Ко и како може до бесплатне струје у Србији?
Бесплатна струја, гас и грејање стигну у домове тек сваког петог сиромашног потрошача у Србији.
Иако на енергенте без надокнаде има право 265.000 грађана у земљи, ригорозни услови и дуг списак папира који треба да се сакупе, а "тешки" су до 2.000 динара, спречавају оне који су на рубу егзистенције да добију оно што им следује.
Како би породице у којима су оба родитеља незапослена, најсиромашнији пензионери и самохране мајке и очеви добили бесплатне енергенте морају, пре свега, да буду беспрекорне платише.
- Претпрошлог месеца су ми смањили рачун за струју и грејање јер сам самохрана мајка, а плата ми је испод минималца - прича Ивана Н. из Крагујевца. - Онда сам прошли месец закаснила десет дана у плаћању рачуна и већ на новом обрачуну видим да сам изгубила право на тај бесплатни део.
На листи захтева за струју, гас и грејање без надокнаде стоји да сваки рачун мора да се плати "месец за месец", а сиромашни не смеју ни да имају тужбу од ЕПС за раније неплаћене киловате. Уколико потроше два и по пута више струје него што износи део који добијају од државе - остају без њих! Они којима бројило "откуца" два пута више електричне енергије, губе право на део бесплатних киловата. Тако, петочлано домаћинство има право да месечно потроши највише 400 киловата струје, што је готово немогуће, чак и ако се не греју на овај енергент, пишу Вечерње Новости.
- Највећи број грађана који се греју на струју су управо најсиромашнији - каже Петар Богосављевић, председник Удружења потрошача. - Они су највећи део дана код куће јер немају новца да иду у биоскопе, позоришта или кафиће, а и кувају више јер се не хране напољу. Зато су границе за потрошњу прилично нереалне. Тако нећемо приморати домаћинства да се не греју на струју, већ се сиромашни само изгубити право на бесплатни део рачуна.
Социјално угрожене од бенефиција још одвраћа и цела хрпа папирологије. Поред фотокопија личних карата, пријаве пребивалишта за дете, извода из матичне књиге рођених и венчаних, тражи се и потписана овера у општини са два сведока о броју чланова породице и оверена потврда о примањима. Из Катастра је потребно доставити доказ о поседовању непокретности, уверење пореске управе Секретаријата за финансије о поседовању имовине и доказ о праву својине.
Само изводи из матичних књига рођених и венчаних стају заједно 1.160 динара, а документ из катастра потребно је платити 130 динара. Уверење из Секретаријата за финансије се не наплаћује, али се оверене изјаве у локалним самоуправама тарифирају различито од општине до општине. Негде не траже накнаду, а негде кошта и до 500 динара.
Захтеви
Грађани који имају месечна укупна примања домаћистава мања од зацртаних у уредби и желе да поднесу пријаву за бесплатну струју, гас и грејање, треба да се обрате својој локалној самоуправи. Не треба да иду у центре за социјални рад нити локалну електродистрибуцију већ у матичну општину или месну заједницу, у зависности од величине места у којем живе.
У Уредби о енергетски заштићеном купцу стоји да потрошачи који су на евиденцији центара за социјални рад као примаоци социјалне помоћи или дечјег додатка не морају да подносе захтев да би добили бесплатне енергенте. Ипак, у пракси они који примају дечји додатак треба да се јаве у Службу дечје заштите са важећим решењем о праву на дечји додатак и бројем мерног уређаја за електричну енергију.
Прочитајте: ЕВО КАКО ДА УШТЕДИТЕ СТРУЈУ! Пар корисних савета који стварно делују!