времену где се у првом тренутку не може са сигурношћу утврдити да ли је реч о терористичком акту или је реч о "обичном" убиству.

Србији прети опасност

Професор Драгишић мисли да Србији прети опасност од терористичког напада, међутим, не спадамо међу најугроженије државе.

- Србија је на Балкану. Имамо на својој терирорији припаднике међународног џихадистичког покрета. Из наше земље имамо 50-ак грађана који се боре у редовима исламске државе. У нашем окружењу се налази БиХ, Албанија, Македонија, државе које имају много већи број људи који се боре тамо. У свим стратегијама се Србија види као део калифата, тако да генерално смо угрожени – наглашава Драгишић и напомиње да је наша угроженост друге врсте у односу на проблеме које имају најважније и најразвијеније земље ЕУ.

Професор Факултета безбедности Проф. др Зоран Драгишић каже за Србију Данас да иако су званичници СИПЕ изашли са ставом да они за сада воде овај случај као терористички чин, док се не установе сви детаљи, дешавања из Сарајева се не могу оквалификовати  као тероризам. Иако је управо званично потврђено да је овај напад чин тероризма, то се никако није могло прејудицирати, тврди он.

- По информацијама које су дошле из БиХ, изгледало је да је реч о терористичком нападу. Међутим, требало је најпре да се установи да ли је он лично познавао војнике које је убио, затим да се види да ли је међу њима постојао некакав разлог који је изван политике, а пре тих чињеница овај догађај нисмо могли да окарактеришемо као терористички чин - објашњава Драгишић.

Пошто овде неће бити судског процеса и пошто је извршилац мртав, Тужилаштво ће морати да се изјасни о томе шта се ту догодило и пошто је реч о терористичком акту, морају се пронаћи евентуални саучесници, помагачи, али, према речима професора Драгишића, још увек је рано за закључке.

- Није добро прерано доностити закључке, јер је ситуација прилично наелектрисана након терористичких напада у Паризу и сада би неко загревање температуре могло да погорша религијске односе у БиХ што у овом тренутку никоме нормалном не треба - рекао је наш саговорник.

BiH
БиХ / Извор: Фото: YoutubePrintscreen/DAJGLE тв

Међутим, неки знаци су јасно показивали да је реч о терористичком акту. Како Драгишић објашњава, уколико је нападач узвикивао "Алаху екбер" и уколико није познавао ове војнике, а чини се да није, онда то могу бити индиције да је у питању тероризам. Уколико томе додамо и то да је он након тога пуцао по аутобусу, а људе у аутобусу сигурно није лично познавао, нити је лично могао да има нешто против њих, са великом сигурношћу можемо тврдити да је реч о терористичком акту.

Зашто је вехабија ишао на војнике

На питање због чега су одабрани баш војници, Лазански је објаснио да су вехабије ишле на цивиле да би то онда било негативно схваћено код исламског света.

- Дакле, они су ишли на нешто што ће одјекнути, а није уперено против цивилног становништва. Да су пуцали по цивилном становништву онда би локални муслимани у Босни рекли: Доста нам је више тих вехабија и кренули би против њих – наводи аналитичар.

Војни аналитичар Мирослав Лазански мисли да је догађај у Босни терористички напад, међутим не верује да је постојао тајни, директни договор између исламиста.

- У Босни постоје те вехабијске групе, имају цела насеља. Има их пар стотина који вероватно гледајући телевизију, видели шта се дешава у Паризу па су помислили: Ајде да и ми будемо у тренду, па да направимо нешто – рекао је Лазански за Србију Данас.

Како каже, он не верује да ту постоји нека директна линија, наређење и сарадња, али сматра  да вехабије прате медије и да су могли да испрате шта се десило, а онда је неко од њих нашао за сходно да направи то што је направио.

Међутим, Лазански се не слаже са Драгишићем по питању Србије. Он мисли да нашој држави не прети опасност.

- Прво ми немамо вехабије, друго Србија има фин, коректан однос према свим својим грађанима исламског порекла, треће нисмо били колонијални господари и четврто ми немамо насеља са великим бројем присталица радикалног ислама. Истина, имамо подручја где може доћи до радикалног исламског утицаја, али верујем да полиција и службе безбедности раде свој посао и да држе то под контолом – казао је Лазански, али и напоменуо да се "никада не може искључити могућност да тако нешто догоди".