Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

ИСИЛ матирао Турску

10.09.2014. 17:56
Пише:
Србија Данас/Н.А
ISIL mapa
ИСИЛ мапа / Извор: Youtube Printscreen

Када су џихадисти напали северноирачки град Мосул, опколили су турски конзулат и заробили 49 особа, међу којима су биле турске дипломате, њихова породице, чак и неколико деце. Турска је сада забринута због могућег преласка ИСИЛ-а из Сирије на турско тле, а напредовање џихадиста у Ираку навелико штети турском извозу, али не може да смисли довољно ефикасну тактику, јер би угрозила животе својих дипломата у заточеништву.

Како би спречили јавне дискусије о таоцима, турска влада је увела блокаду извештавања. Међутим, у јавност ипак продиру информације. Према наводима опозиционе Републиканске народне партије, отети турски држављани подељени су у три групе, како би покушаји њиховог спашавања били отежани. Влада премијера Ахмета Давутоглуа истиче да зна где се таоци налазе, међутим њихово скоро ослобађање се не очекује.

Анкара није схватила озбиљно ИС

Анкара је на „Исламску државу“ гледала као на групу која се у Сирији бори против председника Башара ел Асада, као и против курдских аутономаша, али је није схватила довољно озбиљно, пише колумниста Русен Чакир за лист „Ватан“. У оквиру турске подршке Асадовим противницима, профитирале су екстремистичке групе као што је ИС, чије активности на граници са Сиријом турске службе нису пажљиво пратиле.

Mosul
Мосул / Извор: Профимедиа

Борци са Блиског истока, Кавказа, али и са Запада, су претходних година преко Турске могли да дођу до Сирије и тамо се прикључе ИС или другим исламистичким групама. И оружје је тим путевима стизало до Сирије у којој бесни грађански рат.

Борци ИС долазе у Турску легално

Одговорност за прикључење нових бораца „Исламској држави“ сноси и Запад, каже један инсајдер из Анкаре за Дојче веле. Турске надлежне службе поред 30 милиона туриста годишње нису у стању да контролишу ко је дошао на одмор, а коме је до ратовања: борци ИС често у Турску улазе потпуно легално, са пасошима земаља Европске уније, а онда се у мањим групама пребацују у Сирију. О томе је још почетком године говорио гувернер турске провинције Хатај, Челалетин Лекезис. Прошле недеље је један двадесетогодишњи немачки држављанин спречен у покушају да се као борац ИС, преко Турске домогне Сирије.

IS
ИС / Извор: Танјуг

И док војници и оружје преко Турске долазе у Сирију, огромне количине дизел горива шверцују се у Турску са подручја које контролише ИС. У пограничном региону, турска војска, како је саопштила, за само две недеље је запленила више од 15 тона дизела из Сирије. Медији преносе да тим шверцом „Исламска држава“ остварује месечне приходе до 15 милиона долара.

Мењање односа према ИС

У међувремену се мења турски однос према Исламској држави. Један од разлога је тај што напредовање џихадиста у Ираку навелико штети турском извозу. Истовремено, све су гласније критике западних партнера због неодлучног односа Турске према ИС. Притом влада страхује и да би Исламска држава са терористичким нападима могла да почне и у Турској, недавно је анализирао Синан Илген, шеф истамбулског института ЕДАМ.

Анкара је зато појачала контролу 900 километара дуге границе са Сиријом. Илген додаје и да је влада проширила списак особа из иностранства за које се сумња да су џихадисти. Почетком године таквих особа је било око хиљаду, а шест месеци касније 5.300. За њих је уведена забрана уласка у земљу.

Држање талаца ограничава турске могућности

Стручњаци попут Илгена препоручују ближу сарадњу турских и западних тајних служби. Али када је реч о војним акцијама против ИС, Анкара је у шах-мат позицији због талаца у Мосулу које држе екстремисти, пише колумниста Чакир.

Исламска држава користи таоце, како би Турску одвратила од војних акција. „Турској су везане руке“, каже за Дојче веле стручњак за Блиски исток Сердар Ердурмаз са универзитета Хасан-Калиончу. „Погрешан потез Анкаре и таоци би могли да страдају.“ Након објављивања видео-снимака екстремиста на којима се новинарима одрубљују главе, ниједан политичар у Анкари не жели да ризикује.

Tajip Redžep Erdogan, Uvređen, Fejizoglu, Ankara
Тајип Реџеп Ердоган, Увређен, Фејизоглу, Анкара / Извор: Профимедиа

Турска офанзива превише ризична

Својом дугом границом према Сирији и Ираку, Турска би могла да игра одлучујућу улогу у међународној борби против „Исламске државе“. Али брига о животима талаца, као и вишегодишње толерисање група као што је ИС, отежавају Турској преузимање те улоге. „Турски владајући политичари дуго времена су били уверени да имају под контролом организације као што је ИС“, каже један западни дипломата у Турској за Дојче веле.

Амерички министар одбране Чак Хејгел, који је у понедељак у Анкари разговарао са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, Турску је означио као незаобилазног партнера у борби против ИС. Међутим, конкретна обећања Хејгел од Ердогана очигледно није добио. Према писању медија, Турска одобрава коришћење своје војне базе Инчирлик, удаљене око стотину километара од сиријске границе за ненаоружане за извиђачке летове САД изнад Ирака.

Анкара не дозвољава војне акције са своје територије, пише Вашингтон пост. Као што је Хејгел после састанка назначио, САД рачунају да ће Турска у пружању активне помоћи и даље бити доста уздржана. Свака земља из анти-ИС-алијансе има своја лична „ограничења“, казао је Хејгел. „То морамо да поштујемо.“