Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ИСТОРИЈСКА ПОСЕТА: Како ће нам долазак кинеског председника променити положај у свету?

17.06.2016. 10:18
Пише:
В. Милосављевић
Vučić i Đinping
Вучић и Ђинпинг / Извор: Профимедиа

Н.Р. Кина је један од незаобилазних стубова спољне политике Србије.

Србију и Кину повезује много година добрих пријатељских односа. Данас је Кина један од незаобилазних стубова спољне политике Србије. Она представља другу највећу економију на свету, одмах после САД-а, а прву по стопи привредног раста. Оно што је битно нагласити јесте и чињеница да је кинеско тржиште највеће на свету.

Полако али сигурно она је кроз период након отварања према Западу постала економска сила коју више нико не заобилази, и једна од кључних земаља на подручју геополитике.

ЏИХАД НА ДАЛЕКОМ ИСТОКУ: Један део Кине увелико сања своју Исламску државу

Успостављање односа

Први званични дипломатски односи између Србије (некадашње социјалистичке Југославије) и Народне Републике Кине успостављени су далеке 1955. године и до данас је однос између двеју земаља ишао углавном узлазном путањом.

Tito i NR Kina
Тито и НР Кина / Извор: Профимедиа

Кина је једна од земаља која доста улаже у српску привреду. Поред изражене билатералне политичке сарадње, не треба занемарити и економску сарадњу. Један од највидљивијих облика улагања Кине у Србију, јесу инфраструктурна улагања. Наиме, као примере можемо навести недавну изградњу Пупиновог моста који повезује Земун и Борчу, као и радови на изградњи аутопутева у Србији на којима је ангажована кинеска компанија "Схандонг Хи-Спеед Гроуп Цорпоратион", као и радови на термоелектрани "Костолац" где ради компанија "China Machinery Енгинееринг Цорпоратион (ЦМЕЦ)".

ОВАКО ЋЕ КИНА ОСВОЈИТИ ЕВРОПУ: Долазе Путем свиле и купују све!

Кинеске компаније у Србији

Тренутно у Србији послује око десет кинеских државних компанија, навешћемо неке од њих: поменута ЦМЕЦ, затим "China Роад анд Бридге Цорпоратион" (ЦРБЦ), светски бренд "Huawei", "Схандонг Хи-Спеед Гроуп Цорпоратион" итд.

Недавно је премијер Србије Александар Вучић приликом посете Смедереву изјавио да је држава спремна да сарађује са кинеском компанијом “Хебеи Ирон анд Стеел гроуп” (ХБИС), која би могла да послује са "Железаром Смедерево“"

Треба споменути да су све чешћи разговори српских и кинеских званичника о заједничком наступу на трећим тржиштима. Тако је председник Кине Си Ђинпинг предложио обнову "путева свиле" која би као геополитички и геоекономски веома погодовала обнови и развоју српске привреде и економије, где би Србија била незаобилазна станица на "новим путевима свиле".

Билатерална сарадња

Данас Србија за Кину представља веома важног актера на Западном Балкану и важног партнера Кине у Европи. Да се односи двеју земаља крећу узлазном путањом и ка прогресивнијој привредној и политичкој сарадњи указује и интензивирање сусрета српских и кинеских званичника у протеклих две до три године.

Bilateralni sastanak Srbija Kina
Билатерални састанак Србија Кина / Извор: Профимедиа

Током 2014. године Србију је посетио кинески премијер Ли Кећијанг и присуствовао Самиту лидера Кине и 16 земаља Централне и Источне Европе, затим посета вицепремијера Кине Џанга Гаолија Србији, као и посете председника Николића Пекингу током одржавања војне параде и премијера Вучића прошле године. А сада се очекује посета кинеског председника Си Ђинпинга Београду. Реч је о првој посети кинеског председника Србији након оне Ли Sjennjena СФРЈ пре 32 године.

СРБИЈА ПАМТИ '84: Ово је последње председник Кине који је посетио Београд

Самит 16 1

Развој односа Кине са Републиком Србијом и другим земљама Средње и Источне Европе (СИЕ) је у протеклих неколико година под снажним утицајем механизма сарадње 16 1 (који обухвата НР Кину и 16 земаља СИЕ).

Током 2015. године, у новембру је одржан и Самит Кине и 16 земаља Источне и Централне Европе у Пекингу, на коме су учествовали званичници обе земље. Као резултат самита, донете су смернице за сарадњу између Кине и земаља СИЕ. Неке се тичу и наше земље, а то је да ће током 2016. године НР Кина обезбедити изложбени простор за пољопривредне производе из Србије и других земаља СИЕ на сајму у провинцији Јунан крајем 2016. 

"Нови путеви свиле"

Кина је данас један озбиљан такмац у међународној политици и економији. Према параметрима који се односе на економију, тренутно заузима друго место у свету иако је највеће тржиште на свету.

КИНА НА ПРЕКРЕТНИЦИ: "Нови пут свиле" и крај америчке доминације светом

Ипак, кроз векове Кина није много радила на јачању свог међународног утицаја. Дуго се држала даље од главних светских догађаја. Тек у последњих неколико година ситуација се нагло мења и Кина постаје све присутнија изван својих граница. Оно о чему се сада говори и што може интересовати Србију као земљу на балканском чворишту путева јесу поменути "Нови путеви свиле".

Реч је о 2 нова правца - један је онај древни копнени, који спаја Европу и Азију, који ће бити модернизован, а други је нови, поморски, који ће спојити морским путем Азију, Африку, Европу. То је о огромном пројекат у који је Кина већ уложила стотине милијарди долара и у коме би Србија лако могла да пронађе своје економске интересе.

Заштитница српског суверенитета

Што се тиче тренутне ситуације на Косову и Метохији, Кина је ту одлучна да подржи Србију у њеном настојању да очува суверенитет и територијални интегритет, поштујући Резолуцију УН 1244.

Сврха "Нових путева свиле" јесте да се појача извоз, подстакне знатан развој заборављене Евроазије, као и повећање доступности хране и енергије, али и оно најважније да се смањи утицај америчког долара.

За Нови пут свиле, Кина има подршку од стране влада 60 држава света, међу којима је и влада наше земље.

Кина ће од "Нових путева свиле" свакако ојачати своју економију, повезаће регионе Азије, Европе и Африке и појачати своја улагања на овим континентима и у економском смислу ће допринети ширењу пословне сарадње.

Si Đinping
Си Ђинпинг / Извор: Профимедиа

Отуда је важан и предстојећа посета кинеског председника Си Ђинпинга Србији. Нашој земљи се пружа прилика да своје односе са Кином подигне на нови ниво, али и да заузме много повољнији геополитички и геоекономски положај у региону и свету.

(МАПА) БЕОГРАЂАНИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ово су улице којима ће пролазити кинески председник

У плану је да Влада Србија потпише око 20 споразума и протокола са кинеским партнерима.

Посета је значајна и за билатералне односе две земље јер је Кина један од стубова српске спољне политике док Кина нашу земљу види као стратешког партнера у свом продору на европска тржишта и важног центра на "новом путу свиле".