Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Грци против Југославије "у малом", има ли места за изненађење?

04.09.2015. 09:25
Пише:
Србија Данас
Sastav grupe C za Evrobasket 2015.
Састав групе Ц за Евробаскет 2015. / Извор: СД/илустрација

Хрватска је припреме завршила без пораза, али је Грчка и даље фаворит. Македонија није што је некад била, али да ли Грузија може да јој "отме" четврту карту за осмину финала.

Шта је било, било је! Чак 24 кошаркашке репрезентације, у четири земље, у суботу 5. септембра почињу Евробаскет.  Почињу с утакмицама за које су се вредно спремали цело лето. Монпеље, Берлин, Загреб и Рига градови су домаћини, а то значи да ће у првој фази по шест селекција најмање седам дана боравити у споменутим градовима.

После одузимања домаћинства Украјини услед сложене политичке ситуације, домаћинство Групи Ц додељено је Загребу, у којем ће домаћин Хрватска угостити још селекције Грчке, Холандије, Словеније, Грузије и Македоније. Град некадашњег двоструког европског првака Цибоне и актуелног "јадранског" евролигаша Цибоне дочекаће у прелепој загребачкој "Арени" две некадашње републике заједничке државе, али и двоструке шампионе Европе "Хелене", као и два тима који према свему не би требало да угрозе осмину финала ове четири екипе, али места за евентуална изненађења увек би требало да постоји. Једно је сигурно, "Арена" ће бити поприште великих борби за пласман у нокаут фазу, пред 15.200 сведока.

ГРЧКА

САСТАВ:
ПГ: Ник Калатес (Панатинаикос, 26, 198), Евангелос Манцарис (Олимпијакос, 25, 196), Костас Слукас (Фенербахче, 25, 190)
СГ: Василис Спанулис (Олимпијакос, 33, 192), Никос Зизис (Брозе Баскет, 32, 196), Јанис Адетокумбо (Милвоки Бакс, 20, 208)
СФ: Костас Папаниколау (Денвер Нагетс, 25, 203), Стратос Перпероглу (Барселона, 31, 203), Јоргос Принтезис (Олимпијакос, 30, 205)
ПФ: Костас Каимакоглу (Уникс, 32, 206)
Ц: Јанис Бурусис (Реал Мадрид, 31, 213), Костас Куфос (Сакраменто, 26, 213)
Селектор: Фотис Кацикарис (48)

Грчка је 1989. у Загребу играла финале са Југославијом, а сада се враћа на исто место где ће се у нокаут фази састати са три селекције које су тада биле део једне државе (које више нема).

Историју на страну, и поред тога што у грчкој селекцији више нема Дијамантидиса, Папалукаса, Фоциса, Царцариса, "Хелени" и даље имају респектабилан и изузетно искусан састав, који представља главног фаворита за челно место пред наставак такмичења у Француској.

Срце и душа тима је феноменални Василис Спанулис који упркос годинама којих има 33, игра као дечак, али ће плеју Олимпијакоса за високе домете бити неопходна велика помоћ саиграча из пирејског клуба, Јоргоса Принтезиса и Евангелоса Манцариса. Много се очекује и од младе НБА звезде Јаниса Адетокумба, кошаркаша Милвокија, који би требало да у овом тиму додатном снагом, младошћу и енергијом буде антипод у односу на искуство које грчки састав чини једним од најстаријих на шампионату.

Од посебног значаја за коначан учинак тима Фотиса Кацикариса биће игра под кошевима, где ће Јанис Бурусис и Костас Каимакоглу морати да доживе- нову младост не би ли Грке увели у завршницу такмичења. Овај тим почео је припремни период са два пораза у прва три меча, али је од тада нанизао шест тријумфа и, чини се, правовремено темпирао форму за Европско првенство и борбу за медаљу, прву на континенталним шампионатима од 2009. у пољској када је освојена бронза.

Vasilis Spanulis na Evrobasketu 2013.
Василис Спанулис на Евробаскету 2013. / Извор: МН Press

ХРВАТСКА

САСТАВ:
ПГ: Донтеј Дрејпер (Локомотива Кубан, 31, 180), Рок Стипчевић (Динамо Сасари, 29, 186)
СГ: Роко Лени Укић (Цедевита, 30, 196), Марко Томас (ТЕД Анкара, 30, 201), Крунослав Симон (Армани, 30, 197)
СФ: Бојан Богдановић (Бруклин Нетс, 26, 203), Марио Хезоња (Орландо, 20, 203),  Марко Рамљак (Задар, 22, 201)
ПФ: Дарио Шарић (Ефес, 21, 208), Дамјан Рудеж (Минесота Тимбервулфс, 29, 208)
Ц: Анте Томић (Барселона, 28, 218), Лука Жорић (Цедевита, 26, 213), Миро Билан (Цедевита, 26, 213)
Селектор: Велимир Перасовић (50)

Домаћин Групе Ц је уз Шпанију једини тим који није доживео ниједан пораз у припремном периоду. Девет мечева, девет тријумфа. Чета Велимира Перасовића показала је изванредне игре и као ретко када у скоријој историји Евриобаскет дочекује са толико оптимизма.

