28.06.2015. 19:50
Košarkašice Srbije
Košarkašice Srbije / Izvor: Beta/AP

Naše košarkašice na najvišem mestu na postolju.

Košarkašice Srbije nove su šampionke Evrope. Pobedom nad selekcijom Francuske (76:68) izabranice Marine Maljković su uradile ono što je malo ko smeo na glas da kaže, a svi su se potajno nadali.

Naše košarkašice su utakmicu počele veoma nervozno, a iz pregršt nerealizovanih akcija Srpkinje su dobro šutirale samo iza linije za tri poena, pa su tri postignute trojke donele izjednačen rezultat (15:15) tri i po minuta do kraja prve četvrtine. Izabranice Marine Maljković nisu uspele da postignu ni jedan poen do kraja prve deonice pa se na kratku pauzu otišlo sa rezultatom (15:22).

Nastavile su naše reprezentativke da se drže u igri šutem iza linije za tri poena, Sonja Petrović je trojkom na samom otvaranju druge četvrtine smanjila na (18:22). U tom trenutku košarkašice Srbije imale su četiri pogođene trojke iz sedam pokušaja. Nakon početne sigurnosti u igri, nisu ni Francuskinje igrale preterano koncentrisano pa je rezultat na šest minuta do kraja poluvremena iznosio 24:26 za "trikolorke". Košarkašice Francuske su iskoristile pad u igri naših devojaka pa su serijom 6:1 došle na sedam poena razlike (25:32), tri minuta do kraja druge deonice.

Sonja Petrović je pogodila sjajan naskok u visini penala za mini seriju naše reprezentacije od (4:0) i rezultat (29:32). Dva poena Amerikanke Danijel Pejdž sa linije za slobodna bacanja i polaganje Dajane Butulije dovele su naše reprezentativke do prvog vođstva na utakmici (33:32), to je ujedno bio i konačan rezultat prvog poluvremena a fantastična serija od osam poena bez odgovora Francuskinja u poslednja tri minuta utakmice je to i omogućio.

Ana Dabović
Ana Dabović / Izvor: Beta/AP

Izabranice Marine Maljković su na početku drugog poluvremena zaigrale još odlučnije, pa je nakon duge dvojke Ane Dabović naša reprezentacija povela najvećom razlikom na utakmici (47:40) na oko četiri minuta do kraja treće deonice. Umor i pad koncentracije, nakon dinamičnog otvranja treće četvrtine doneo je period od nešto više od dva minuta bez postignutog pogotka (49:42). Serija košarkašica Francuske od (7:2) i dva iskorišćena slobodna bacanja Ane Dabović dovele su do toga da Srbija na odmor između treće i četvrte četvrtine ode sa ne tako visokom prednošću od četiri poena razlike (53:49).

Prvu loptu na početku poslednje deonice imale su košarkašice Francuske, ali su tek nakon drugog napada uspele da pogode koš. Naše košarkašice su imale "prazan hod" u prva dva minuta četvrte četvrtine, da bi Nevena Jovanović uspela da na sjajan način ukrade loptu Francuskinjama i da iznudi nameran faul. Pogodila je Jovanovićeva oba puta, a Ana Dabović za dva u nastavku akcije što je dovelo do toga da se naše košarkašice "popnu" na (57:51). Ipak, držale su se Francuskinje, prvo igrom dva plus jedan nakon faula, a onda i postignutom trojkom na samo dva poena razlike (59:57). Čini se kao da koševi "pljušte" na sve strane, a na pet minuta do kraja košarkašice Srbije uspele su sjajnom, ali mudrom igrom da naprave seriju (8:2) i povećaju prednost u utakmici koja je u rezultatskom smilsu više ličila na klackalicu (67:59).

Dva slobodna bacanja i trojka vraćaju Francuskinje na tri poena razlike i otvaraju utakmicu na samo tri i po minuta do kraja. Koš Ane Dabović na sekundu do kraja napada "penje" nas na pet poena razlike, a odlična odbrana na jednoj i brza kontra na drugoj strani za mini seriju naših košarkašica i sedam poena prednosti (71:64) na dva minuta do kraja. Koš Danijel Pejdž za devet poena razlike kao da je istakao ono nezamislivo, a to je da su naše košarkašice nove prvakinje Evrope.

SRBIJA: T.Radočaj 0, S.Petrović 22 (7sk), S.Čađo 0, S.Krnjić 0, N.Jovanović 2 (3sk), J.Milovanovic 5 (5sk), D.Butulija 4, T.Ajduković 3 (3sk), K.Topuzović 0, M.Dabović 3, A.Dabović 25, D.Pejdž 12 (8sk).

FRANCUSKA: I.Jakubu 11 (6sk), E.Mijem 2, D.Čačuang 15 (5sk), S.Gruda 16 (5sk), O.Epupa 5, C.Dimerk (13), S. Mišel 0, A. Kata-Čitiga 0, G.Skrela 4, H.Siak 2, P.Salanjak 0, A. Lardi 0.

Srbija je prvak Evrope, a više o devojkama koje su obradovale našu naciju, pročitajte OVDE.