28.06.2015. 19:50
Košarkašice Srbije
Кошаркашице Србије / Извор: Бета/АП

Наше кошаркашице на највишем месту на постољу.

Кошаркашице Србије нове су шампионке Европе. Победом над селекцијом Француске (76:68) изабранице Марине Маљковић су урадиле оно што је мало ко смео на глас да каже, а сви су се потајно надали.

Наше кошаркашице су утакмицу почеле веома нервозно, а из прегршт нереализованих акција Српкиње су добро шутирале само иза линије за три поена, па су три постигнуте тројке донеле изједначен резултат (15:15) три и по минута до краја прве четвртине. Изабранице Марине Маљковић нису успеле да постигну ни један поен до краја прве деонице па се на кратку паузу отишло са резултатом (15:22).

Наставиле су наше репрезентативке да се држе у игри шутем иза линије за три поена, Соња Петровић је тројком на самом отварању друге четвртине смањила на (18:22). У том тренутку кошаркашице Србије имале су четири погођене тројке из седам покушаја. Након почетне сигурности у игри, нису ни Францускиње играле претерано концентрисано па је резултат на шест минута до краја полувремена износио 24:26 за "триколорке". Кошаркашице Француске су искористиле пад у игри наших девојака па су серијом 6:1 дошле на седам поена разлике (25:32), три минута до краја друге деонице.

Соња Петровић је погодила сјајан наскок у висини пенала за мини серију наше репрезентације од (4:0) и резултат (29:32). Два поена Американке Данијел Пејџ са линије за слободна бацања и полагање Дајане Бутулије довеле су наше репрезентативке до првог вођства на утакмици (33:32), то је уједно био и коначан резултат првог полувремена а фантастична серија од осам поена без одговора Францускиња у последња три минута утакмице је то и омогућио.

Ana Dabović
Ана Дабовић / Извор: Бета/АП

Изабранице Марине Маљковић су на почетку другог полувремена заиграле још одлучније, па је након дуге двојке Ане Дабовић наша репрезентација повела највећом разликом на утакмици (47:40) на око четири минута до краја треће деонице. Умор и пад концентрације, након динамичног отврања треће четвртине донео је период од нешто више од два минута без постигнутог поготка (49:42). Серија кошаркашица Француске од (7:2) и два искоришћена слободна бацања Ане Дабовић довеле су до тога да Србија на одмор између треће и четврте четвртине оде са не тако високом предношћу од четири поена разлике (53:49).

Прву лопту на почетку последње деонице имале су кошаркашице Француске, али су тек након другог напада успеле да погоде кош. Наше кошаркашице су имале "празан ход" у прва два минута четврте четвртине, да би Невена Јовановић успела да на сјајан начин украде лопту Францускињама и да изнуди намеран фаул. Погодила је Јовановићева оба пута, а Ана Дабовић за два у наставку акције што је довело до тога да се наше кошаркашице "попну" на (57:51). Ипак, држале су се Францускиње, прво игром два плус један након фаула, а онда и постигнутом тројком на само два поена разлике (59:57). Чини се као да кошеви "пљуште" на све стране, а на пет минута до краја кошаркашице Србије успеле су сјајном, али мудром игром да направе серију (8:2) и повећају предност у утакмици која је у резултатском смилсу више личила на клацкалицу (67:59).

Два слободна бацања и тројка враћају Францускиње на три поена разлике и отварају утакмицу на само три и по минута до краја. Кош Ане Дабовић на секунду до краја напада "пење" нас на пет поена разлике, а одлична одбрана на једној и брза контра на другој страни за мини серију наших кошаркашица и седам поена предности (71:64) на два минута до краја. Кош Данијел Пејџ за девет поена разлике као да је истакао оно незамисливо, а то је да су наше кошаркашице нове првакиње Европе.

СРБИЈА: Т.Радочај 0, С.Петровић 22 (7ск), С.Чађо 0, С.Крњић 0, Н.Јовановић 2 (3ск), Ј.Миловановиц 5 (5ск), Д.Бутулија 4, Т.Ајдуковић 3 (3ск), К.Топузовић 0, М.Дабовић 3, А.Дабовић 25, Д.Пејџ 12 (8ск).

ФРАНЦУСКА: И.Јакубу 11 (6ск), Е.Мијем 2, Д.Чачуанг 15 (5ск), С.Груда 16 (5ск), О.Епупа 5, Ц.Димерк (13), С. Мишел 0, А. Ката-Читига 0, Г.Скрела 4, Х.Сиак 2, П.Салањак 0, А. Ларди 0.

Србија је првак Европе, а више о девојкама које су обрадовале нашу нацију, прочитајте ОВДЕ.