Искусни тренер ни два дана пред такмичење није изабрао коначних 12, а разлог томе лежи у одлуци да до последњег момента (петак у 16 часова) чека искусног Марка Томаса који још увек "вуче" повреду.

Хрвати се уздају у доскорашњи тандем Барселоне, Анта Томића, а нарочито суперталентованог Марија Хезоњу, који се обрео преко Атлантика и одлучио да се опроба у Орланду, али се ипак одазвао и позиву селектора, иако је био и део развојне НБДЛ лиге. Хрвати још увек покушавају да скину "проклетство" после напуштања победничког постоља у Атини 1995. године, а цела нација нада се да је сада дошло то време. Припремне утакмице дају утемељење таквим надама, али је пут до завршнице и Лила дугачак и трновит. Најважнија "карта" на том путу требало би да буде крило Бруклина Бојан Богдановић који игра у сјајној форми, али ће му бити неопходна и помоћ младог крилног центра Дарија Шарића.

Mario Hezonja
Марио Хезоња / Извор: Профимедиа

СЛОВЕНИЈА

САСТАВ:
ПГ: Лука Рупник (Олимпија, 22, 185), Небојша Јоксимовић (Крка, 34, 193), Јака Клобучар (без клуба, 28, 198)
СГ: Клемен Препелич (без клуба, 23,191), Јака Блажич (Црвена звезда, 25, 196)
СФ: Зоран Драгић (Химки, 26, 196), Митја Николић (Олимпија, 24, 200). 
ПФ: Јуре Балажич (Гацијантеп, 35, 204), Миха Зупан (без клуба, 33, 205). 
Ц: Саша Загорац (Олимпија, 31, 206), Урош Слокар (Естудијантес, 32, 210), Ален Омић (Гран Канарија, 23, 215)
Селектор: Јуриј Здовц (49)

Јуриј Здовц има знатно измењен састав у односу на неке раније сезоне. Овај тим потпуно је изменио физиономију од како у њему више нема Боштјана Нахбара и браће Лорбек. Ни Горана Драгића више нема међу "змајчекима", што је велики недостатак за ову селекцију.

Ипак, у дуелима са репрезентацијом Србије у припремном периоду, видело се да овај тим може доста, иако су "орлови" изашли на крај са екипом у којој је и љубимац навијача Црвене звезде Јака Блажич.

Са друге стране, неће бити његовог колеге из супротног табора Еда Мурича због повреде, а његов шутерски допринос, упркос не тако сјајној сезони, био би од немерљивог значаја за селекцију "дежеле". Ипак, ту је још један некадашњи кошаркаш Партизана Јака Клобучар, као и некадашњи кошаркаш Хемофарма, сада већ ветеран, Небојша Јоксимовић. На коначан учинак много ће утицати већ сам старт, а на њему чета Јурија Здовца игра дерби против домаћина који је свакако фаворит у том мечу, а да ли ће чудна селекција противника у припремном периоду, међу којима готово да није било јаких ривала (осим Србије), коштати његов тим, биће познато врло брзо. Седмопласирана селекција са Светског првенства у Шпанији може много, али мора да оправда улогу једног од фаворита у групи Ц.

Jaka Blažič, KK Crvena zvezda
Јака Блажич, KK Црвена звезда / Извор: МН Press

ХОЛАНДИЈА

САСТАВ:
ПГ: Шарлон Клоф (Ретимно Крит Кингс, 25, 191), Леон Вилијамс (Ден Бош, 23, 189)
СГ: Ворти де Јонг (ZZ Лајден, 27, 193), Јаник Франк (Донар Гронинген, 19, 193), Арвимн Слахтер (Ден Бош, 29, 196)
СФ: Кес Акербом (Ден Бош, 31, 200)
ПФ: Николас де Јонг (Шоле, 27, 211), Ралф де Пахтер (Ден Бош, 26, 200), Мохамед Керази (ZZ Лајден, 25, 200), Робин Смолдерс (Олденбург, 28, 208)
Ц: Хенк Норел (Сарагоса, 27, 211), Руланд Шафтенар (Ретимно Крит Кингс, 27, 211)
Селектор: Тон ван Хелфтерен (64)

Шта рећи за селекцију, о којој практично нико на Евробаскету не зна ништа. Док у земљи "лала" страхују да ће њихов фудбалски национални тим први

пут после 32 године неће изборити пласман на ЕВРО који се наредне године игра у Француској, нико ни не размишља претерано о кошаркашком тиму. С разлогом, јер је у питању потпуни аутсајдер.

Ипак, не треба у потпуности отписати "орање", јер је овај тим већ направио једну сензацију на путу до Евробаскета, елиминисавши у квалификацијама Црну Гору, победивши их у оба међусобна дуела у групи, чак и у дуго неосвојивој "Морачи". Све то тера противнике на опрез, али је ипак тешко веровати да тада силно мотивисана екипа може да понови нешто слично на шампионату на којем су први пут после четврт века. Тим Тона ван Хелфтерена је састављен махом од играча који наступају у домаћем шампионату, са неколико играча иностраног порекла који би требало да унесу печат интернационалне кошарке у игру овог састава.

