Док Хрвати хапсе због наше тробојке, српски медији бране Колиндино "поштење"
Ко је очекивао да ће један несрећни уреднички пропуст у српским медијима потпуно замаскирати све друге проблеме у односу Хрватске према Србији и Србима.
Хрватска антисрпска хајка, која је обележила изборну кампању у овој земљи, одједном је заборављена због пропуста листа „Информера“, који је грешком објавио лажне еротске фотографије за које се тврдило да је на њима хрватска председница Колинда Габар Китаровић.
Пропусту уредника „Информера“ Драгана Ј. Вучићевића, који се у међувремену чак и сам извинио за своју грешку, у домаћим медијима дата је већа пажња од скандалозног поништавања пресуде хрватском ратном злочинцу Бранимиру Главашу, који је био осуђен за убиство најмање десет Срба у Осијеку.
Уместо да се прича заврши на признању грешке и извињењу "Информера", поједини листови у Србији стали су у одбрану Китаровићеве и кренули у прави медијски рат против тог листа. Одбрана части хрватске председнице спроводи се много жустрије него што је, од стране истих српских медија, критикована када је само пре две недеље запретила да ће блокирати даљи пут Србије ка ЕУ, Или од реакције на њен испад са тврдњом да су Срби из Хрватске заправо Хрвати.
Чак ни хапшење тројице српских младића у Вуковару због ширења српске тробојке на Бадњи дан није завредило толико пажње појединих, колико је посвећено одбрани Колинде Грабар Китаровић од „Информера“. Да не говоримо о односу Хрватске према геноциду почињеном над Србима деведесетих, одсуству кривичних пресуда за ратне злочине над Србима, прогону ћирилице. То појединима одавно није тема.
Јасно је да су неки медији са радошћу дочекали пропуст конкурентског листа, али да ли је оваква реакција оправдана и неопходна. Паралелно са тим, хрватски медији се наслађују ратом који поједине домаће дневне новине сада воде против „Информера“.
Поставља се питање како би и хрватски медији реаговали у обрнутој ситуацији. Они који прате хрватску медијску сцену знају да би у обрнутој ситуацији реаговали потпуно другачије. Незамисливо је да би било који озбиљни хрватски медији водио капању против другог хрватског листа јер се огрешио о неког Србина или Српкињу. У таквој ситуацији они би се солидарисали и вероватно објаснили да се овакве грешке дешавају.
Било би добро да се и темама попут повратака протераних Срба у Хрватску, проблему узурпиране имовине, нерешеним ратним злочинама, забрањивању ћирилице, судбини несталих и прогону Срба у Вуковару, омогући бар део публицитета колико је у последња три дана у Србији дато медијској одбрани новоизабране хрватске председнице, која је, узгред, победила као кандидат Туђмановог ХДЗ.