ГРУЗИЈА

САСТАВ:
ПГ: Џејкоб Пулен (Цедевита, 25, 185), Георги Цинцадзе (МИА Академија, 29, 192)
СГ: Бешик Лежава (Динамо Тбилиси, 29, 192), Манучар Маркоишвили (Дарушафака, 28, 197), Дуда Санадзе (Сан Дијего Торерос, 23, 196)
СФ: Бека Бурџанадзе (Баскет Коруња, 21, 201), Леван Пацациа (без клуба, 26, 198)
ПФ: Виктор Саникидзе (ТЕД Анкара, 29, 203), Торнике Шенгелија (Лаборал Кућа, 23, 206)
Ц: Ника Метревели (МИА Академија, 24, 211), Заза Пачулија (Далас Маверикс, 31, 211), Ђорђи Шермадини (МораБанк Андора, 26, 216)
Селектор: Игор Кокошков (Игор Кокошков (43)

Грузијска кошарка полако али сигурно иде стазама напретка. Откако је у ову кавкаску државу стигао Игор Кокошков, Грузијци су доживели прави мали кошаркашки "бум" и и из године у годину њихове амбиције расту. Иако је почетком 2015. ангажован као помоћник у Орландо Меџику, Кокошков се није одрекао прилике да прави нове подухвате у држави на обали Каспијског мора. Ипак, није још стигло време да Грузијци направе мегасензацију, али би неким селекцијама у групи Ц могли да се помрсе рачуни.

Грузијски национални тим предводи и једно име са респектабилним педигреом, Заза Пачулија, кошаркашем Даласа, који је од 2003. године када је дебитовао у НБА лиги за Орландо, а после играо за Милвоки и Атланту. Осим њега, ту је и нови плеј Цедевите, натурализовани Грузијац америчког порекла Џејкоб Пулен, као и кошаркаш Куће Лаборал Торнике Шенгелија.

Нема сумње да ће Кокошков учинити све да Грузијце уведе у наредну фазу, а вероватно најважнији посао у том подухвату биће меч претпоследњег кола против Македоније, а многи верују да је Грузија кадра да нашим јужним суседима помрси рачуне.

Igor Kokoškov, selektor Gruzije
Игор Кокошков, селектор Грузије / Извор: МН Press

МАКЕДОНИЈА

САСТАВ: 
ПГ: Владо Илијевски (Орландина, 35, 188),  Александар Костоски (Куманово, 27, 186)
СГ: Марко Симоновски (МЗТ Скопље, 26, 191), Дарко Соколов (Карпош Соколи, 29, 190), Дамјан Стојановски (МЗТ Скопље, 27, 197), Војдан Стојановски (МораБанк Андора, 27, 194)
СФ: Владимир Брчков (Кожув, 26, 197), Бојан Стојановски (Сигал Приштина, 28, 208)
ПФ: Стојан Гјуроски (Левски Софија, 23, 203), Ричард Хендрикс (Уникаха, 28, 203)
Ц: Љубомир Младеновски (МЗТ Скопље, 20, 210), Предраг Самарџиски (МЗТ Скопље, 29, 214)
Селектор: Маријан Србиновски (41)

После сензационалног наступа на Евробаскету у Литванији 2011. године, када је заузела четврто место, македонска кошарка полако се враћа у редовне токове. Човек који је водио тај тим, некадашњи плеј Партизана Бо Мекејлеб рекао је доста националном тиму своје нове домовине и одлучио да лидерску палицу препусти другима.

Тако је терет организације игре нашег јужног суседа поново пао на ветерана Влада Илијевског. У међувремену, и Перо Антић је одлучио да се повуче из репрезентативне кошарке, што је, с обзиром на партије које је пружао последњих година у дресу Атланте, велики хендикеп за "лавове".

Да ствар буде гора, Александар Џикић више није селектор, пошто је кошаркашки савез (МКФ) одлучио да само месец и по дана пре почетак такмичења раскине уговор са њим, иако је ову селекцију кроз квалификације одвео на Евробаскет и то без помоћи претходнопоменутих играча. На његово место именован је млади стручњак Маријан Србиновски који има незахвалан задатак да лишен помоћи досадашњих звезда националног тима одведе репрезентацију Македоније у другу фазу, а можда и корак даље. Као што је већ речено, најозбиљнија препрека на том путу требало би да му буде селекција Грузије Игора Кокошкова, а поред Илијевског, неке нове епизоде ове селекције кројиће и искусни Предраг Самарџиски, али и крило Уникахе Ричард Хендрикс. Оно што Србиновски има на располагању требало биу да буде довољно за пласман међу 16 најбољих селекција. Да ли и за више?

Predrag Samardžiski na Evrobasketu u Sloveniji 2013. godine
Предраг Самарџиски на Евробаскету у Словенији 2013. године / Извор: МН Press